02.05.2016, 11:34 | czytano: 2275

Ślady przeszłości w ZSTiP (zdjęcia)

arch. szkoły
Tegoroczne spotkanie uczniów z Josef Durler Schule z Rastatt z rówieśnikami z klasy trzeciej technikum elektrycznego Zespołu Szkół Technicznych i Placówek skoncentrowane było wokół zadania projektowego „Zachować pamięć”, poświęconego trudnemu rozdziałowi historii obydwu krajów związanego z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej.
Na wiele dni przed przyjazdem uczniowie rozpoczęli pracę w swoich szkołach, przygotowywali się mentalnie i merytorycznie do wizyty w obozie zagłady Auschwitz, rozmawiali ze świadkami historii. Jedno ze spotkań, z kapitanem Jerzym Widejko, byłym żołnierzem Armii Krajowej, zostało sfilmowane, a przeprowadzony wywiad zaprezentowany podczas pracy w grupach. Eksploracji historycznej poddane zostało życie przed wybuchem wojny, codzienność w getcie oraz historia ucieczki z Auschwitz śp. Jerzego Bieleckiego, byłego dyrektora naszej szkoły. Efektami pracy są wystawa fotograficzna oraz komiks a ponad wszystko przesłanie „Nigdy więcej …”.
Podczas pobytu w Polsce goście z Niemiec odwiedzili Kraków, Zakopane, zwiedzili szkołę. Mieszkając u rodzin poznali codzienne życie w polskich domach, spędzili razem wiele czasu poza oficjalną częścią programu. Byli pod wrażeniem serdeczności i gościnności polskich rodzin. Już planowane są spotkania w czasie wakacji.

Sześciodniową wizytę zakończyła uroczystość pożegnalna, w czasie której uczniowie otrzymali certyfikaty, a po części formalnej uczyli się z powodzeniem tańca góralskiego, który ocenili profesjonaliści z przygrywającej kapeli.
Projekt został dofinansowany przez Radę Rodziców ZSTiP i Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl