13.05.2016, 21:14 | czytano: 2107

"Zatopione krajobrazy" - wystawa w ZPO w Łapszach Niżnych (zdjęcia)

arch. szkoły
Domy, wiejskie dróżki i pola, kapliczki, Niedzicki Zamek dumnie stojący na skale, flisacy na rzece pod zamkiem, ludzie pracujący na polach w Dolinie Dunajca, zwyczajne, wiejskie, dawne życie, a wszystko na czarno-białych fotografiach nieistniejących już wsi: Starych Maniów, Starego Czorsztyna i osiedla byłych żeglarzy pod zamkiem w Niedzicy. Zobaczyć można to było na wystawie „Zatopione krajobrazy” otwartej w Zespole Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych.
Unikatowe fotografie Doliny Dunajca przed powstaniem ZEW w Niedzicy mają dziś historyczną wartość, bo tych miejsc nie pamięta już wielu z nas – można zapytać: To tak to wyglądało? Tak było naprawdę? Tam nie było jeziora? Nie było, było po prostu inaczej. A zobaczyliśmy to na zdjęciach dzięki ich autorowi, którym jest p. Kaj Romeyko – Hurko, fotografujący piękną Dolinę Dunajca w latach 1959 – 1994, przed powstaniem zapory by uchronić to, co istniało tam od zapomnienia, a dla przypomnienia nam dziś jak wyglądało to miejsce dawniej… „bo same miejsca budzą zachwyt i warto je poznać lub przypomnieć sobie”. Niezwykłe wrażenie zrobiły też zdjęcia p. Tadeusza Zabrzewskiego, które są swoistym połączeniem tych dawnych miejsc ze starych fotografii z tym, co jest teraz – technika i sztuka fotografii pozwalają patrzeć na przeszłość z teraźniejszości. Zapraszamy na wystawę - zobaczmy zatopione krajobrazy …
Wystawa została przygotowana przez łapszańskie gimnazjum we współpracy z autorem zdjęć. Prezentowana obecnie jest w budynku szkoły, od 20 czerwca będzie można ją obejrzeć w Turbince w ZEW w Niedzicy, a od 23 lipca do 17 sierpnia w niedzickim zamku.

Więcej zdjęć p. Kaj Romeyko – Hurko możemy zobaczyć na stronie: www.dawnekrajobrazy.lapszenizne.pl.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl