19.05.2016, 21:06 | czytano: 1209

XIV Tydzień Europejski w Gimnazjum nr 2 (zdjęcia)

Zakończył się Tydzień Europejski w zakopiańskim Gimnazjum nr 2. To już czternasta edycja cyklu imprez o tematyce europejskiej przygotowana przez Szkolny Klub Europejski i Samorząd Uczniowski pod opieką nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie – Piotra Malinowskiego.
- To już czternaście lat minęło od momentu, w którym pojawił się pomysł zorganizowania szeregu imprez i akcji związanych z Unią Europejską. Wtedy jeszcze nasz kraj nawet nie był członkiem tej wspólnoty – mówi pomysłodawca oraz główny opiekun akcji w szkole, podkreślając przy tym, że to najlepszy sposób zdobywania informacji o państwach UE .
Warto zaznaczyć, że uczniowie szkoły w tym czasie odnosili sukcesy w indywidualnych i grupowych konkursach o tematyce unijnej, m.in. Anna Gluzińska w konkursie organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i redakcję tygodnika Polityka na temat przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Uczniowie Gimnazjum nr 2 zdobyli także dwukrotnie trzecie miejsce w Małopolsce w konkursach organizowanych przez Małopolskie Centrum Informacji Europejskiej w Krakowie.

XIV Tydzień Europejski 2016 to pięć dni różnych prezentacji, występów, akcji i konkursów. W tym roku tematem przewodnim była Polska oraz państwa, które jako ostatnie przystąpiły do Unii Europejskiej – Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, a także przedstawiciele krajów stowarzyszonych – Macedonia i Turcja.

Na inaugurację XIV Tygodnia Europejskiego przeprowadzono konkurs wiedzy o Polsce, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Macedonii i Turcji. Najlepszym znawcą tematu została Joanna Gąsienica – Giewont z klasy IIIb (na drugim miejscu eqzekwo Borys Jagłowski z IId i Zuzanna Borzęcka z Id). W drugim dniu imprezy rozstrzygnięto trzy kolejne konkursy: graficzny, plastyczny i literacki. Najlepszą propozycję logo Szkolnego Klubu Europejskiego Gimnazjum nr 2 stworzył Zbigniew Karpiel z klasy IIId, drugie miejsce zajęła Karina Kobiałka z IIb, a trzecia była Zuzanna Amilkiewicz z IIc. „2016 – Europejski Rok na rzecz zakończenia przemocy wobec kobiet” – tak brzmiał temat konkursu plastycznego. Wygrała go Gabriela Gajak z klasy IIc, druga była Katarzyna Chramiec z IIIb, a trzecia Zuzanna Amilkiewicz z IIc. W konkursie literackim przewodnim tematem były ”Problemy Unii Europejskiej – propozycje rozwiązań”. Zdominowała go Joanna Gąsienica-Giewont z klasy IIIb, drugie miejsce zdobył Michał Para z Ic, a trzecia była Kamila Podosek również z Ic.

Tradycyjnie ze sporym rozmachem upłynął trzeci dzień imprezy, czyli miniony czwartek. Uczniowie przygotowali m.in. tradycyjne stoiska państw. Były plakaty, informatory, pamiątki, charakterystyczne przedmioty, stroje, no i oczywiście przysmaki z poszczególnych krajów. a podziwiali je także uczniowie innych szkół, w tym m.in. z "Hotelarza", LO im. Balzera i Szkoły Podstawowej nr 1. Była zabawa, współpraca i… nauka! W czwartym dniu zorganizowano Dzień Prezentacji Multimedialnych przygotowanych przez młodzież o państwach UE, a w miniony poniedziałek na zakończenie miało miejsce uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji Tygodnia Europejskiego. Ogłoszono wówczas wyniki rywalizacji klas, którą ostatecznie wygrała IIIb. Na koniec zaprezentowany został spektakl "Podróż po europejskich państwach". Dracula, zespół O-zone, Tarkan, Inna – to tylka kilka postaci, w które wcielili się uczniowie, Były tańce, piosenki i scenki, a na scenie 30 młodych artystów.

źródło: szkoła, zdj. Piotr Malinowski
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl