22.09.2016, 10:07 | czytano: 1224

Historyczno-przyrodnicza wyprawa uczniów z Łapsz Niżnych nad Przełom Białki

Pomiędzy skałami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) - niegdyś tworzącymi jeden masyw, a po latach rozciętymi przez Białkę, w 1931 r. na powierzchni 7,5 ha utworzono rezerwat, powiększony potem w 1959 roku.
Na mapie świata to miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i naukowych. Przekonaliśmy się o tym podczas pierwszej wyprawy szkolnego Koła Historyczno-Przyrodniczego Zespołu Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych w piątkowe popołudnie (16 września).
Na obszarze rezerwatu żyje ponad 400 gatunków roślin, w tym 20 chronionych, 105 gatunków roślin wapieniolubnych, liczne gatunki reliktowe i górskie, w tym aż 10 gatunków alpejskich, przybyłych tutaj z Tatr z wodami Białki. Zobaczyć tu można 3 groty, w tym 9–metrowej długości Jaskinię Obłazową. Podczas licznych badań archeologicznych odkryto w niej jedne z najstarszych śladów człowieka, sprzed 80 tys. lat, z czasów paleolitu. Ciekawym znaleziskiem okazał się pochodzący sprzed 30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta, jeden z najstarszych na świecie. Odkryto tu też szczątki zwierząt m.in: nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego i hieny jaskiniowej. Okolica piękna - rzeka, skały, a w oddali Tatry. To częste miejsce spacerów i robienia pamiątkowych zdjęć. Kręcono tu sceny do filmów np. Janosik, Trzecia granica czy Karol. Człowiek, który został papieżem. Miejsce jak sami zobaczyliśmy niezwykłe, tak blisko nas i bardzo bogate - tym bardziej wymagające ochrony, bo na pewno kryje ono jeszcze wiele nieodkrytych niespodzianek.

Źródło: szkoła
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl