30.09.2016, 19:12 | czytano: 1275

Lepsza przyszłość dla uczniów następnego pokolenia

NOWY TARG. Zespół Szkół Technicznych i Placówek wraz ze szkołami z sześciu innych krajów, rozpoczyna realizację dwuletniego projektu Erasmus + For a Better Future for Students of the Next Generation.
Dwie szkoły zawodowe, trzy licea ogólnokształcące oraz jedno technikum ze Szwecji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Łotwy oraz Polski, wraz z nauczycielami uczącymi różnych przedmiotów, będą zaangażowani w prace w projekcie, który ma na celu wypracowanie nowych sposobów nauczania i uczenia się.
Współpraca ta, podzielona na dwie części, będzie opierała się na pracy nad zarządzaniem odpadami.

W trakcie pierwszego roku działań projektowych uczestnicy skupią się nad przeprowadzaniem prac badawczych oraz ich udokumentowaniem. Drugi rok projektu będzie dotyczył współpracy młodych ludzi z przedsiębiorstwami oraz zakładami pracy. Uczniowie założą swoje własne firmy, w których wyprodukują artykuły oraz produkty wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu. Uczniowie odwiedzą współpracujące firmy, a przedstawiciele tychże firm będą nadzorować pracę uczniów, równocześnie zacieśniając współpracę z nauczycielami. Nauczyciele pomogą uczniom z kolei w wyznaczaniu ram dalszych działań, tak aby ich podopieczni mogli rozwijać swoje zdolności przedsiębiorcze. Pozwoli to szkole na wyjście do realnego świata biznesu oraz otwarcie się na społeczeństwo.

W trakcie realizacji projektu odbędzie się szereg spotkań, jedno z pierwszych będzie miało miejsce już w listopadzie w Holandii. Planowane są spotkania we wszystkich krajach partnerskich. Łącznie odbędzie się 5 różnych międzynarodowych sesji. Czas ich trwania jest uzależniony od tego, czy będą to spotkania, w których uczestniczyć będą uczniowie (7 dni), czy też będą to spotkania bez obecności uczniów (5 dni).

Wiosną 2018 roku, w Szwecji odbędzie się spotkanie podsumowujące prace projektowe. Wszystkie wykonane zadania zostaną zaprezentowane na wystawie. Różne szkoły, różni nauczyciele mają na celu pokazanie, że zmiana sposobu nauczania może zostać wprowadzona w życie społeczności szkolnej. Projekt ten ma na celu podniesienie świadomości nauczycieli co do bardziej otwartych i innowacyjnych metod nauczania. Nowe środki oraz przedsiębiorcze podejście do nauczania pozwolą na wzmocnienie pozycji nauczyciela. Wszystko to przyczyni się finalnie do zminimalizowania zjawiska wcześniejszego kończenia nauki.
Udział w projekcie jest bezpłatny i w 100% finansowany ze środków europejskich.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl