18.10.2016, 21:58 | czytano: 636

Rzecz o cyberprzemocy

arch. szkoły
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym ukierunkowanym na przeciwdziałanie agresji i przemocy (również cyberprzemocy). W przedstawieniu wzięli udział aktorzy teatru dla dzieci i młodzieży Moralitet z Krakowa.
Uczniowie z Boru obejrzeli widowisko dzięki inicjatywie Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach.
Bella jedna z bohaterek przedstawienia reprezentuje typ wystrojonych, wypielęgnowanych nastolatek, które uważają, że im się wszystko należy, zwłaszcza od rodziców oczekują coraz to więcej. Bella jest egoistką, nie liczy się z innymi, opuszcza lekcje, nie przygotowuje się na zajęcia, nie czyta lektur. Jednocześnie szydzi z mniej zamożnych, mniej zadbanych koleżanek wyśmiewając je na przykład na portalu społecznościowym. Takie zachowanie sprawia przykrość wielu koleżankom, a nawet powoduje wykluczenie z grupy.

Siostra Belli Justyna posuwa się jeszcze dalej, zabiera młodszym i słabszym kolegom pieniądze, śniadania, a także cenne rzeczy.

Jedną z ich ofiar jest Aga. Aga jest całkowitym przeciwieństwem sióstr. Jest grzeczna i układna, dobrze się uczy. Polonistka przygotowuje inscenizację „Opowieści z Narni”, w której bierze udział Aga. Podczas spotkania Agi z nauczycielką w sprawie przedstawienia, dziewczyna opowiada jakich przykrości doznaje ze strony Belli i Justyny.
Polonistka postanawia działać. Najpierw przeprowadza poważną rozmowę z Bellą, a następnie z jej siostrą. Okazuje się, że dziewczyny nie zdają sobie sprawy, że za takie zachowania grożą kary.
Ostatecznie siostry postanawiają się zmienić. Aga przyjmuje przeprosiny a Bella (która zadecydowała, że znowu będzie nazywać się Izą) i Justyna przyjmują rolę w przedstawieniu. Na podpowiedź widowni Bella postanawia ubiegać się o rolę czarownicy.

W trakcie przedstawienia aktorki wchodziły w interakcję z uczniami, co bardzo podobało się w szczególności dzieciom młodszym. Takie zachowanie aktorów zmuszało uczniów do myślenia, zastanowienia się nad odpowiedzią.
Wydaje się, że uczniowie zrozumieli przekaz płynący z przedstawienia:
- każda przemoc zarówno fizyczna jak i psychiczna jest złem, sprawia przykrość – ból psychiczny lub ból fizyczny osobie do której jest skierowana,
- dzieci pokrzywdzone powinny szukać pomocy u osób starszych (rodziców, nauczycieli), nie ukrywać faktu przemocy.
Bardzo dziękujemy Pani Marii Piszczek – kierownikowi Gminnej Biblioteki Publicznej za umożliwienie obejrzenia tego spektaklu.

Małgorzata Gacek, zdj. arch. szkoły
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl