09.11.2017, 21:09 | czytano: 2618

Skrzypnianki wystąpią na Zamku Królewski w Warszawie. Odznaczenie państwowe dla Moniki Peciak

Zespół Skrzypnianek ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem zdobył Grand Prix na XV Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej "Nasze dziedzictwo - Polska".
Grand Prix dla Skrzypnianek na XV Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej "Nasze dziedzictwo - Polska"

"Jeśli będziemy pilnie strzegli tego, co się na tym przeglądzie dokonało, to możemy być spokojni o przyszłość naszych dzieci" - tymi słowami przewodniczący jury, prof. Rafał Marchewczyk podsumował XV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej i podkreślił jego niezwykłą istotę w kształtowaniu wrażliwości patriotycznej w społeczeństwie.

W sobotę 4 listopada już po raz piętnasty Aula przy Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie stała się miejscem, które łączy pokolenia w duchu patriotyzmu.

Blisko 400 uczestników zjechało na Osiedle Szklane Domy w Krakowie, by zaprezentować swoje talenty wokalne, a przede wszystkim wspólnie krzewić miłość do Ojczyzny. Jak podkreślił, obecny podczas przeglądu Pan Józef Gawron, wicewojewoda małopolski "Te pieśni są potrzebne, żebyśmy trwali, żeby Polska była Polską".

Organizatorami festiwalu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka. Przegląd zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.

Przegląd oceniało Jury w składzie:
1. Rafał Marchewczyk - Przewodniczący Jury, Kierownik Artystyczny i Dyrygent Chóru
„Vox Populi”
2. Barbara Brzezińka, artysta muzyk, kompozytor, wokalistka.
3. Mariola Drąg – Bylica, Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie
4. Jerzy Bożyk, piosenkarz i kompozytor jazzowy, teatrolog, oficer Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

W sobotę odbyły się przesłuchania, natomiast w niedzielę uczestnicy wzięli udział w Mszy św. za Ojczyznę, której przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła. Po niej odbył się galowy koncert laureatów.
Nagrodę Grand Prix zdobył zespół „Skrzypnianki”, który wykonał 2 pieśni patriotyczne po góralsku: „Choćbyś Wojtek...” - pieśń, która powstała w obozie internowanych w Załężu, a napisał ją Stanisław Kaleciak oraz „Ej, za Ojcyzne miyłom, za nasom ślebode” wiązanka przyśpiewek góralskich. Warto podkreślić, że zespół tworzą uczniowie i absolwenci szkoły
w Skrzypnem. Opiekunem zespołu jest Monika Peciak.

Przygrywała mu muzyka góralska w składzie: Jan Czesław Joniak, Joanna Cudzich, Mateusz Kowalczyk, Tomasz Stopka i Paweł Bielański.
Nie zabrakło podziękowań za wieloletnią współpracę i trud włożony w kultywowanie śpiewania pieśni patriotycznych dla osób szczególnie zaangażowanych. Zostały wręczone odznaczenia państwowe.

Wicewojewoda Małopolski, Józef Gawron w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy uhonorował srebrnym Krzyżem Zasługi - Monikę Peciak nauczycielkę Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem.

Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem serdecznie gratuluje sukcesów, dziękuje za zaangażowanie, trud włożony w kultywowanie tradycji patriotycznych. Jednocześnie życzymy wielu dalszych sukcesów w pracy i codziennej radości w życiu.

12 listopada br. Zespół „Skrzypnianki”, jako laureat zeszłorocznego Przeglądu będzie reprezentował pod dyrygenturą Moniki Peciak Archidiecezję Krakowską na II Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
sukces10.11.2017, 10:21
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl