14.05.2018, 10:08 | czytano: 924

Ślubowanie w Prywatnym LO dla Młodzieży (zdjęcia)

arch. szkoły
Kadeci ślubowali – nie ustawać w służbie Rzeczypospolitej. Najbardziej podniosła i wzruszająca zarazem uroczystość w rocznym cyklu wydarzeń związanych z działalnością Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu to ślubowanie kadetów z klas I i pożegnanie klas III.
Mundurowa gala odbyła się, jak zwykle, na boisku Szkoły Podstawowej nr 1. Kadetom towarzyszyli w tym ważnym momencie rodzice, nauczyciele, dyrekcja Szkoły, przedstawiciele wojska i Małopolskiego Kuratorium Oświaty.


Pogoda dopisała nadzwyczajnie. Zaczęło się od „Mazurka Dąbrowskiego”, podniesienia flagi na maszt i minuty ciszy w hołdzie poległym w walce o niepodległą Ojczyznę podczas II wojny światowej, zamordowanym w Katyniu, zamęczonym w łagrach i obozach.



Klasy o profilach wojskowym, policyjnym i pożarniczym stały w równym ordynku. Słowa o szacunku dla munduru oraz perspektywach, jakie przed młodą kadrą bezpieczeństwa narodowego otwiera dalsze kształcenie w wybranym kierunku – kierowali do nich nauczyciele i goście.



- Niech te trzy słowa wypisane na sztandarze: „Bóg – honor – Ojczyzna” – przyświecają wam każdego dnia – mówił do I i III-klasistów dyrektor Władysław Hnatik.

Warto przypomnieć, że od sześciu lat Szkoła szczyci się Proporcem Rozpoznawczym jednostki patronackiej – 5. batalionu dowodzenia w Krakowie-Rząsce, a jego przedstawiciele również przyjechali na kadecką uroczystość. Od pięciu lat placówka posiada certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Objęta jest też patronatem Akademii Sztuki Wojennej. Dwa lata temu nawiązała współpracę z Wojskowym Ośrodkiem Kondycyjnym w Kościelisku. Również przed dwoma laty, w IV przeglądzie musztry klas mundurowych, nowotarscy kadeci zdobyli III miejsce, a w ubiegłym roku, w zawodach sportowo-obronno-ratowniczych wywalczyli I miejsce, zdobywając puchar przechodni dowódcy 5. batalionu. W maju mają szansę, by powtórzyć ten sukces. Po wysokie miejsca sięgają też uczniowie w zawodach strzeleckich oraz w sztukach walki i samoobrony.

Zaszczytu ślubowania na sztandar dostąpiła czwórka wyróżniających się uczniów, a podziękowania w imieniu wszystkich kadetów - nauczycielom, rodzicom oraz mundurowej kadrze - składała Karolina Stopka.



Stały i najbardziej widowiskowy punkt wiosennej uroczystości w mundurowej Szkole to defilada wszystkich klas. Prowadził ją, jak zwykle, mistrz całej ceremonii, ppłk Wiesław Patlewicz, przy dźwiękach „Pierwszej Brygady”. Młodzież miała okazję popisać się przed szerszą widownią umiejętnościami nabytymi podczas ćwiczeń z musztry paradnej.



Punkt najefektowniejszy i najbardziej emocjonujący to z kolei pokaz technik interwencji z elementami walki wręcz. Występującą grupę przygotował instruktor Jiu-Jitsu, sensei Aleksander Kozieł.



źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl