30.05.2018, 11:23 | czytano: 1234

II LO w Projekcie „Małopolska Pamięta”

arch. szkoły
Grupa uczniów z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu po raz drugi uczestniczyła w projekcie edukacyjnym polegającym na wypracowaniu modelowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Działania były finansowane przez Powiat Nowotarski i Samorząd Województwa Małopolskiego.
W bieżącym roku szkolnym grupa 28 uczniów z kl. 1d, 2d, 2e, 3b, 3f po raz drugi wzięła udział w projekcie pt. „Małopolska Pamięta”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych w Muzeum Żydowskim i odrestaurowanej synagodze Chewra Lomdei Misznajot, aby poznać przedwojenne życie Żydów w Oświęcimiu, odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady oraz wzięli udział w cyklu warsztatów pt. „Wykorzystanie propagandy w czasach Trzeciej Rzeszy”, „Polacy jako uchodźcy w czasie II wojny i po jej zakończeniu”, „Słowa ostre jak maczety - rola propagandy w czasie ludobójstwa w Rwandzie”. Po dwudniowych warsztatach uczestnicy podjęli próbę odpowiedzi na pytania: Co zapamiętamy? Czego się nauczyliśmy?

A oto kilka refleksji:
- Na zakończenie zwiedzania Auschwitz usłyszałam słowa, które na długo ze mną pozostaną: to się stało, więc stać się może po raz kolejny. Oznacza to, że nie należy dopuścić do tego, aby stało się ponownie.
- Ogrom zbrodni… - nikt nie zdaje sobie z niego sprawy dopóki tego miejsca nie odwiedzi i nie zobaczy.
- Całe zwiedzanie wywarło na mnie silne wrażenie. Co innego czytać o tym, a co innego zobaczyć na własne oczy.
- Wykład o powojennej sytuacji polskich sierot pokazał, że ludzie potrafią, a z całą pewnością potrafili, okazać dobro i empatię innym.
- To, że wszyscy jesteśmy równi i nikt nie jest gorszy. Ludzie ginęli przez wywyższanie się narodu niemieckiego. Niewinni umierali za to kim są i w co wierzą, co jest absolutnie niedopuszczalne. To nie powinno się zdarzyć.
- Zapamiętam fotografie Żydów - te więzienne, jak i rodzinne, z życia codziennego. Uświadamiały one zmianę ludzi po przybyciu do obozu koncentracyjnego. Widać na nich ból, strach, zmęczenie - wzrok więźniów jest pusty.
- Auschwitz - to miejsce bardzo dużo znaczy, bo przekazuje nam to, co ludzie tutaj przeżyli. To dla mnie ogromny ból i smutek.
- Wizyta w Centrum Żydowskim była bardzo ciekawa; interesująco pokazano nam życie żydowskie.
- Warsztaty były bardzo ciekawe. Pozwoliły mi lepiej poznać wpływ propagandy na ludzi i historię ludobójstwa współcześnie.
- Poznałam najważniejsze cechy i działanie propagandy. Zadziałała w czasach nazizmu, a potem równie skutecznie np. w Rwandzie.
- W Auschwitz uderzyło mnie to, w jaki sposób więźniowie byli oszukiwani i prowadzeni na śmierć.
- Z wykładów najbardziej przejął mnie ten o ludobójstwie w Rwandzie. Podobnie wykłady o propagandzie i ten o polskich uchodźcach w czasie II wojny światowej. Uważam, że powinniśmy się jeszcze więcej uczyć o tym, jak straszny los ludzie ludziom mogą zgotować, byśmy nie zostali skazani na ponowne przeżycie tamtej historii.


Uczniowie mieli okazję przyjrzenia się również pracy Radia Oświęcim - miejsca aktywności obywatelskiej oraz zwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Zwieńczeniem drugiej edycji projektu była ogólnopolska konferencja poświęcona tematyce praw człowieka.

- „Nie oszukujmy się, jesteśmy młodymi ludźmi, którzy potrzebują czegoś innego, innego sposobu na naukę i tu otrzymaliśmy to” – podsumowują zgodnie uczniowie II LO.

Organizatorzy i partnerzy projektu: Powiat Nowotarski, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
tubylec30.05.2018, 21:06
Z tego co jest powszechnie wszystkim wiadomo, najwięcej w Auschwitz zginęło jeńców radzieckich. Dlaczego obecnie gdy mówi się o Auschwitz nie pada nigdy nawet wzmianka o Rosjanach, których zginęło w tym obozie najwięcej? Czy to nie jest fałszowanie historii? Przecież nawet Polaków zginęło w tym obozie więcej niż Żydów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl