19.06.2018, 21:34 | czytano: 1567

W I LO budzą się pasje turystyczne (zdjęcia)

W bieżącym roku szkolnym wśród uczniów klasy trzeciej o profilu geograficznym (3G), zrodziła się inicjatywa powołania kółka turystycznego. Zebrało się kilku pasjonatów turystyki pieszej, którzy pod przewodnictwem nauczycielki geografii, Renaty Przybyły, założyli Szkolne Koło Krajonawczo -Turystyczne, działające pod patronatem PTTK oddział Nowy Targ.
Ideą koła jest poznawanie najbliższej okolicy i uroków naszych gór. Wycieczki organizowane są poza lekcjami, tzn. wyruszamy w piątek po lekcjach, docieramy do schroniska, gdzie spędzamy wieczór i noc, a w sobotę pokonujemy dalszą część zaplanowanego wcześniej szlaku.

Zorganizowaliśmy w tym roku cztery wycieczki: jesienne wyjście w Małe Pieniny ze zdobyciem Wysokiej (nocleg w schronisku na Durbaszce), zimowe wyjście do Morskiego Oka (nocleg w schronisku w Roztoce), wiosenne wyjście w Pasmo Babiej Góry ze zdobyciem Policy (nocleg na Hali Krupowej) oraz prawie już wakacyjne wyjście w Tatry Zachodnie ze zdobyciem Grzesia (nocleg na Polanie Chochołowskiej).


Trzy pierwsze wyprawy odbywały się w niezwykle sprzyjających okolicznościach przyrody przy pięknej pogodzie. Ostatniej towarzyszyły przelotne opady deszczu, które nie przeszkodziły miłośnikom gór w pokonaniu zaplanowanej trasy. Nasza inicjatywa nie miałaby racji bytu, gdyby nie pomoc nowotarskiego oddziału PTTK, zwłaszcza pana Adama Jachymiaka, który bezinteresownie objął przewodnicką opieką naszą grupę.


Wycieczki mają w głównej mierze charakter poznawczy, jednak pełnią też inną , bardzo ważną funkcję. Integrują młodzież, uczą współpracy i współodpowiedzialności i jak twierdzą sami uczestnicy, pozwalają się całkiem zresetować. Wieczory przy ognisku, przy dźwięku gitary, przy wspólnym śpiewie i niekończących się rozmowach pozostają wszystkim na długo w pamięci i pozwalają zobaczyć drugiego człowieka. „Góry oczyszczają i wymagają oczyszczenia. Góry oczyszczają z egoizmu i samolubstwa, z zarozumialstwa i pychy. Góry stanowią wspaniały teren zdobywania wierności w szacunku. Góry uczą szukania, uczą cierpliwości.[…] Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach.”(cytat z tablicy obok kaplicy Brata Alberta na Kalatówkach).


Mamy nadzieję, że nasi tegoroczni absolwenci dali wspaniały przykład dla młodszych kolegów i chętnych na górskie szlaki nie zabraknie w naszym liceum. Już planujemy kolejną jesienna wyprawę.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl