14.11.2018, 13:19 | czytano: 804

100-lecie odzyskania Niepodległości w szkołach w Krościenku (zdjęcia)

arch. szkoły
Dzień biało-czerwonych strojów, Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, mecz nauczyciele-uczniowie, prezentacja strojów i mody regionalnej dla przedszkolaków, konkurs na najpiękniejszy kotylion i lapbooki, Wieczornica Patriotyczna, uroczysta akademia, koncert w kościele parafialnym dla społeczności Krościenka i złożenie kwiatów na grobie żołnierzy I wojny światowej - tak 100-lecie odzyskania Niepodległości świętowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 (dawnego gimnazjum) wraz z oddziałami przedszkolnymi w Krościenku nad Dunajcem.
W środę 7 XI bielą i czerwienią - polskimi barwami narodowymi została przyozdobiona cała szkoła. Praktycznie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami ubrali się tego dnia na biało-czerwono, co wymownie i symbolicznie podkreśliło początek niezwykłego czasu świętowania tej ważnej rocznicy. Na sali gimnastycznej odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wszyscy mogli podziwiać wykonania utworów przez różne grupy: od trzylatków aż po młodzież z klas trzecich gimnazjum. Wszystkie klasy zaśpiewały pięknie. Jedna z nich zrobiła to jednak najpiękniej.  Była to klasa pierwsza,  którą jury uhonorowało nagrodą Grand Prix.
Po zakończeniu konkursu rozpoczęła sie inna rywalizacja, tym razem sportowa. Między nauczycielami a uczniami rozegrano dwa mecze w dwóch dyscyplinach sportowych: piłce halowej oraz siatkówce. Wydarzenie to zorganizowane po raz pierwszy, cieszyło się ogromną popularnością i raz po raz wzbudzało aplauz licznie zgromadzonej i dopingującej widowni.

W czwartek 8 XI zdecydowana większość uczniów i nauczycieli, aby podkreślić znaczenie naszej Małej Ojczyzny przyszła do szkoły wystrojona w tradycyjne stroje regionalne. Grupa najpiękniej ubranych uczniów wybrała się w odwiedziny do przedszkolaków, aby tam zaprezentować swoje stroje, opowiedzieć nieco o związanych z nimi tradycjach oraz zaśpiewać kilka regionalnych przyśpiewek góralskich. Ostatecznie stanęło na tym, że owa grupa odwiedziła również wszystkie oddziały szkolne urządzając prawdziwy „pokaz mody regionalnej”.

O godzinie 17 rozpoczęła się Wieczornica Patriotyczna. Podczas półtoragodzinnego spotkania uczniowie i licznie zgromadzeni mieszkańcy Krościenka mieli szansę posłuchać interesującej prelekcji pani Barbary Węglarz - dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy o atmosferze, wydarzeniach i sytuacji tamtych dni w Pieninach, obejrzeć fragmenty animowanego filmu Tomasza Bagińskiego streszczającego całą historię Polski, a także wspólnie pośpiewać te bardziej i te mniej znane piosenki patriotyczne. Podczas wieczornicy odbyło się również rozdanie nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu na wykonanie najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego „lapbooka”, czyli samodzielnie zrobionej tematycznej książeczki uzupełnianej rysunkami, opowiadaniami i zdjęciami.

W piątek 9 XI cała szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej akademii, zaś w niedzielę 11 XI uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w kościele parafialnym zaprezentowali licznie zgromadzonej po mszy św. społeczności Krościenka program słowno-muzyczny. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Przedstawienie przybliżyło atmosferę: dramatyzm i radość tamtych czasów oraz dokonania pokoleń, którym zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji.
Ostatnim akordem szkolnych obchodów 100-lecia Niepodległości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegację uczniów na cmentarzu wojennym nr 377, czyli kwaterze 3 żołnierzy cesarskich z okresu 1914-1918 związanej z jedną z najważniejszych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim - operacją limanowsko-łapanowską z 1914 r.

Krzysztof Koper, ks. Krzysztof Pach
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl