16.11.2018, 16:04 | czytano: 417

ZSCKR Nowy Targ - święto patrona szkoły (zdjęcia)

arch. szkoły
W szkole rolniczej na Kokoszkowie, której patronuje Augustyn Suski, co roku w listopadzie obchodzi się Święto Patrona. Podczas uroczystości szkolnej 15 listopada 2018, przygotowanej przez Joannę Cioczek – Jóźwiak i Annę Marko, z udziałem zespołu regionalnego prowadzonego przez Mateusza Bułę, Augustyn Suski „patronował” również ślubowaniu pierwszoklasistów.
Uczniowie składali obietnicę przyjęcia postawy pełnej zaangażowania, kultury osobistej i patriotyzmu. Miłym zwieńczeniem święta był konkurs recytatorski, który pokazał z jednej strony, jak wielkim wyzwaniem dla niektórych było recytowanie poezji patrona, z drugiej odsłonił wielkie talenty recytatorskie: Konrada Stramę z klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych i Annę Bocheńską z klasy I technikum architektury krajobrazu.
Święto Patrona Szkoły to okazja do tego, by przypominać młodzieży sylwetkę bohatera ziemi podhalańskiej. Poeta, nauczyciel i żołnierz - tak najkrócej da się scharakteryzować Suskiego, ale za każdym z tych określeń kryje się jednocześnie bogactwo duszy tego człowieka. W utworach poetyckich i gawędach opisywał góralską dumę, hardość oraz piękno górskiego pejzażu. W czasie II wojny światowej do walki z okupantem niemieckim i ideą Gorallenvolk założył Konfederację Tatrzańską i został jej naczelnikiem. Wytrwale publikował artykuły w konspiracyjnych gazetach, aby ratować podhalańską godność i tożsamość. Zginął w Auschwitz w wieku 35 lat. Nie spełnił swego marzenia, jakim było założenie uniwersytetu ludowego we własnym regionie. Pozostał jednak wzorem waleczności, entuzjazmu, idealizmu. Augustyn Suski może dziś być postacią inspirującą do dyskusji z młodzieżą o niełatwych, rozmytych pojęciach honoru i patriotyzmu.

ZSCKR Nowy Targ
komentarze
abiturientka16.11.2018, 16:14
Wspaniła szkoła, wspaniałe wposmnienia! Pozdrawiam Panią prof. Cioczek! :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl