21.12.2018, 18:06 | czytano: 2709

Święto Patronki Szkoły Podstawowej w Morawczynie (zdjęcia)

arch. szkoły
20 grudnia społeczność Szkoły Podstawowej w Morawczynie obchodziła Święto patronki szkoły Wiktorii Baranówny.
W tak ważnym dla nas Polaków roku jubileuszowym obchodzone od wielu lat święto społeczności szkolnej w Morawczynie nabrało również wyjątkowego znaczenia. Uczniowie, rodzice, dyrektor, nauczyciele oraz wielu wspaniałych gości zgromadzili się w miejscowym kościele na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji dwóch bohaterek- patronki szkoły w Morawczynie Wiktorii Baranówny i miejscowej góralki Florentyny Plewy oraz w intencji naszej Ojczyzny. Następnie wszyscy udali się pod Pomnik – miejsca rozstrzelania kobiet, gdzie delegacje gości i uczniów złożyły wiązanki kwiatów, została odśpiewana „Rota” oraz oddano cześć zamordowanym w tym miejscu kobietom minutą ciszy.
Część oficjalna uroczystości miała miejsce w budynku remizy miejscowej OSP. Tegoroczne święto szkoły spotkało się z zainteresowaniem lokalnej społeczności. Świadczy o tym fakt, że wzięło w nim udział wielu mieszkańców wsi zarówno młodych, jak i starszych wiekiem, nauczycieli i rodziców. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością Alina Kasiniak – st. wizytator nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, zastępca wójta Gminy Nowy Targ - Marcin Kolasa, Stanisław Żółtek radny powiatu nowotarskiego, Piotr Łabuda - radny Gminy Nowy Targ oraz sołtys wsi, Tadeusz Morawa – syn przyjaciela Wiktorii Baranówny, Anna Rosak oraz Józef Żarnecki z Nowego Targu, Zbigniew Sikora z Nowego Bystrego, Józefa Łysa – córka Florentyny Plewy (rozstrzelanej wraz z Wiktorią Baranówną), Józefa Krzysica wieloletnia nauczycielka i dyrektor szkoły w Morawczynie, Rada Sołecka, Zarząd Spółki Leśnej, Zarząd OSP, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz wielu znamienitych gości z rodzinnej miejscowości Wiktorii Baranówny z Zielonek w osobach: Mariusza Zielińskiego- Dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Bożeny Nowak – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zielonkach, Władysława Orzechowskiego – sołtysa wsi, rodziny Wiktorii Baranówny i mieszkańców Zielonek. W obchodach Święta wzięli udział również księża z parafii Św. Marcina w Klikuszowej – ks. Jan Mikołajczyk - wieloletni proboszcz parafii, ks. Józef Piotrowicz oraz pochodzący z Morawczyny ks. Jan Truty.

Dyrektor szkoły po przywitaniu gości zaprosiła na uroczysty patriotyczny program artystyczny nawiązujący do wydarzeń z czasów ostatniej wojny. Przedstawienie było dla wszystkich zebranych żywą lekcją historii, która na pewno na długo pozostanie w sercach i pamięci naszych gości. Działania szkoły rokrocznie zmierzają do utrwalenia w świadomości lokalnej wspaniałych postaw dwóch skromnych, a jednocześnie oddanych sprawom ojczyzny kobiet. Dzięki tym działaniom uczniowie szkoły uczą się i przekazują innym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa historia i tradycja.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Mieszkaniec Morawczyny29.12.2018, 20:08
Bardzo ładna uroczystość. Szkoda tylko, że nie było pani dyrektor, która doprowadziła do nadania imienia Wiktorii Baranówny szkole w Morawczynie. Mam nadzieję, że obecna dyrektorka ją zaprosiła. A może zapomniała?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl