29.09.2019, 14:51 | czytano: 456

VI Rajd im. bł. ks. Stanka - po Magurze Spiskiej (zdjęcia)

arch. szkoły
Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej w Łapszance była punktem początkowym VI Rajdu im. Bł. Ks. Józefa Stanka – patrona szkoły podstawowej w Łapszach Niżnych. Swoją wędrówkę niebieskim szlakiem turystycznym Łapszanka-Kacwin przez Magurę Spiską rozpoczęli 25 września uczniowie starszych klas szkół podstawowych gminy Łapsze Niżne.
Dźwięk dzwonu rozpoczął start. Potem idąc grzbietem Magury Spiskiej wzdłuż szlaku podziwiać można było: zachmurzone nieco Tatry, dzikie ostępy Lasów Państwowych, piękne wiekowe buki w rezerwacie Niebiska Dolina, a dalej schodząc już w kierunku Kacwina oglądać można było rozległą panoramę tej wyjątkowej miejscowości i ozdabiających ją gór. Jako, że jesień nastała od kilku dni i pogoda była typowo jesienna z mgłą i bardziej zachmurzonym niebem, po drodze nazbierać można było mnóstwo grzybów. Warunki jesienne - błotniste kałuże utrudniały wędrowanie, ale to w końcu rajd – nie może być łatwo. Na pewno wszyscy zgodzą się, że wszystkim uczestnikom wyprawy patronował z góry sam Błogosławiony – pomimo wczesnorannego deszczyku, w czasie rajdu nie spadła już ani kropla deszczu.
Trud spory, buty i ubranie zabłocone, nogi zmęczone, ale wysiłek z takim patronem i modlitwa za jego wstawiennictwem wielkie. Przy kapliczce bł. ks. J. Stanka w Kacwinie wędrówkę zakończono wspólną modlitwą. Na zmęczonych i głodnych czekało ognisko i chwila odpoczynku, a potem już autobusami wszyscy wrócili do domów. W tym samym czasie najmłodsi uczniowie łapszańskiej szkoły (kl 0-IV) pozostali w swej miejscowości by szukać skarbu wg questu: "Spacer z Błogosławionym po Łapszach". Oczywiście skarb został znaleziony i na jego znalazców czekało ognisko przy Ośrodku Pijarskim przy parafii.

"Dziękujemy wszystkim za udział, podjęcie trudu i obecność. Szczególnie dziękujemy szkole Podstawowej w Kacwinie za gościnność i pomoc organizacyjną. Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły i całej jej społeczności, dziękujemy naszemu katechecie ks. Łukaszowi za prowadzenie nabożeństwa i modlitwy. Wszystkim szkołom naszej okolicy, ich nauczycielom i dyrekcjom dziękujemy za współpracę i udział w tegorocznym rajdzie. Mamy nadzieję, że organizując rajd nie tylko przybliżamy wszystkim osobę błogosławionego Spiszaka, ale i zachęcamy do poznawania naszego pięknego regionu i wędrowania jego szlakami. Jak każdemu takiemu wydarzeniu od kilku lat przyświecają słowa samego patrona naszej szkoły „Nie lękajcie się, bo jednak wasze będzie zwycięstwo ...". Pozostańmy wierni tym słowom przez cały przyszły czas, by znów razem spotkać się za rok na kolejnym VII Rajdzie im. bł. Ks. Józefa Stanka." - piszą w podsumowaniu organizatorzy.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl