05.10.2021, 08:52 | czytano: 2559

Sukces chemiczek z Goszcza

arch. szkoły
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się I Konferencja Młodych Chemików pt. "Chemia dla zrównoważonego rozwoju”. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 40 szkół z całej Polski. Każda reprezentowana była przez czteroosobowe zespoły – trzech uczniów wraz z nauczycielem.
Drużyny jeszcze w czerwcu 2021 roku musiały przygotować abstrakty na wybrany przez siebie temat zgodnie z tematyką konferencji. Okres wakacyjny poszczególne grupy poświęciły na przygotowanie posterów, dotyczących konkretnych zagadnień.
Komisja konkursowa wybierała 10 najlepszych posterów, które w dniu konferencji miały zostać zaprezentowane przez członków drużyn.

I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu reprezentowały:Zofia Sudoł, Maria Kaczmarczyk oraz Anna Mizera pod opieką mgr Anny Róg. Grupa przygotowała pracę badawczą pt. „Badanie kwasowości czynnej oraz kwasowości potencjalnej w próbkach gleby pobranych na terenie miasta Nowy Targ wzdłuż rzeki Dunajec.”

Uczennice poświęciły swój czas w okresie wakacyjnym na pobieranie próbek gleb oraz ich badanie w szkolnym laboratorium. Ich wysiłek doceniono, ponieważ zostały zakwalifikowane do finałowej dziesiątki najlepszych prac. 24 września br. podczas konferencji młode chemiczki stanęły przed komisją konkursową, prezentując swój poster i odpowiadając na liczne pytania. Jury było pod ogromnym wrażeniem zarówno włożonej pracy jak i wiedzy uczennic Goszczyńskiego. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić laboratoria Wydziału Chemii UJ, obejrzeć pokaz chemiczny pt. ,,Chemia i świtało” oraz wymienić się wiedzą i spostrzeżeniami z profesorami, doktorami oraz innymi uczniami. Po przerwie nastąpiło wręczenie nagród i ogłoszenie zwycięzców.

I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu zdobyło III miejsce na I Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Ela 6305.10.2021, 10:30
Serdeczne gratulacje dla Pani mgr Anny Róg i oczywiście dla Marii Kaczmarczyk, Anny Mizera i Zofii Sudoł. Ogrom pracy zbieranie wiadomości, próbek, badania, badania, badania..., tylko One wiedzą ile to czasu ,,zjada". Człowiek się raduje że mamy tak zdolną młodzież. Trudny czas, a tu takie pozytywne wiadomości. Dziękujemy baaardzo.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl