21.10.2009, 18:37 | czytano: 599

Jak zachęcać dzieci do czytania książek

Tradycyjne metody nawołujące do czytania zawodzą, uważa dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łopusznej Maria Bednarczyk. Już nie wystarczy mówić dzieciom, że warto czytać książki, że rozwijają wyobraźnię i słownictwo. Książka przegrywa w starciu z internetem i prasą kolorową. Ale to nie powód do złożenia broni. Dlatego GBP podejmuje wyzwanie i oferuje co raz to nowe pomysły, które mają skutecznie zachęcić dzieci do sięgania po książki.
To już powoli tradycją się staje, że co roku, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej, uczniów z gminy Nowy Targ odwiedzają autorzy książek. Spotkanie z pisarzem, często bardzo znanym, i rozmowy o książkach, to dla dzieciaków duże przeżycie i gdy to z ich ust pada zachęta do czytania, ma ona większy posłuch niż setki próśb nauczycieli.
Dlatego 6 listopada odbędzie się kolejny cykl spotkań z autorami książek. Tym razem uczniów ze szkół w Klikuszowej i Dębnie będą mieli niecodzienną okazję spotkać się z pisarką Krystyną Śmigielską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Śmigielska zadebiutowała w 2006 roku opowiadaniem "Zbieracz grzechów". W dorobku ma takie książki jak "Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią" czy "Tekla", która przyniosła jej spory rozgłos i uznanie.

Obok spotkania z pisarką, jak co roku, jesienią, odbędzie się także Konkurs Pięknego Czytania. 18 listopada do siedziby GBP w Łopusznej zjadą się najzdolniejsi i najbieglejsi w czytaniu uczniowie z gminy, aby rywalizować o miano mistrza czytania. Wystąpią uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

t/

Zobacz pełną wersję podhale24.pl