28.04.2022, 00:18 | czytano: 1834

Uczennica II LO w Nowym Targu wyróżniona w ogólnopolskim konkursie literackim

Uczennica klasy II d w II LO w Nowym Targu - Amelia Tomczewska - Iskrzycka zdobyła wyróżnienie w drugiej edycji konkursu literackiego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Olgi Tokarczuk.
W tym roku tematem przewodnim konkursu był klimat oraz zmiany, zagrożenia i wyzwania z nim związane, a inspirację dla młodych twórców i twórczyń stanowił cytat Noblistki z książki „Czuły narrator”: „Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany”. Na konkurs nadesłano z całej Polski 369 krótkich form literackich.
Przyznając wyróżnienie nowotarskiej licealistce za opowiadanie „Mechanizm”, jurorzy motywowali swój wybór następująco: „ (…) to fantastyczna opowieść o wędrówce w głąb ziemi, ku wewnętrznemu zegarowi świata. Autorka w pełni świadomie wpisuje się w konwencję dziewiętnastowiecznych powieści fantastyczno – naukowych, nie stroniąc od nawiązań do Juliusa Verne’a. Wykorzystuje także topos wędrówki oraz odwołuje się do oświeceniowego wyobrażenia świata jako zegara. Uwagę jury zwróciły nawiązania do świata nauki „wieku pary i elektryczności”, alegoryczność całej opowieści, oraz ujmująca szczegółowość narracji”.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl