26.05.2022, 11:24 | czytano: 1862

Dzień Patrona szkoły w Harkabuzie (zdjęcia)

arch. szkoły
23 maja, w 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, w Szkole Podstawowej w Harkabuzie obchodzono Dzień Patrona.
Ponieważ Konopnicka jest jedną z patronek roku 2022 polonistki, pani Agnieszka Rusnaczyk i pani Ilona Traczyk-Bożek, zorganizowały dwa gminne konkursy związane z pisarką - recytatorski i plastyczny. Patronat nad nimi objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a nagrody ufundowały Lasy Polskie oraz szkoła w Harkabuzie. Rada Rodziców ufundowała medale okolicznościowe. Konkursy cieszyły się sporym zainteresowaniem, a w wyłonieniu zwycięzców pomagali nam specjaliści - pani dr Barbara Zgama (językoznawca, dyrektor szkoły) pani Maria Gniecka (nauczycielka plastyki, nauczanie wczesnoszkolne), pani Stanisława Smółka (nauczycielka plastyki, dyrektor szkoły) i pan Krystian Luberda (artysta rzeźbiarz). Laureaci i uczniowie wyróżnieni w obu konkursach zostali zaproszeni z opiekunami na uroczystość, którą dyrektor Grzegorz Bisaga rozpoczął od powitania gości - dyrektorów szkół, księdza Leszka Urody, przewodniczącej Rady Rodziców, laureatów wraz z rodzicami oraz uczniów i nauczycieli. Pan minister Edward Siarka odwiedził naszą szkołę przed akademią, ponieważ obowiązki nie pozwoliły mu wziąć w niej udziału.
Dyrektor przypomniał dążenia lokalnej społeczności do nadania imienia szkole, co miało miejsce dokładnie 11 lat temu, a mottem dla uczniów, rodziców i nauczycieli stały się słowa patronki: "Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem".

Następnym punktem programu był spektakl na podstawie opowiadania Konopnickiej pt. "Nasza szkapa". Ten trudny i poważny utwór został doskonale i nieprzesadnie dosłownie zaprezentowany przez utalentowane aktorki z klasy VIII (oraz jedną z V). Po spektaklu nadszedł czas na główny punkt programu - uczniowie odebrali zasłużone nagrody i brawa, a uczestnicy konkursu recytatorskiego zaprezentowali się na scenie. Ostatnią atrakcją był słodki poczęstunek dla utalentowanych twórców i ich opiekunów.

Agnieszka Rusnaczyk, Ilona Traczyk-Bożek, zdj. arch. szkoły
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl