17.06.2022, 16:14 | czytano: 1092

Zakopiańscy uczniowie "Na tropach sztuki"

arch. szkoły
ZAKOPANE. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im H. Marusarzówny uczestniczyła w warsztatach w ramach projektu "Na tropach sztuki" w Galerii Sztuki Współczesnej Dom Doktora w Zakopanem. Projekt odbywa się we współpracy z artystką plastykiem Magdaleną Kraszewską.
Działania miały na celu: zaangażowanie dzieci z Ukrainy oraz uczniów z Podhala w działania lokalne, integrację uchodźców z lokalnym środowiskiem, uwrażliwianie dzieci na sztukę, profilaktykę uzależnień poprzez konstruktywne spędzanie czasu, promowanie w wydarzeniach kulturalnych w regionie, naukę języka polskiego w przypadku dzieci z Ukrainy, autoekspresję służącą arteterapii w przypadku dzieci uchodźców z traumami wojennymi, kontakt z wytworami artystycznymi tworzonymi przez profesjonalnych artystów, uwrażliwianie na estetykę, pogłębienie wiedzy o stylu zakopiańskim, poznanie terminów plastycznych, tworzenie prac inspirowanych obejrzanymi dziełami sztuki.
W ramach warsztatów odbyło się zwiedzanie wystawy twórców malujących góry: Magdaleną Kraszewską, Zofią Bolechowską i Aleksandrą Rudzką-Miazga oraz tworzenie prac plastycznych inspirowanych tematem warsztatów. Ponadto omówiono charakterystyczne cechy stylu zakopiańskiego na przykładzie budynku w którym mieści się galeria i jego wyposażenia (autorstwa Stanisława Witkiewicza i Wojciecha Brzegi).

Warsztaty prowadziła artysta plastyk Zofia Bolechowska, gościnnie brali w niej odział uczniowie z Maruszyny Górnej pod opieką Marty Bryniarskiej nauczycielki języka polskiego, przy wsparciu Agnieszki Ścisłowskiej.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl