22.11.2022, 15:35 | czytano: 692

Kadeci zwiedzili Zakład Karny - nieszablonowa lekcja profilaktyki (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG - NOWY SĄCZ. Po prawie 3-miesięcznych oczekiwaniach kadeci klas III i IV z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu mogli pojechać do Zakładu Karnego w Nowym Sączu, gdzie wzięli udział w nietypowych zajęciach profilaktycznych.
Tam właśnie, w formie edukacyjnych spotkań z młodzieżą pt. Lekcje wychowawcze w zakładzie karnym, realizowany jest program przeciwdziałania przestępczości i wykolejeniu społecznemu. Zajęcia każdorazowo prowadzone są przez funkcjonariusza służby więziennej. 
Wizyta za więziennym murem rozpoczęła się od wylegitymowania uczestników oraz przeprowadzenia szczegółowej kontroli wykrywaczem metalu. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym telefony, należało pozostawić. Przez kolejne bramki kadeci dotarli na dziedziniec więzienny, gdzie poznali zasady 3-godzinnego pobytu w Zakładzie Karnym. Stamtąd widać już było okazały budynek otoczony wysokim murem, siatką z drutem kolczastym, patrolowany z dwóch wież wartowniczych przez strażników.

Zwiedzając Zakład, kadeci otrzymali rzetelne informacje o zasadach wykonywania kary pozbawienia wolności, warunkach pobytu w więzieniu i konsekwencjach łamania przepisów prawa. Mieli okazję zobaczyć sale widzeń dla aresztowanych i osadzonych, bibliotekę, świetlicę, pracownię, spacerniak oraz długie korytarze z celami, gdzie przebywają więźniowie.

Wrażenie zrobiła na nich kaplica więzienna pod patronatem św. Jana Pawła II, gdzie odbywają się nabożeństwa w różnych obrządkach.

Najbardziej przytłaczający okazał się pobyt w jednej z cel więziennych - trudno było sobie wyobrazić, jak można w takich warunkach i zamknięciu spędzić 24 godziny, a cóż dopiero kilka czy kilkadziesiąt lat… Oprowadzający funkcjonariusz wyjaśniał, że jest to więzienie o zaostrzonym rygorze, czyli znajdują się w nim także skazani odbywający karę 25 lat czy dożywotniego pozbawienia wolności np. za seryjne zabójstwa. Cisza świadczyła, że mundurowej młodzieży poszły ciarki po plecach…
Poruszając się po Zakładzie, kadeci widzieli osadzonych - zawsze w eskorcie pracowników służby więziennej. Uświadamiało im to, jaka jest kara za wejście na przestępczą ścieżkę i niedozwolone prawem czyny. Była to doskonała lekcja skłaniająca do refleksji nad wolnością oraz odpowiedzialnością za własne postępowanie. Taka nieszablonowa profilaktyka czasem najlepiej chroni przed popełnieniem nieodwracalnych życiowych błędów.

Początkiem grudnia z rewizytą do Szkoły przyjedzie funkcjonariusz Służby Więziennej, który kadetów klasy maturalnej będzie zachęcał do ewentualnego wstąpienia w szeregi funkcjonariuszy SW, przedstawiając wszystkie jasne i ciemne strony służby w tej formacji. Nawet gdyby nikt z kadetów nie podjął takiej decyzji, to wiedza ułatwi porównanie warunków pełnienia służby w różnych formacjach mundurowych.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
stary22.11.2022, 21:52
Takie wycieczki powinny być w programie każdej szkoły w ramach lekcji z przysposobienia do życia czy kiedyś wychowania obywatelskiego(teraz czego uczą?). Jeżdżą teraz wycieczki szkolne po parkach rozrywki,mc.kaczkach.A spróbuj im zasugerować żeby tel.oddali podczas jazdy autobusem.Oni nic nie widzą na zewnątrz,krajobrazów,nie wiedzą gdzie są.Cóż takie czasy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl