10.02.2023, 17:24 | czytano: 1403

Filmowa trzydniówka dla kadetów (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Nim zaczęły się małopolskie ferie, kadeci z prywatnego LO dla Młodzieży mieli szansę i przyjemność uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych konfrontacjach filmowych.
Po lekcjach muzealnych w Krakowie jest to kolejny przejaw dbałości placówki nie tylko o wychowanie patriotyczne, ale i o przygotowanie do uczestnictwa w kulturze. Wszystkie filmy, które w komfortowych warunkach, w kinie Miejskiego Centrum Kultury, mogli przez trzy kolejne dni oglądać kadeci, to najświeższe produkcje. Weszły one na ekrany w ubiegłym roku i zdobyły prestiżowe nagrody. Zrealizowane w różnych konwencjach i bardzo różnych mające bohaterów, wszystkie one koncentrują się na ogólnoludzkich wartościach, takich jak: wiara, miłość bliźniego, ofiarny patriotyzm, troska o relacje międzyludzkie i szczęście bliskich.
Pierwszy filmowy seans pozwolił młodzieży obejrzeć głośny film „Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka. Jest to osnuta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka, z przesłaniem, że każdy zasługuje na drugą szansę. Główni bohaterowie tego obrazu to mocno już ograniczony przez glejaka mózgu śp. już ks. Jan Kaczkowski – wielka osobowość Kościoła Katolickiego, kapłan o wielkim sercu i otwartym umyśle, dyrektor puckiego Hospicjum oraz Patryk (wzorowany na postaci Patryka Galewskiego) z kryminalną przeszłością. Patryka właśnie „superksiądz" obdarza zaufaniem i daje mu drugą szansę, która odmieni jego życie.

Drugi film – o ambicjach historycznej niemal superprodukcji – to „Orleta. Grodno '39". Krzysztof Łukaszewicz stworzył pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. Na pierwszy plan w tym obrazie wybija się heroizm walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą.

Bardziej kameralna była trzecia filmowa opowieść, czyli szwedzki film „Comedy Queen" o nastoletniej Sashy, córce smutnego ojca i chorującej na depresję mamy, która umiera. Dziewczyna postanawia zostać stand-uperką i rozbawiać innych, ale jednocześnie dojrzewa do świadomości, że można i obronić radość życia, i czasem pozwolić sobie na łzy. Ta produkcja, zrealizowana na kanwie książki cenionej szwedzkiej pisarki dla dzieci Jenny Jägerfeld, została nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem w sekcji Generation Kplus na ubiegłorocznym 72. Berlinale.

Kadeci inspirowani przez edukatorkę filmową, Aleksandrę Sadowicz, przed każdym seansem dostawali pytania do przemyślenia w czasie projekcji, pracowali w grupach, brali udział w dyskusjach po filmie. Choć ich ścieżka edukacyjna ma przede wszystkim przygotowywać do pracy w służbach mundurowych, dzięki takim konfrontacjom sfera humanistyczna też nie jest zaniedbana.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
J12.02.2023, 16:50
Taka mała ilość uczniôw?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl