14.03.2023, 12:47 | czytano: 1308

Kadeci poznają pracę komendy, czyli dzień policyjny (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Bezpieczeństwo publiczne to ważny przedmiot w edukacji kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży. Przybliża on zarówno sposób funkcjonowania dzisiejszej policji, jak i historię jej powstania po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, także działalność innych służb: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej. W ramach tego przedmiotu kadeci mieli również możliwość poznania „od kuchni” pracy Komendy Powiatowej Policji.
Ta mundurowa służba kojarzy się najczęściej z działaniami prewencji czy drogówki, tymczasem policjanci wypełniają znacznie więcej obowiązków związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w kraju. A dzień policyjny pozwolił mundurowej młodzieży skonfrontować wiedzę teoretyczną z realiami pracy Komendy.
Podzieleni na grupy, mieli możliwość bliższego poznania zadań np. technika kryminalistyki. W laboratorium dowiedzieli się, jak dzielimy ślady kryminalistyczne i jak należy zabezpieczyć je do dalszych badań. Oprócz śladów daktyloskopijnych, kadeci zabezpieczali również ślady mechanoskopijne, robili także zdjęcia sygnalityczne.

W innym punkcie poznawali park maszynowy, jakim dysponuje KPP i dowiadywali się ciekawych rzeczy o służbie przewodnika psa służbowego. Duże wrażenie zrobiło na nich wyszkolenie czworonoga.

Z wielkim zainteresowaniem słuchali również relacji funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego. Sprzęt, jakim on dysponuje, powinien skłaniać piratów drogowych, by mieli się na baczności. Czasu starczyło, by omówić również służbę funkcjonariuszy prewencji i zasady funkcjonowania PDOZ czyli Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych.

Dynamicznym punktem dnia policyjnego była musztra. Kadeci mogli się też sporo dowiedzieć o procesie rekrutacji do Policji. Na koniec czekali się możliwości spotkania i swobodnej rozmowy z komendantem powiatowym policji – insp. Grzegorzem Wyskielem.
Wszystkie te wrażenia, autopsyjna wiedza i nowe informacje o pracy poszczególnych wydziałów na pewno pomogą kadetom przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym związaniu swojego życia z Policją.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl