21.03.2023, 11:10 | czytano: 872

Wiosenne porządki na cmentarzu żydowskim – rękoma kadetów (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Kadeci są wierni obietnicy, którą złożyli Dariuszowi Popieli - mistrzowi kajakarstwa, inicjatorowi odnowy żydowskich cmentarzy i wznoszenia pomników z nazwiskami ofiar Holocaustu. Razem z nim włożywszy wcześniej wiele pracy w sprzątanie nowotarskiego kirkutu, teraz przeprowadzili tam wiosenne porządki.
A do zrobienia było wiele. Po obfitej w opady śniegu zimie cały cmentarz pokryty był połamanymi gałęziami, liśćmi i igliwiem. Kilkudziesięciu wolontariuszy z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w mig uporało się z tymi odpadami. Dodatkowo wyczyścili pomniki i macewy oraz chodnik.
Podczas prac wyobraźnia nasuwała im obrazy tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się tutaj 80 lat temu, kiedy Niemcy najpierw na murawie nowotarskiego stadionu zgromadzili wszystkich mieszkańców miejscowego getta i Żydów przywiezionych z sąsiednich miejscowości, a po przeprowadzonej selekcji, 30 sierpnia 1942 roku, rozstrzeliwali na kirkucie tych, którzy nie zostali skierowani do przymusowej pracy lub w nieludzkich warunkach, stłoczeni w bydlęcych wagonach - przetransportowani do obozu zagłady w Bełżcu.

Mundurowa młodzież bardzo ściśle współpracuje z Fundacją Rodziny Popielów „Centrum", realizującą projekt „Ludzie nie liczby". Kadeci, m.in. poprzez sprzątanie kirkutu czy uczestnictwo w uroczystościach odsłonięcia pomnika z wystawieniem pocztu sztandarowego, pomagali fundacji w tym przedsięwzięciu. Teraz, po zakończeniu wiosennych prac, mieli powody, by czuć satysfakcję z uczestnictwa w dziele upamiętnienia ofiar nazistowskiego ludobójstwa.

źródło: Prywatne Szkoły Średnie im. Prof. Jana Venuleta
Może Cię zainteresować
komentarze
pytam21.03.2023, 14:30
jak długo jeszcze naszą polską szkolną młodzież będzie wykorzystywać się do tych celów,przecież do Polski przyjeżdża,przylatuje tysiące osób też młodych z narodu wybranego i co zapominają o grobach swoich braci ,bliskich i tych pomordowanych przez Niemców z czasie II Wojny? jak długo żyje na tym Świecie to jeszcze ani razu nie widziałem aby się do tego zabrali no ale przecież goje są od roboty,czyż nie tak jest???
Stachu21.03.2023, 14:12
Polacy, swoimi siłami i na swój koszt mają utrzymywać groby, które sami żydzi mają gdzieś?!
szczoteczką do zębów21.03.2023, 11:47
Sługami, to my jesteśmy wszystkich naokoło.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl