13.04.2023, 20:08 | czytano: 2929

Naukowy sukces ucznia Goszczyńskiego

zdj. nadesłane
II nagroda i tytuł Laureata Odkryć - polskiej edycji EUCYS w 2023 dla Kacpra Błachuta - ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu.
Odkrycia to interdyscyplinarny konkurs naukowy będący polską edycją Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (European Union Contest for Young Scientists – EUCYS). Od ponad 25 lat prezentowane są w nim najlepsze projekty uczniowskie z całej Polski. Zgłaszane prace recenzują i oceniają największe autorytety naukowe w naszym kraju.
Dla Kacpra to był długi proces – miesiące badań i przygotowań, kilkuetapowy proces oceny, a na finiszu – 26 uczniów-naukowców z całej Polski, 19 prac badawczych z różnych dziedzin wiedzy. Nieograniczony potencjał pomysłowości, pasji i wiedzy – to był przepis na skład finału konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS, w którym znalazł się Kacper Błachut – uczeń III klasy I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Finałowa sesja plakatowa odbyła się w dniach 31 marca - 1 kwietnia 2023 w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Były to dwa intensywne dni finałowych rozmów z jurorami i wreszcie werdykt: "II nagrodę wartości 4.000 zł oraz tytuł laureata otrzymał Kacper Błachut z Nowego Targu uczeń III klasy I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu za projekt z dziedziny matematyki: O pewnym problemie przeliczania unikalnych przekształceń na zbiorach skończonych".

W swojej pracy Kacper rozwiązał przeliczeniowy problem kombinatoryczny z wykorzystaniem teorii grup. Wyprowadził wzór na liczbę unikalnych kolorowań zbioru X barwami ze zbioru Y. Odpowiedział na pytanie: ile jest unikalnych kolorowań zbioru n3 punktów ułożonych w sześcian nxnxn dwoma kolorami pod działaniem grupy symetrii sześcianu na punkty oraz operacją zamiany kolorów. Ciąg powstały z wartości dla kolejnych n został opublikowany w Internetowej Encyklopedii Ciągów Liczb Całkowitych (OEIS). Recenzent pracy Kacpra napisał „Nie wyobrażam sobie, że w II klasie liceum mógłbym wykonać podobną pracę. Jestem pewien, że nawet nie byłbym w stanie podobnej pracy zrozumieć. Nie przypominam sobie żadnego z moich uczniów, którzy w II klasie mogliby wykazać się wiedzą z kombinatoryki, teorii grup i geometrii potrzebną do wykonania takiej pracy. Jestem naprawdę pod wrażeniem”.

Opiekunami pracy są: mgr Joanna Trybuła (nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego) oraz dr Tomasz Kowalczyk (pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego).

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
xyz14.04.2023, 17:48
dr: z NT
@14.04.2023, 09:54
Gratulacje Kacper,i powodzenia!!!
Ona13.04.2023, 21:51
No chłopaku, wymiatasz! Gratulacje
Dr13.04.2023, 20:47
A z jakiej miejscowości jest Kacper?
rr13.04.2023, 20:27
Kozak, gratulacje
radykalny Benek13.04.2023, 20:22
Brawo! Wyrazy uznania!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl