17.04.2023, 13:45 | czytano: 1610

Kolejny stopień szkolenia taktyczno-wojskowego (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Zaraz po Świętach Wielkanocnych kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży udali się na obóz szkoleniowy do Niedzicy. Tam pod okiem instruktorów osiągnęli kolejny stopień w szkoleniu taktyczno-wojskowym. Szkolenia prowadzili instruktorzy taktyki i techniki interwencji, szkolenia bojowego oraz technik ratownictwa klasycznego, speleo i ratownictwa z powietrza.
Na początku roku szkolnego kadeci odbyli kurs podstawowy. Teraz był to kurs w stopniu zaawansowanym. Jego program obejmował szkolenie teoretyczne i praktycznie. Właśnie szkolenie praktyczne pozwoliło nabyć nowe umiejętności i dostarczyło mocnych wrażeń.
W zakres tego szkolenia wchodziły elementy jak niżej:
- taktyka wspólna formacji wojskowych i policyjnych
- specjalistyczne techniki linowe wykorzystywane w formacjach mundurowych
- taktyka specjalna w terenie zurbanizowanym z elementami technik policyjnych
- rozpoznanie i zasady walki ogniowej, organizacja i dowodzenie zespołem bojowym
- dywersja sabotaż-taktyka i organizacja ruchu oporu, konspiracja
- wybrane elementy SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka)
- taktyczna obsługa broni, wyjście spod zagrożenia bronią.

Elementów szkolenia – o nazwach, które niewiele mogą powiedzieć laikom – było oczywiście więcej. Instruktorzy przeprowadzali zajęcia zarówno w dzień, jak i nocą.

Szkolenie uwieńczyły stosowne certyfikaty, które podczas rekrutacji do poszczególnych służb mundurowych przyniosą dodatkowe punkty. Takie świadectwo nie oznacza, że kadeci posiedli nadzwyczajne umiejętności. Przed nimi następne szkolenia, kolejne wtajemniczenia związane z przygotowaniem specjalistycznych służb mundurowych. Już we wrześniu czeka ich następny cykl takich ćwiczeń - tym razem w Bieszczadach. W program przyszłego roku szkolnego wpisane jest szkolenie przygotowujące do skoków spadochronowych.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl