28.09.2023, 09:40 | czytano: 856

Gra miejska "Poznaj Zamoyskich"

25 września odbyła się niezapomniana gra miejska „Poznaj Zamoyskich” , którą zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Zakopanem we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Towarzystwem Gimnastycznym ”Sokół”. Patronat honorowy nad grą objął Starosta Tatrzański Piotr Bąk.
Gra zorganizowana została z okazji 100. rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej, która jest Patronką Roku 2023. Gra nawiązywała również do Władysława Zamoyskiego, który został ogłoszony Patronem Roku 2024. Uczniowie klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Nowym Bystrem z entuzjazmem wzięli udział w tym wydarzeniu, które miało na celu upowszechnianie wiedzy o życiu, działalności i zasługach Zamoyskich dla Polski i Zakopanego.
Gra rozpoczęła się rano, a uczniowie byli podzieleni na cztery zespoły. Przed przystąpieniem do rozgrywki uczniowie wysłuchali w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej wykładu połączonego z prezentacją multimedialną dotyczącą Zamoyskich. Pozyskali w ten sposób najważniejsze informacje przydatne do szybkiego wykonania zadań przewidzianych dla nich na trasie gry. Każdy zespół otrzymał kartę gry wraz ze wskazówkami, które prowadziły ich do różnych miejsc w Zakopanem związanych z Zamoyskimi. Każda grupa musiała się również wykazać praktyczną umiejętnością, jaką było prawidłowe nakrycie do stołu- jak się okazuje, nie jest to łatwe zadanie… W trakcie gry uczniowie mieli okazję odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną w Zakopanem, gdzie dowiedzieli się więcej o literackim dziedzictwie Zamoyskich oraz napisali dyktando. Następnie uczestnicy gry udali się do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem- tam mieli okazję poznać laserowy system do treningów strzeleckich znajdujący się w Sokole. Uczniowie, aby otrzymać hasło do końcowej krzyżówki musieli zmierzyć się również z ćwiczeniami gimnastycznymi przed budynkiem Sokoła. Musieli również samodzielnie odnaleźć tablicę pamiątkową na budynku Bazar Polski i pozyskać potrzebne odpowiedzi na pytania zawarte na karcie gry. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie wrócili do Biblioteki Pedagogicznej, aby odgadnąć hasło końcowe gry miejskiej, którym było „Szkoła pracy domowej kobiet”. Na zakończenie uczniowie korzystali z dostępnych w czytelni biblioteki gier.

Gra miejska była nie tylko zabawą, ale także doskonałą okazją do nauki. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę o historii swojego kraju i miasta, a także o znaczeniu Zamoyskich dla Polski i Zakopanego. Było to wydarzenie, które na pewno zapadnie im w pamięć na długo. W podziękowaniu uczniowie otrzymali książki ufundowane przez Starostwo Tatrzańskie oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy uczniom za aktywny udział, a nauczycielom za opiekę nad uczniami w trakcie wydarzenia.

Mat. prasowe, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl