14.11.2023, 19:25 | czytano: 1213

Święto Niepodległości – z kadecką reprezentacją (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. 11 Listopada to data bardzo szczególna dla Polski, a w tym roku świętujemy 105 rocznicę dnia, w którym po 123 latach zaborów (1795 1918) nasz naród odzyskał suwerenność i państwowy byt. Wspólne, powiatowo-miejskie obchody Święta Niepodległości w Nowym Targu miały bardzo piękną i uroczystą oprawę. Swoim udziałem przyczyniła się do tego również delegacja kadetów z pocztem sztandarowym.
Trzeba pamiętać, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski.
Tego roku pochód poprzedzany 12-konną góralską banderią, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej, po Mszy św. w intencji Ojczyzny, z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa ruszył na rynek. Poczty sztandarowe stanęły przed ratuszem. Po przemówieniu burmistrza delegacje składały wiązanki kwiatów pod Tablicą Pamięci zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Czyniła to też 8-osobowa delegacja Prywatnego LO dla Młodzieży z biało-czerwonymi goździkami w dłoniach.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl