13.12.2023, 15:09 | czytano: 617

Projekt Fundacji PKO BP w ZPSWO

arch. szkoły
W Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu zakończył się projekt, w ramach którego wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno--Wychowawczego nr 1 uczestniczyli w niepowtarzalnych i oryginalnych zajęciach terapeutycznych. Wszystko to dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PKO BP, w postaci wygranej przez „najlepszych kibiców" zdobytej podczas 6. Biegu Charytatywnego.
Dzięki wygranym funduszom wychowankowie mogli uczęszczać na warsztaty z ceramiki, podczas których uczyli się wielu technik lepienia z gliny i jej wypalania. Warsztaty prowadzone były w profesjonalnej pracowni ceramicznej, a wyroby osiągnęły wysoką wartość artystyczną i użytkową.

Wychowankowie Ośrodka uczestniczyli także w twórczych warsztatach florystycznych. Wiadomo, że tego typu zajęcia mają wiele walorów edukacyjnych i terapeutycznych, uczą precyzji i cierpliwości, otwierają, inspirują i pobudzają do kreatywność.

Kolejne zajęcia, w których wychowankowie Ośrodka mieli okazję uczestniczyć to warsztaty teatralne, odbywające w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Wspólnie z aktorem zakopiańskiej sceny wychowankowie zagrali krótkie epizody artystyczne, zwiedzili kulisy teatru, garderobę artystów, miejsce charakteryzacji. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pracy aktora oraz przygotowaniu spektaklu.

Zorganizowano również zajęcia, sportowo – taneczne o charakterze terapeutycznym i zabawowym. Wychowankowie mogą nauczyć się podstaw tańca współczesnego HIP-HOPU lub poddać się terapeutycznemu i relaksacyjnemu oddziaływaniu muzyki poważnej.

W projekcie wykorzystano wiele form terapii poprzez szeroko pojętą sztukę. Każdy wychowanek znalazł dla siebie odpowiednią aktywność, dzięki czemu mógł odnieść sukces, przeżyć radość i zadowolenie. Wytwory wychowanków eksponowane były na wystawie zorganizowanej w Placówce, natomiast zdobyte umiejętności taneczne i aktorskie będą w przyszłości wykorzystane na przedstawieniach.
Izabela Sewielska
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl