20.12.2023, 14:44 | czytano: 1797

Kadeci na gali Budo bushi – uczyli się od sław (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG – ŁĄCKO. Ponad 120 utytułowanych mistrzów wschodnich sztuk walki z 18 krajów wzięło udział w Międzynarodowym Seminarium i Pokazach Sztuk Walk International Budo Bushi Hall Of Fame w Łącku. Wśród uczestników tego wydarzenia byli adepci tej dziedziny sportu i samoobrony z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu.
Organizatorem i inicjatorem tej prestiżowej imprezy pod patronatem starosty nowosądeckiego i wójta gminy Łącko, organizowanej w miejscowej hali sportowej od 2009 roku, jest Stanisław Majchrzak (10 dan), czynny w Stowarzyszeniu Samoobrony Sztuk Walki (International Self Defense Association). Przez tych kilka lat gościł on już mistrzów m.in. z USA, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Tajlandii i słynnych Ghurków z Nepalu. Tego roku nepalskiej ekipie przeszkodził w przyjeździe stan po trzęsieniu ziemi. Ofiary tej katastrofy żywiołowej uczczono minutą ciszy.
Idea, jaka przyświeca organizatorowi, to propagowanie samoobrony i wschodnich sztuk walk jako zdrowego, aktywnego stylu i życia i sposobu na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Stanisław Majchrzak stara się uaktywnić dzieci i młodzież po okresie pandemii oraz krzewić wartości patriotyczne. Duży nacisk kładzie na szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy. Sam wystąpił w 28 filmach (na przyszły rok planuje premierę najnowszego). W Łącku dochował się już mistrzów świata i Europy. Ze szkoleń korzystają policjanci, księża, zakonnicy wybierający się na misje, żołnierze, dzieci i młodzież.

Łąckie Seminarium – podzielone na część szkoleniową oraz pokazy w wykonaniu mistrzów i studentów - z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Podczas imprez Budo bushi pokazy prowadzą bowiem legendarni mistrzowie. Tego roku przyjechało ich do Łącka ponad 120, a wśród nich m.in.: Gary Waśniewski – syn oficera słynnego Dywizjonu 303, który w czasie wojny zdołał uciec z obozu jenieckiego w Niemczech; Lion Vikas Gihara – olimpijczyk z Indii, wykładowca na Uniwersytecie w Delhi; prof. Tadeusz Ambroży z krakowskiej AWF – trener klasy mistrzowskiej czy przedstawiciel International Self Defense Association z Niemiec. Uczestników z doktorskimi i profesorskimi tytułami, reprezentantów kilku organizacji międzynarodowych, było zresztą więcej. Przybyli też żołnierze z Brygady Operacyjno-Szturmowej Kłodzko, a przedstawiciel Policji prowadził warsztaty z zaznajamiające z bronią. W części pokazowej wystąpili m.in. mistrzowie z mieczami i polski samuraj.

Stały element łąckich imprez to awards gala - Gala Sztuk i Sportów Walki BUDO BUSHI. Czterech mistrzów Sportów Walki z Polski otrzymało z rąk przedstawiciela Indyjskiej Uczelni o zasięgu międzynarodowym - University World Combat Martial Arts College w Delhi, stopnie doktora z filozofii budo oraz tytuł honorowego profesora tej Uczelni. Są to: Wiesław Bigos prowadzący zajęcia w Imielinie oraz Stanisław Majchrzak, Tadeusz Ambroży i Cezary Podraza. Shihan Aleksander Kozieł, który szkoli nowotarskich kadetów, został natomiast uhonorowany medalem International Self Defense Association za działalność w sferze sztuk walki i samoobrony.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl