31.01.2024, 15:44 | czytano: 264

Jaki kupić czekan turystyczny? (art. sponsorowany)

Decydując się na górską wycieczkę zimą, musisz liczyć się z naprawdę trudnymi warunkami. Pamiętaj, że będą one zupełnie inne od tych spotykanych latem. Wiąże się to z koniecznością zabrania ze sobą na wyprawę specjalistycznego sprzętu – zalicza się do niego między innymi czekan turystyczny. Należy zaznaczyć, że jest to zupełnie inny sprzęt niż czekan techniczny przeznaczony do wspinaczki lodowej.

Jak zbudowany jest czekan?


Wszystkie czekany turystyczne składają się z:
  • głowicy. Najczęściej element ten wykonany jest ze stali nierdzewnej, ale dostępne są również modele mające głowicę aluminiową. Dostępne modele różnią się także kształtem głowicy – może ona przypominać ostrze bądź łopatkę/młotek.
  • styliska. Na ogół zrobione jest z aluminium, ale niektórzy producenci oferują modele ze styliskiem z włókna węglowego (są one jednak przeznaczone do wspinaczki lodowej). Wybierając czekan, pamiętaj, że styliska różnią się kształtem. Dostępne są te proste, lekko wygięte, o średnim stopniu zakrzywienia, a także bardzo mocno wygięte.
W większości modeli w dolnej części styliska znajduje się grot. To właśnie za pomocą tego elementu można penetrować zmrożony śnieg.

Kiedy może przydać się czekan turystyczny?


Czekan przyda Ci się wówczas, gdy potrzebujesz dodatkowego punktu podparcia. Co to oznacza w praktyce? Kiedy stok jest oblodzony, a dodatkowo naprawdę stromy, czekan może uchronić Cię przed upadkiem. Przejście ściany lodu bez czekana może okazać się niemożliwe – z jego pomocą możesz wykuć stopnie. Czekan jest niezbędny również wówczas, gdy stracisz przyczepność i zaczniesz w niekontrolowany sposób zsuwać się po stoku. Będzie on wtedy swojego rodzaju hamulcem, który być może uratuje Ci nawet życie.

Jak długi powinien być czekan turystyczny?


Dostępne w sprzedaży czekany turystyczne: https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany/czekany-turystyczne.html różnią się pod względem długości. Osoby mające mniej niż 170 centymetrów wzrostu powinny postawić na czekan o długości 50 centymetrów. Dla tych o wzroście od 170 do 177 centymetrów odpowiedni będzie model o długości od 50 do 55 centymetrów. Wzrost między 178 a 183 centymetry to konieczność zakupu czekana mającego długość 50-60 centymetrów. Osoby wyższe – mające od 184 do 195 centymetrów wzrostu – powinny sięgnąć po czekan o długości od 55 do 65 centymetrów. Pamiętaj, że czekan o nieprawidłowo dobranej długości nie spełni swojej roli - wykorzystanie go jako dodatkowego punktu podparcia może okazać się po prostu niemożliwe.


Czekan dopasowany do potrzeb


Chcąc kupić czekan, pamiętaj, że musi on być dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli planujesz piesze wędrówki zimą w terenie mało wymagającym, możesz postawić na model turystyczny mający proste stylisko. W przypadku trudniejszego terenu lepszym wyborem będzie czekan ze styliskiem lekko wygiętym. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na najwyższym poziomie w trudnych warunkach, postaw na ten z wyraźnym ostrzem. Koniecznie zwróć uwagę również na wagę czekana – wybierając ten cięższy, musisz liczyć się z tym, że podczas długiej wędrówki może to przełożyć się na Twój komfort. Na zimowe wyposażenie składa się bowiem również wiele innych dodatkowych rzeczy, co - w połączeniu z mającym znaczną wagę czekanem - może stanowić poważne obciążenie.
Czekan to obowiązkowe wyposażenie każdego zimowego turysty. Jeśli myślisz o wypadzie w Tatry i chcesz udać się na przykład na Wołowiec, pamiętaj, że koniecznie musisz zabrać go ze sobą. W przeciwnym razie narażasz się na poważne niebezpieczeństwo. To właśnie czekan może uchronić Cię przed upadkiem z oblodzonego stoku o znacznym nachyleniu.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl