18.02.2010, 22:34 | czytano: 1013

Nowy Targ: Peace Cross-Cultural Understanding w II LO

Fot. Archiwum szkoły
18 lutego starosta nowotarski gościł uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu którzy od 14 do 21 lutego biorą udział w projekcie Peace Cross-Cultural Understanding.
Projekt Peace organizowany jest już po raz dziewiąty przez międzynarodową organizację studencką AIESEC (Komitet Lokalny Warszawa Szkoła Główna Handlowa). Jego celem jest szerzenie postaw tolerancji i zrozumienia międzykulturowego.
W ramach inicjatywy, na początku lutego do Polski przyjeżdżają studenci z całego świata, by w szkołach ponadgimnazjalnych, w trzyosobowych zespołach, prowadzić zajęcia poświęcone swoim krajom i kulturom. Nowotarskie liceum bierze udział w projekcie po raz drugi. W ubiegłym roku w budynku przy ulicy Ludźmierskiej gościły studentki z Gruzji i Singapuru. Sukces ubiegłorocznej edycji zachęcił organizatorów do kontynuacji współpracy. Tym razem na Podhale przyjechało troje wolontariuszy Voe Mbuchucha z Kenii (studentka dziennikarstwa), Andreja Kobal ze Słowenii (studentka socjologii) i Luis Felipe Kitamura z Brazylii (student stosunków międzynarodowych). Funkcję koordynatorów projektu pełnią Marzena Baczewska i Anna Miśkowiec. Wolontariusze korzystają z gościnności uczniów - Renaty Wiencko, Michała Bierówki i Filipa Przesławskiego. Do południa prowadzą zajęcia warsztatowe w języku angielskim . Po południu biorą udział w wycieczkach i spotkaniach z młodzieżą. Zapoznają się również z tradycjami naszego regionu. Zwiedzą Nowy Targ, Chochołów, Zakopane i Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy

II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu jest pierwszą polską szkołą, którą odwiedzają praktykanci. Poprzedni tydzień spędzili w Warszawie, gdzie adaptowali się do nowych warunków. Odbyli szkolenie z zakresu pedagogiki i komunikacji interpersonalnej. Teraz do 26 marca co tydzień zagoszczą w innej szkole. Ich wizyty zostały zaplanowane tak, by i oni mogli poznać różnorodność krajobrazową i kulturową naszego kraju. Zwieńczeniem działań będzie symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wolontariusze wybiorą uczniów, którzy wezmą udział w symulacji. Będą oni reprezentować kraje praktykantów.

Anna Miśkowiec


Zobacz pełną wersję podhale24.pl