23.04.2018, 18:31 | czytano: 14580

Kupcy załamują ręce: "Polak Polakowi buduje getto" i proszą burmistrza o pomoc (zdjęcia z placu targowego)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Tydzień temu zaczęto stawiać płot na Nowej Targowicy. Prawie dwumetrowy płot chcą postawić. Proszę o pomoc w porozumieniu się właścicieli terenu - apelował podczas sesji Marcin Abood Al Hassani. - Mamy prośbę do burmistrza, by zainterweniował, by się zorientował co się dzieje na Nowej Targowicy - wspierała handlującego na targu koleżanka po fachu, Halina Dyduch.
Kupcy dość licznie pojawili się dziś na sesji, prosząc burmistrza o pomoc i wręcz ochronę przed spółką Nowa Targowica. Chodzi o płot, który powstaje na granicy terenu należącego do spółki i Miasta oraz znajdujących się obok prywatnych działek. Prezes spółki Janusz Chowaniec już wcześniej sygnalizował, że nie może dojść do porozumienia z właścicielami sąsiednich terenów, którzy "podpięli się pod działalność targowicy, a nie ponoszą kosztów związanych z funkcjonowaniem targowiska". - Nasze rozmowy trwają już 14 miesięcy - przyznaje w rozmowie z Podhale24 Janusz Chowaniec.
Chodzi o stosunkowo niewielki teren o powierzchni ok. hektara, ale swoje miejsce do handlu znalazło tam kilkadziesiąt osób.

- Przeniesiono nas z placu Bereki i sąsiednich ulic, gdzie przez lata handlowaliśmy - w nowe miejsce. Kosztowało nas to sporo energii, by się zaaklimatyzować - mówiła do radnych Halina Dyduch. - W biurze skierowano nas na działkę państwa Kolasów, a teraz stawiany jest tam płot, żeby nas nie widziano! Ponieśliśmy koszty, a w tej chwili przez środek, albo przed samym straganem przechodzić ma płot, żeby nas odgrodzić od głównego placu, żeby nie było nas widać. Powiedziano nam, że tak nas ogrodzą, że nawet mała mysz się nie prześlizgnie. Nie wiemy dlaczego właściciele nie potrafią się dogadać. Bardzo prosimy, by burmistrz pomógł się właścicielom porozumieć. My płacimy ZUS-y, podatki, za rezerwację i placowe, a okazuje się, że będziemy odcięci od kupujących - mówiła zdenerwowana kobieta. - Kupujący już się śmieją, że powstaje getto. Hitlerowcy wybudowali Polakom getto, a teraz Polak Polakowi buduje getto - mówiła łamiącym się głosem. - Na początku było mówione, że w Nowym Targu jest największa i najpiękniejsza targowica. Dlaczego teraz jest to ośmieszane? Bardzo byśmy prosili, by burmistrz przyczynił się do wyjaśnienia tej sytuacji. Nie chcemy iść do mediów, by kolejny raz ośmieszać tę targowice - podsumowała Halina Dyduch.

Na sesji obecny był przedstawiciel właścicieli prywatnych terenów sąsiadujących z placem targowym. - Jesteśmy w fazie kolejnych negocjacji. Zgodnie z ustaleniami, do czasu trwania rozmów budowa płotu ma być wstrzymana - mówił Paweł Kolasa. Jak dodał w rozmowie z nami - Nie uciekamy od kosztów i od płacenia. Chcemy uczestniczyć w kosztach, ale w sposób racjonalny.

Prezesa spółki Nowa Targowica zapytaliśmy o los kupców, którzy teraz czują się pokrzywdzeni - potencjalnym odgrodzeniem od głównego placu. - Nikomu nie stanie się krzywda. Zapraszamy na nasz plac, jest bardzo dużo miejsca. Nikt nie zostanie poszkodowany - zapewnia Janusz Chowaniec.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Prawda27.04.2018, 17:54
Tu chodzi o to, że za miejsce na nowej targowicy trzeba dużo zapłacić właścicielowi targowicy, wstępnie było 10tys za rezerwację i w zależności kto dał więcej, to jest opłata na 2 lub 3 lata, dodatkowo placowe dla miasta i miesięczny koszt dla właściciela targowicy ok 1500. Miasto ma z tego tylko placowe, co jest porównując do innych kosztów malutki. Każda buda kosztuje więcej, dodatkowo jeśli ktoś chce zrobić drzwi garażowe tak aby była zamykana to na koszt danej osoby tam stojącej. Suma sumarum jak za 2/3 dni pracy w tygodniu nie opłaca się tam w ogóle stać.
zocha26.04.2018, 19:40
No wlasnie wlasciciele targowicy zarabiaja krocie a miasto ma guzik z tego zaraz zacznie sie placenie za rezerwacje i to nie wzlotych tylko tysiacach miasto moglo sam zajac sie targowica
ZE M STA RE JEN TA25.04.2018, 08:38
Droga ma siostro i drogi bracie
Chcecie atrakcji -tutaj ją macie
Nie potrzebny Wam MUR CHIŃSKI
Po co jechać pod BERLIŃSKI
Czy w Odrzykoniu gdzie z winy REJENTA
Wynikła zabawna przy murze puenta
Teraz właśnie MY TU MAMY -
NOWOTARSKI MUR BLASZANY

Super produkt turystyczny
Ściągnie tutaj tłumek liczny
Lecz koło płotu nie sprzeda
Się KRATA Nie ma KAJDANEK
Nie kupisz BATA ????????????

To przepowiedział Kaczmarski BART
I to wynika z piosenki kart :

"Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany połam bat
A mury runą.runą,runą
I pogrzebią stary świat"
ola25.04.2018, 08:31
nic bardziej nie denerwuje jak jazda po handlarzach. ludzie przeciez my tak samo placimy zusy podatki trzeba wliczyc koszt placowego dojazd pracownika. przecietny handlarz ma kosztow okolo 400 zl wiec nie jezdzijcie po nas bo nie jestesmy winni tego ze na targowicy rzadzi magia a miasto jest bezradne. akcja placmy groszowkani miala miejsce u kilku hadlarzy nie cala targowica. pytasie teraz gdzie jest stowatzyszenie ktore zapewnialo brobienie interesow kucow?? opamietajcie sie spolka bo zachwile to bedzie po placu
Maja24.04.2018, 22:26
Dlaczego mają na tym cierpieć osoby handlujące? Szukając miejsc zapewne nie wiedzieli jakie są układy pomiędzy właścicielami. Miejsce wolne? Pasuje mi cena? To stoję i płacę. A teraz masa ludzi zapewne straci możliwość handlu. Nikt do nich nie wejdzie. I nie mówcie ludzie, że każdy jest kowalem wlasnego losu. Tu o ich losie zadecydował kto inny!!!!
Dobrze!!!-niech postawią płot!24.04.2018, 18:55
Czyli kasa z utargu na tym hektarze szła na lewo do kasy Miasta a nie do Nowej Targowicy ?!
Obserwator24.04.2018, 16:49
Dla zainteresowanych.. kurek unijnych dotacji został zakręcony i to dzięki obecnej władzy. Dziękujemy Wam rządzący!!
Handlujący24.04.2018, 14:23
Do górala
PŁOT STAWIA NOWA TARGOWICA DOKLADNIE PAN H samo H /.../ czeka na tych co będą chcieli stać dalej w tym bagnie a nie będą chcieli przejść na zajezdnie czyli wyłożą sporą manne żeby móc stać u niego.
Wszyscy co stoją koło tego niby dworu musieli uczestniczyć w różnych licytacjach czy jakoś tak ale g*** mnie to obchodzi.
fer24.04.2018, 13:15
Lepiej będzie iśc do galerii niz błąkać się koło oczyszczlani..
realista24.04.2018, 13:11
Takie sytuacje były widoczne już wtedy gdy na starej targowicy pojawiły się ulotki dobrobytu na nowej targowicy.Tłuki w tajemnicy przed innymi poszli tam i dzisiaj lamentują jednocześnie kierując kroki do Rabki po fundusze unijne a tacy byli pro PiS owscy.Kretyni podhalańscy.
danuta24.04.2018, 12:56
Bronek, dokładnie!
smutna prawda24.04.2018, 12:37
To naprawdę nowy plac? Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat będzie wyglądać tak samo, jak stara targowica. Opłata targowa swoją drogą ale wypadałoby zainwestować w gustowne stragany czy stoiska. Potencjalnego klienta też można przyciągnąć estetycznym wyglądem stoiska.
dodo24.04.2018, 12:31
Handlujący nie podskakujcie i tak przyjdziecie na kolanach do mnie za miejscami i jeszcze dobrze zapłacicie ,a za rok już przetarg na główną aleję więc lepiej siedźcie cicho
Sx24.04.2018, 12:28
Pierwsze handlujący uciekli na zajezdnie ,bo taniej ,pózniej do prywaciarzy ,bo taniej i normalnie ,a teraz zostanie już tylko do spółki i znów część bogatych handlarzy będzie gonić ,żeby kupić jak najlepsze miejsca i biznesmeni znów się wzbogacą,a że nie będzie alternatywy do handlu to się znów podniesie opłatę za metr ,przecież jak miasto może to co oni nie mogą,bo przecież jak na razie to mają tylko straty i brakuje im na przeżycie ,
góral24.04.2018, 11:22
Dlaczego tu nikt nie mówi kto te płoty stawia ?
stasek24.04.2018, 11:14
Piniondze to nie wszystko
Carbud24.04.2018, 10:35
Kochani handlarze proponuje rozwiązanie, założyć związek hanlarzy Podhala i okolic, dogadać się z właścicielami łąk i jeździć po okolicy i handlować ...
Kaznodzieja z Czernej Góry24.04.2018, 10:29
Ci co kupują i chodzą po jarmarku też niech płacą symboliczną złotówkę ... kostka się też niszczy
Bronek24.04.2018, 10:12
A gdzie stowarzyszenie kupieckie nowa targowica, na sesji jakiś czas temu występowała pani twierdząc, że powstali aby bronić interesów kupców. To może kupcy powinni się do nich zwrócić?
Kamil24.04.2018, 09:40
Jeszcze trzy lata skończy się okres dotacji ,rozwalą nowy Bangladesz i biorąc dotację z unii rzędu 150-250 milionów wybudują tam Nowotarglandie takie są plany panów biznesmenów
Lili24.04.2018, 09:36
A co z handlem przy ulicy przecież tak wszystkich to raziło na dawnej targowicy tylko teraz panowie radni bezradni jedzą z kieszeni pseudobiznesmenów
Hej24.04.2018, 09:27
jest ok 1 tyś. handlujących zrzuta po 100 tyś kupić łąki za NT w strone białki zrobić plac i zostawić pasożytów z UM panów H . K . L i innych.
zibi24.04.2018, 09:18
Glerie powstaną jarmaki upadną-AMEN
ja24.04.2018, 08:32
Piniondz jest najważniejszy :) Kupcom oddać plac za darmo i dopłacić do zusu to jeszcze będa narzekali :)
Do ,, Kupująca24.04.2018, 02:42
Nie potrzeba daleko patrzeć jakie standardy reprezentują panowie z nowej targowicy, to widać gołym okiem w postaci płotu. ,,Kupująca " jak nie znasz sprawy to głupot nie wypisuj !!! Najpierw namawianie pana K na robienie placu pod targowicę przez prezesa Ch i H i to jeszcze w tempie ekspresowym, potem wymuszanie haraczu nie do przyjęcia, w końcu stawianie płotu. To są właśnie te standardy panów H i Ch.
Bangladesz23.04.2018, 23:10
Tyle było gadania że stara targowica to był Bangladesz, a teraz niby co jest? jeszcze większy syf z tą różnicą że kostkę położyli, a teraz jeszcze płot, pewnie niech każdy postawi płot, miasto niech zagrodzi panów z nowej targowicy i będzie najbardziej znane targowisko na całym świecie, trzeba było na starej targowicy kostkę położyć i było by lepiej niż jest na tej nowej, na starej targowicy nie było takich kłótni, miasto miało więcej kasy a kupcy tyle nie narzekali, zachłanność panów od targowicy nie ma granic, po co komu taka targowica, wywalić panów z miejskich terenów które dostali za grosze i niech sobie grodzą swój teren
bolek z gdańska23.04.2018, 22:46
Naiwnych nie sieją naiwni się rodzą . Lepiej na Ludźmierskiej
noga nie postanie23.04.2018, 22:41
Macie się czym podniecać,chyba smrodem z oczyszczali.Nowy Targ powinien dostać nagrodę za odstraszanie kupców i darmowo rozdawać maski p.gaz.
xxx23.04.2018, 22:37
no w sumie burmistrz nie dobry 1zł każe płacić im no to w ramach tego niech im teraz pomoże :)
nowotarzanin23.04.2018, 22:24
Uwazam ,ze bardzo dobrze ze powstaje plot.Targowica powinna sie tylko miescic na terenach przeznaconych do handlu a nie na prywatnych terenach.Pare lat temu kusnierze powykupywali tem pole za marne pieniadze pod zaklady kusnierskie .Zaklady nie powstaly a teraz widza ze jarmark sie rozkrecil to po co maja zajmowac sie kusnierka jak lepiej bez roboty brac pieniadze od handlarzy.Sa to naprawde bardzo duze pieniadze ktorych by nigdy nie zarobili robiac z kusnierka.Jestem za targowica w wyznaczonym przez miasto terenie.Panie Burmistrzu prosze miec swoje zdanie.
Kupujaca23.04.2018, 22:06
Handlujący powinni handlować w miejscu do tego przeznaczonym, czyli na targowicy! Przyjść na gotową i darmową"wyżerkę" to żałosny, niehonorowy styl! I taki prezantuje p.Kolasa i inni sąsiadujący.
Poza tym parkingowi naganiacze nahalnie kierują samochody na płatne parkingi, podczas gdy kilka metrów dalej są bezpłatne, Kto nie wie, to się nabiera. Parking jest nawet na końcu ul. Polnej - przy Kapliczce! Błoto, syf, nierówności... ale piątkę za godzinę baba bierze
Jest to złodziejski proceder, psujący wizerunek miasta, i należy z nim walczyć, bo mamy pięknę targowicę.
$$$23.04.2018, 21:57
Płot to jeszcze nie wszystko, p. H i Ch mają wpłynąć na RM by droga była jednokierunkowa z wjazdem od oczyszczalni blokując ruch z wyjazdem z targowicy, a tym samym aby jak najmniej klientów dojechało na plac pana K. Mściwość i złośliwość tych panów nie zna granic. Co mamona może zrobić z ludzi !!!
Henryk23.04.2018, 21:38
A mnie w tym wiejsko jarmarcznym sporze cały czas zastanawia, dlaczego handlarze tak chętnie dogadują się z właścicielami gruntów, płacąc im horrendalne stawki za miejsce, a już mniej chętnie płacić chcą podatki.
Pamiętam walkę o najlepsze miejsca, cena nie grała roli, każdy bogaty, dzisiaj Nowa Targowica zrobiła z siebie żebraka.
...23.04.2018, 21:37
Za ten stan rzeczy można podziękować Fryźlewiczowi, który nowotarskim "januszom biznesu" oddał kurę znoszącą złote jaja. Brawo...
JużNieChandluję23.04.2018, 21:35
Biznesmeni z panem zarządzającym niemażarci :)
Trzeba wrócić do klapka i zostawić te bandyckie opłaty w ***.
Ja się pytam gdzie jest od sprawdzenia tych wszystkich opłat pod stołem UKS, Policja Skarbowa, CBŚ, ABW i inne instytucje. Przecież ogólnie wiadomo jakim biznesmenem jest jeden z panów właścicieli.
abc23.04.2018, 21:26
miasto ma to chciało!!!
doigrało się tyle.
teraz jeszcze przyjdzie dopłacać do biznesu?
strażak dyndu dyndu23.04.2018, 21:14
Pamiętajcie o Jabłonce ... przecież stamtąd przyszliście a po płotach w Nowym Targu pozostaną tylko liście . Pamiętajcie o Jabłonce jak nie łatwo być poetą a po handlu w Nowym Targu pozostanie tylko beton ....
ED23.04.2018, 20:51
Noto Panowie władcy tej Nowej jak sami mówicie tak pięknej Targowicy zaproście jeszcze raz telewizje Trwam i wytłumaczcie się jak bardzo wam leży dobro tego miejsca handlu jak dbacie i równo traktujecie handlujących. A tak na marginesie Słowak czyli Kupiec jak zobaczy ten CYRK który nam handlarzom robicie to go będzie coraz mniej i PŁOTEK może zostać tylko że chodzić nie będzie miał kto koło niego
Handlujący23.04.2018, 20:45
Do handlujący he he
Z tylu załóż sobie okulary albo soczewki jak ślepy jesteś
alik23.04.2018, 20:38
Do :) ola
Stare przysłowie mówi, że lepiej 10 dek HANDLU, iż 1 KILO ROBOTY. I to jest stara prawda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
alik23.04.2018, 20:33
Za powstały bałagan odpowiada tylko Burmistrz i Spółka. Ze zdjęć jasno WYNIKA, że to spółka weszła na teren prywatny /utwardzanie terenu/ Tylko GŁUPI mógł przypuszczać, że prywatny właściciel odda teren ZA DARMO i jeszcze zapłaci podatek od gruntu. Trzeba było wczęśniej teren ogrodzić, a później działać !!! Głupi po szkodzie. Jako podatnik rozliczę przy wyborach. Z góry informuję, że nie poprę Nikogo z Pis!!!!
To są działania, aby targowicę /lub część/ przenieść na teren "klapka".
skarbnik23.04.2018, 20:31
tu jest wina UM mogło wybudować sama targowisko i zarabiać dużą kasę.i nie było by kutni ani sporów o opłatę .
kupiec23.04.2018, 20:27
nie jestem ani za panami H i K ani za UM ale plac jest zadłuży same boki a środek pusty . w zimie stragan oddalony od straganu
Robert23.04.2018, 20:21
Każdy wybiera taká prace jaká chce i nie rozumiem dlaczego handlarze sá obrażani,plac został wybudowany a właściciele działek nie mogá się dogadać między sobá a obrywa handlarz gdyby tak tanio było u P.Ch.,to handlarze by się tam przenieśli a tu widać że P.Ch,chce na siłę zagarnác wszystko każdy kto handluje na targowicy zna opłaty i dlatego plac się rozrasta handlarz idzie tam gdzie jest taniej
włodek23.04.2018, 20:19
Wszędzie słyszę, że to najpiękniejsza targowica a sądząc po zdjęciach daleko jej do ładnej a co dopiero najpiękniejszej. Co za brak skromności !!! Jeżdżąc po Polsce widziałam ładniejsze
Kasa23.04.2018, 20:14
Czarna strefa jeszcze protestuje? !właściciel straganów i tak zatrudnienia sprzedawcę na lewo
Tub23.04.2018, 20:01
Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze. Panom H i Ch ciągle jest mało i chcą wyciągnąć karacz od pana K i chcą go zniszczyć.
Stawiają okowy bo sami chcą się najeść. Tak samo pan K poniósł koszty jak i spółka i niech nie ściemniają.
ola23.04.2018, 20:01
do placzek
czy tu cwaniaku uwarzasz ze handel to nie praca???to znaczy ze jestes g*** I malowiesz o zyciu. proponuje ci zalozuc dzialalnosc placic zuzy podatki I haracz do spolki a potem szarpac sie z namiotami rozkladac towar w ktory trza zainwestowac stac w upale mrozie wietrze i, deszczu I prosic Boga o klientow. jak juz stwierdzisz ze handel to praca I to ciezka to pogadamy pajacu
Wk*****ny23.04.2018, 20:01
Handlujący parkingi się zapełniają ale pani kolasa nie ma żadnego parkingu !!! Dostała biznes na ugorze i nie chce się dokładać bo przecież dla niej dobrze jest jak jest a to ze korzysta z targowicy to pfff nie jej problem
Handlujacy hehe23.04.2018, 19:58
Handlujący ????? Gdzie te toi toie /.../
baciok@23.04.2018, 19:47
Moje spostrzeżenia:
1, Przecież protestujący handlowcy handlują na prywatnej działce.
2. Spółka Nowa Targowica zarzadza terenem wię ma prawo ogrodzić i nic nikomu do tego.
3. Skoro są miejsca na Nowej Targowicy to co za problem przenieść się.
4. W jaki sposób Miasto ma wplywać na spór biznesowy między dwoma podmiotami prywatnymi.
5. Jak powstaną 2 nowe galerie to kupcy też będą protestować .
Maciek23.04.2018, 19:41
Właściciele działek raz w miesiácu bior? do kieszeni za rezerwację bez paragonu niewspominajác ile kosztuje wykup miejsca na dwa lata(liczone w tys.zl)na lewo ,urzád miasta udaje że tego nie widzi (ręka rękę myje)a handlarz przy takich opłatach błaga o pomoc.to jest chore
emeryt23.04.2018, 19:40
robić ten płot jak najszybciej , a ci co tak płaczą niech płaczą dalej ...
Dawno temu w handlu23.04.2018, 19:38
Widać że ręce panów H I Ch czyli ręką prawa pan wies..ek i lewa pan le są aktywne na forum zawsze można przejść za płot ale tam trzeba mieć duże konto w banku dla wtajemniczonych wiedzą o co chodzi.
Handlujący23.04.2018, 19:22
Na placu państwa Kolasów są dostępne dla wszystkich toi toie. Co do parkingów stoję właśnie przy nich i co jarmak widzę jak.sie zapełniają a jest to plac pani Kolasy, radzę niektórym przejść sie dokładnie i rozejrzeć za nim się zacznie wypisywać nieprawdziwe informacje.
zus23.04.2018, 19:20
plac miał być mniejszy a nie rozległy a środek pusty.żaden problem dla kupców przenieś się za płot i po problemie.miejsca jest dużo,
płaczek23.04.2018, 19:16
Czy ktoś Was zmusza do handlu ? Czy kiedykolwiek pracowaliście????
Handlująca23.04.2018, 19:14
Jeśli ktoś nie jest wtajemniczony w wewnetrzne sprawy to proponuje się nie wypowiadać. Pan Kolasa wyraźnie powiedział że chcą się przez ten cały czas negocjacji dokładać do reklamowania nowej targowicy i innych kosztów związanych z tym przedsięwzięciem. Tylko ze z tego co wiem umowa jest nie do zaakceptowania i tyle w temacie.
handlowiec23.04.2018, 18:53
przyznaję racje panom HiCH niech pKolasa i inni dołożą sie do funkcjonowania targowicy a jak nie to płot brawo
kupiec23.04.2018, 18:52
i ma racje tym wypadku pan CH.pani K .nie ma parkingu ani WC,plac się poszerzył a środek targowicy jest Pusty.Jestem za murem bo zaraz dojdziemy do starego placu .
prawda jarmarczna23.04.2018, 18:41
No i wychodzi to co się naprawdę dzieje na targowicy a nie odwracanie kota ogonem i robienie afery o grosze z opłaty targowej gdy właściciele kroją handlarzy na grube pieniądze!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl