16.07.2018, 18:11 | czytano: 7628

Pomnik przy Kopcu Wolności to samowola budowlana

zdj. Krzysztof Garbacz
NOWY TARG. Odsłoniętym uroczyście w ubiegłym miesiącu głazem z tablicą poświęconą pamięci poległych w obronie Ojczyzny - zajął się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wstępne postępowanie wyjaśniające wykazało, iż obiekt jest samowolą budowlaną.
Sprawa dotyczy postawionego na miejskim gruncie pomnika, upamiętniającego osoby, które poległy w obronie Ojczyzny, czy w inny sposób zasłużyły się Polsce.
Od początku idea tego pomnika spotykała się z głosami niezadowolenia. Inicjatorom wytykano, iż umieszczając na tablicy swoje nazwiska umniejszyli znaczenie symbolicznego gestu - sobie jedynie przypisując zasługę pamiętania o bohaterach, pomijając innych mieszkańców Miasta.

Burmistrz stanął przed zarzutem, że swoim nazwiskiem uwiarygadnia niewłaściwe zachowanie, bo o zamiarze postawienia pomnika nie powiadomił Rady Miasta, a to Rada decyduje o lokalizacji tego typu obiektów. Grzegorz Watycha tłumaczył, że w tym wypadku zgoda Rady nie była potrzebna. Innego zdania jest Przewodniczący Rady Miasta. Andrzej Rajski jeszcze przed czerwcowymi uroczystościami poświęcenia i odsłonięcia pomnika - wnioskował, by Komisja Rewizyjna zajęła się kontrolą i oceniła, czy działania burmistrza były zgodne z prawem i czy pomnik postawiono legalnie. Szef Komisji Rewizyjnej nie zgodził się na przyjęcie tego zadania, wymawiając innymi obowiązkami, ale zdecydowano, że tematem tym komisja zajmie się "w drugim półroczu".

Tymczasem do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wpłynęła skarga dotycząca postawienia pomnika na miejskim gruncie. PINB skargę zakwalifikował jako "skargę publiczną" i rozpoczął procedury administracyjne.

- Sprawdziliśmy i okazało się, że nie ma żadnych dokumentów, czy pozwolenia na budowę, więc tak, jest to samowola budowlana - potwierdza Gabriela Przystał. - Wszczęte zostało postępowanie administracyjne tzw. naprawcze, które zakończy się albo legalizacją albo rozbiórką - dodaje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu.
Jak mówi inspektor Przystał - "zawsze w pierwszej kolejności dajemy możliwość legalizacji obiektu". Żeby to zrobić, trzeba jednak wiedzieć z kim rozmawiać. I tu PINB ma kłopot. - Szukamy inwestora, bo nie wiemy na pewno kto nim jest. Miasto jest właścicielem terenu, ale to nie Urząd Miasta był inwestorem - tłumaczy.

Inicjatorzy postawienia pomnika idą jednak dalej, do Rady Miasta wpłynął wniosek o nadania nowej nazwy dla terenu w obrębie Kopca Wolności. Sprawą na razie zajęli się radni z Komisji Kultury i uznali, że nie ma potrzeby dokonywać kolejnych zmian w nazewnictwie tego terenu.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do Tadeusza Morawy syna ...20.07.2018, 08:42
Panie Morawa, mając "aż tyle" do powiedzenia lepiej było- milczeć.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN20.07.2018, 06:28
Kroniki zapewne odnotują nazwiska donosicieli ,jak i tych którzy przyczynili się do zniszczenia bezpowrotnie pamiątki narodowej w 1972 roku jakim był Kopiec Wolności ,bo to jest 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do papy smerfa19.07.2018, 20:29
Jak "nie masz zielonego pojęcia" to nie pieprz głupot.
tubylec19.07.2018, 10:08
@ Nowotarżanka:
Ten pomnik może Pani nie przeszkadzać, turyści mogą być zachwyceni i może on przy tym kopcu świetnie pasować, ale tu chodzi o respektowanie prawa. Niech sobie Pani wyobrazi że wszystkim tym perypetiom przygląda się w tym momencie ktoś kto nosi się z zamiarem dokonania swojej własnej samowolki budowlanej na Podhalu i będzie traktował finał tej sprawy jako precedens prawny dający mu zielone światło do łamania prawa budowlanego. Więcej, niech sobie Pani wyobrazi że ktoś dajmy na to zamierza zainwestować na Podhalu miliardy dolarów, tylko przygląda się czy tam na tym Podhalu ludzie respektują prawo czy nie, czy przynajmniej władza lokalna te przepisy respektuje.

@ Pan Morawa:
Orzeł to godło Rzeczpospolitej Polskiej - w przeciwieństwie do większości innych orłów nasz polski orzeł jest koloru białego, a więc nieskalany łamaniem przepisów, czysty.
raypaw19.07.2018, 09:56
beeee be odrzekła owieczka dżoana
nowotarżanka19.07.2018, 09:30
Ten pomnik mi nie przeszkadza, turyści są zachwyceni, przy tym kopcu pasuje, a tu chodzi o politykę Pan Rajski chce zostać burmistrzem i obecnemu stawia kłody,tyle w tym temacie. Jeszcze jedno panie Rajski zrób coś dobrego np odnowić pomnik A. Mickiewicza, który w parku straszy swoim wyglądem, a w okół niego też chwasty itp, zobaczcie jak przy fontannie piękne kwiaty ale to zieleni miejskiej a nie miasta dlatego zadbane, następnie barany koło domu kultury centrum miasta wstyd ale takie barany jakie rządzą rządzą
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN19.07.2018, 08:12
Do Tubylec

Orła wrona nie pokona.
papa smerf19.07.2018, 06:13
Ja nie jestem z Nowego Targu, nie jestem nawet mieszkańcem powiatu nowotarskiego. Ten pomnik osobiście mi nie przeszkadza, a co tam dokładnie chodzi to nie mam zielonego pojęcia. Dla mnie ten pomnik upamiętnia walczących za Wolną Polskę. A Wy zrobiliście z tego taką aferę , jak by od tego zależały losy miasta i wszystkich mieszkańców... Oj Wy w Nowym Targu to nie wiecie co to jest zgoda... Pozdrawiam.
tubylec18.07.2018, 23:07
@ papa smerf:
Żadne "niechże sobie stoi", tylko postawiono ten obiekt nielegalnie, jak się okazuje. Nazbyt wielu mieszkańców jest temu przeciwna i trzeba brać te wszystkie głosy przeciwne pod uwagę. Rozbiórka tego pomnika będzie dla mnie, i dla wielu, papierkiem lakmusowym praworządności na Podhalu - dura lex sed lex.
tropem niedorzeczności18.07.2018, 20:37
@papa smerf - nie rozwadniaj, nie rozwadniaj, bo od Twojego mieszania tą zardzewiałą łyżeczką herbata wcale słodsza nie będzie. Jest mętna i gorzka. Wystarczy już tych głupot ośmieszających Nowy Targ i nie szanujących jego mieszkańców.

Wracając jednak do sedna problemu, to żaden pomnik nim nie jest i nie był, ale forma przeprowadzenia postawienia tego tworu w jakiejś dziwnej tajemnicy totumfackich cichociemnych, złamanie prawa przez tych, którzy z urzędu mają go przestrzegać, lawirowanie, okłamywanie, obrażanie innych, w większości mądrzejszych jak się okazało ... no rzeczywiście nie ma co przesadzać.

Według Ciebie dla świętego spokoju władzy należałoby machnąć ręką i przejść obojętnie obok tej wizytówki niechlujstwa, nieporadności, kompromitacji.
I pewnie miałbyś rację, ale przy głębszym zastanowieniu nasuwają się poważniejsze wątpliwości jak wygląda zarządzanie sprawami miasta, gdy wartość inwestorska przekracza miliony złotych wydawanych w naszym imieniu z publicznej kasy? Też na zasadzie jakoś to będzie? Może nikt nie zwróci uwagi? Przecież władza może wszystko? Rada klepnie ...
papa smerf18.07.2018, 16:26
Do wszystkich, bez przesady!!!
pomnik postawiono tym którzy walczyli za wolny kraj, zajmuje raptem skromny kawałek ziemi, niechże sobie stoi, dajcie wszyscy już z tym spokój, bo robi się to absurdalne.
Pozdrawiam.
Do papy smerfa18.07.2018, 14:32
Do kogo ta uwagą o przesadzie? Przejrzyj załączone "okienka", są tam ci którzy przesadzili maksymalnie, wygłupili się, oszukali mieszkańców N.Targu a teraz ich nie ma, poszli na "gumijagody"? Szuka ich Powiatowy Nadzór Budowlany. Gdzie byłeś gdy to wszystko powstawało? Może jesteś jednym z tych "zaginionych"?
leming doskonały18.07.2018, 13:39
Gdyby pewne nazwisko znanego rodu nowotarskiego zostałoby uwiecznione na tej tablicy, to myślę, że wszystko wtedy byłoby ok, a tak - "uderz w stół nożyce się odezwą"
papa smerf17.07.2018, 22:00
bez przesady naprawde
I cisza jak po śmierci organisty17.07.2018, 21:10
Kakao jak zatkało tak trzyma!" Synalkowie" stracili całkiem swoje - ego (którego nadmiar zarzucali innym) /.../. Trzeba było spokojnie siedzieć na d... a nie poprawiać historię Polski. Nadzór budowlany ponoć ma problem z ustaleniem inwestorów kamienia, najlepiej poprosić prokuraturę, ta ma do pomocy policję i sprawa ruszy z miejsca. W artykule jest wzmianka o wniosku tych "zaginionych" inwestorów w sprawie nowej nazwy terenu wokół kopca. Aż strach zapytać co ci "zbłąkani" znowu wymyślili.
paragraf W17.07.2018, 19:58
Taki cytat: "zawsze w pierwszej kolejności dajemy możliwość legalizacji obiektu". Zatem sprawdzamy zupełnie hipotetycznie taki wątek. Ciekawe, nawet bardzo ciekawe stanowisko nadzoru, tylko w tym przypadku mówimy o jeszcze większym demoralizowaniu jednej władzy przez drugą władzę. Sprawa zresztą zanim trafiła na biurko urzędników była szeroko nagłośniona przez opinię publiczną, która usłyszała, że przecież to nie jest pomnik, że nie wymaga zgłoszenia bo to rekonstrukcja i kilka takich bzdetów zamykających gębę ogarniętym mieszkańcom. Jak widać niezbyt, ponieważ jak u Kiepskich jak nie jak tak. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, że na parkingu przy Urzędzie Starostwa, w porozumieniu ze starostą stawiam pomnik "Ofiarom urzędniczej bezmyślności i arogancji". I co? Ruszy procedura demontażu, czy pani Przystał będzie negocjowała i zasłaniała się trybem naprawczym?
Ludzie, kto nami rządzi! Toż to w pale się nie mieści.
Watychy wzięły nawet za tę hucpę pieniądze publiczne na komisjach, na sesjach za przerzucanie się argumentami z cyklu "głupi, głupszy, najgłupszy" ...
Miszczu17.07.2018, 17:55
No i co Grzesiu? Trzeba było zatrudnić jednego zastępcę budowlańca. A tak masz wstążki i grzęzawiska zamiast ścieżek rowerowych.
tubylec17.07.2018, 17:30
@ mia:
Pomnik mi przeszkadza! Przeszkadza mi tak ten pomnik jak i wszystkie inne jakich się pełno ostatnio namnożyło na naszym terenie! Dość już tej pomnikomanii! A sam pan burmistrz też powinien się był zastanowić najpierw zanim poleciał z innymi w owczym pędzie szarfy na nielegalnym obelisku przecinać - ot co!
sponsor jarmarku17.07.2018, 14:30
Koledzy Joanny i Grzegorza uprawiają samowole jak nasi włodarze. Koziołki na rynku, wstążki na drzewach, imprezy na kredyt
Mizerna17.07.2018, 12:40
Kazek postawił to i powinien rozebrać
mia17.07.2018, 10:32
a ten inspektor to nie wszystkimi sprawami sie zajmuje ewidentne pokrzywdzenie starszej pani przez sasiada to nie jego profesja a pomnik komu przeszkadza
eureka17.07.2018, 10:09
Pani inspektor jak nie wie kto jest inwestorem
to niech przeczyta przecież pisze na pomniku .
Ciekawe czy podatnicy zapłacą karę za legalizację
i czy inwestor łaskawie zapyta naród i radę o zgodę.
Baciok17.07.2018, 06:10
Jesli to jest samowola budowlana to Inspektor do odwolania nie zna przepisow prawa budowlanego.....
Zły17.07.2018, 00:55
To co dawno Ci zrobili w obronie Ojczyzny o pomnikach nie myśleli.Wstyd obecnie panujący(obrona ,,stołków,, co?).
Zły17.07.2018, 00:34
Na szczęście nie ma większych problemów w N.Targu o prócz................ :(.
tubylec16.07.2018, 22:57
Stanowczo za dużo tych wszystkich obelisków na naszym terenie Podhala. Dosłowna epidemia pomników, tablic upamiętniających, szarf, przemówień, itd. Żadna przesada nie jest dobra.
????16.07.2018, 21:59
Pomniki stawiają a dat nie znają! !!!!!!!! 186? rok
I cisza jak śmierci organisty16.07.2018, 21:21
A mówiłem, że burmistrzowi "wyjdą" oczy. Co na to synowie," tego i owego", znowu zatkało kakao. Trzeba będzie wyjąć kasę, albo wziąć do rączek kilofy, pewnie pierwszy raz w życiu.
bud.patriot.16.07.2018, 21:08
żadna legalizacja niech syn żołnierza AK i WiN zbiera tą budowle na swoją polane pod Turbacz koło innego pomnika AK
Gustek16.07.2018, 21:05
Konfederacja Tatrzańska to nie bohaterowie. Nie zasługują na upamiętnienie na pomniku. Panie Apostol komu pan piosenki wyborcze śpiewał?
Zapracowany16.07.2018, 20:41
Hehehe lo ku.... to ja tu mieszkam pół wieku i my mamy kopiec ? To duże miasto jednak jest.
turbo16.07.2018, 20:30
Ale przecież wiadomo, że prawo budowlane na Podhalu się NIE PRZYJĘŁO !!! Wiec czemu się czepiacie?
fan politycznej propagandy16.07.2018, 20:23
ile ten pomnik kosztował?
Do besala16.07.2018, 20:19
Straszna megalomania pomnik po byku 50 metrów do góry haha. Szkoda że nie schody jak Warszawie :)
józef16.07.2018, 20:13
Czy Polska jest państwem prawa po 89?
Jaqo16.07.2018, 19:59
Pomnik jest na przeciwko w postaci ruiny hali lodowej. A nowej hali jak nie było tak nie ma
Clair de Lune16.07.2018, 19:48
Niech ktoś z Panów inicjatorów powstania tegoż pomnika "odcenzuruje" III Powstanie Śląskie, gdzie walczyli mieszkańcy Podhala zwerbowani m.in. 3 maja 1921 roku w Zakopanem. Czyżby Panowie uznali, że tego Powstania nie było, wpisując na tablicy daty "1919 - 1920"?
Reksio16.07.2018, 19:40
Każdy temat którego tknie się Stegowa kończy się tak samo.
besala16.07.2018, 19:05
Samowola, nie samowola, ale nazwicho urzędującego burmistrza na tym czymś wyryto! I to jest jego wielki sukces! To, że jest to pomnik pychy, próżności i megalomanii już pisałem. teraz czas na prawne kroki w sprawie tej samowoli. Nie czci się pamięci bohaterów łamiąc obowiązujące prawo. Nie czci się pamięci bohaterów omijając prawo żałosnymi dywagacjami na temat zakresów znaczeniowych pojęć: pomnik, obelisk, tablica pamiątkowa. A jeżeli się to już robi to powinno się to robić inteligentnie!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl