15.03.2021, 11:07 | czytano: 7365

Parafia podnosi czynsz przedszkolu

Arch. Podhale24.pl
Sprawa przeprowadzki Przedszkola nr 2 w Rabce-Zdroju z budynku parafii do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 ma ciąg dalszy. Parafia, w odpowiedzi na uchwałę rady miejskiej, poinformowała o drastycznej podwyżce czynszu.
Od 1 kwietnia miasto będzie płacić prawie 7,5 tys. zł miesięcznie, zamiast 200 zł jak dotychczas, za korzystanie przez Przedszkole nr 2 z budynku parafialnego przy ulicy Orkana.
Taką informację przekazał do Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju pełnomocnik prawny parafii św. Marii Magdaleny. To odpowiedź na decyzję burmistrza Leszka Świdra i rady miejskiej o przenosinach przedszkola. Parafia poparła protest rodziców, którzy sprzeciwiali się przeprowadzce i ogłosiła, że jest nawet gotowa całkowicie zrezygnować z czynszu, choć wcześniej groziła podwyżką z 200 do 4000 zł. Ale władze miasta zdecydowały, że placówka miejska powinna znajdować się w budynku należącym do miasta, bo dzięki temu samorząd będzie mógł swobodnie inwestować pieniądze w jej unowocześnienie i rozwój. Nie ma zaś takich możliwości, gdy nie jest właścicielem budynku.

Sprawa podwyżek i przenosin to odprysk głębszego i dłuższego konfliktu między samorządem o parafią o to, kto ma płacić za śmieci wywożone spod cmentarza.

r/

Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
aaa18.03.2021, 17:41
To wygląda na zemstę, czy tak postępuje ksiądz? chrześcijanin? Oto kolejny przykład że ryba psuje się od głowy, to podcinanie wspólnej gałęzi i nikt na tym nie zyskuje.
mądry i skromny17.03.2021, 14:15
Do POP czy pełniący obowiązki Polaka- zapamiętaj sobie raz na zawsze a najlepiej zapisz- gdyby pól Podhala i ćwierć Polski nie wyjechała do pracy za granice między innymi do Irlandii i nie przywiozła stamtąd pieniędzy to dalej mielibyśmy milionowe bezrobocie i prace w budżetówce tylko dla swoich [coś mi się wydaje ze do nich należysz]. A teraz temat do przemyślania dla Ciebie- jak to jest że miliony Polaków pojechało do Irlandii, a żaden Irlandczyk nie przyjechał do Polski?
Ja17.03.2021, 12:20
Do do dzieła: co za rynsztok- jakbyście nie dostali jak zawsze od ludzi pod cmentarz, to byście nie mieli. Po drugiej stronie księże pola były dane na poszerzenie cmentarza. Coście z tym zrobili? Zaczekaliście aż starzy ludzie umrą i sprzedaliście deweloperowi! Do pop czyli ksiądz. Za granicę jeżdżą ludzie znający języki w przeciwieństwie do Ciebie- nie zauważyłam aby z tacą żebrali po kościele na mszach. Między nim a Tobą jest przepaść, widać po wpisie. Pan Jezus powiedział wyraźnie co sądzi o biznesach robionych na chrześcijaństwie. Można być chrześcijaninem o nie przynależeć do żadnej z waszych organizacji.
???
Proszę nie blokować mojego wpisu, nikogo nie obrażam, a pewne patologie powinny się skończyć pod przykrywką obłudy. Rząd ich się boi, bo manipulują najprostszymi ludźmi, a tych jest u nas najwięcej- jak mają żyć, na kogo głosować, jeszcze do niedawna gwałcenie dzieci było ok- widać jak prokuratury działają zamiatanie wszystkiego, stop szczucia przy pomocy prostych ludzi, ksiądz to nie Bóg wyobraź to sobie jedna z drugim.. sprzątając czy kopiąc doły.
do dzieła17.03.2021, 11:35
wystarczy zacząć grzebać za kwitami za śmieci to nie jedno wyjdzie
obywatel16.03.2021, 16:55
Brawo Urzad Miasta!!!! W końcu zaczeli myslec o mieszkancach a nie o kościelnym majątku
rabczanka16.03.2021, 16:06
Zamiast pisać głupoty,zacznijcie od początku,z którego powstał problem ,aż urósł do podwyżki czynszu za przedszkole.Czy byli byście zadowoleni aby z Waszego podatku płacono za cudze śmieci? Chyba byście tego burmistrza za to powiesili.Odnieście się do tej kwestii,bo gmina nie jest właścicielem cmentarza więc dlaczego ma płacić za coś ,co nie jest jej.Poprzednia sołtys tak nauczyła proboszcza,że poczuł się obrażony,że musi wydać forsę na wywóz swoich śmieci.Ja bym mu jeszcze kazała zwrócić za te wszystkie lata,co gmina wydawała na te śmieci.Może Wam się to nie podobać co napisałam,ale tak jest sprawiedliwie.Może admin tego nie puści,zobaczymy.
POP16.03.2021, 10:48
@stary
Żyj sobie w tej zafajdanej Irlandii,zmieniaj sobie świat jak ci pasuje pod siebie.Ja nie mam potrzeby żeby wyjeżdżać z Polski robić bauerowi dobrze,w zupełności wystarcza mi to co tu mam.Wiekszosc polskich imigrantów uznaje się za kogoś lepszego,co to oni nie widzieli,przyjeżdżają do Polski na chwilę i chcą uczyć Polaków zachowań,próbują się pokazać że niby są lepsi od tych co są w Polsce.Ci co wracają swoimi samochodami, przekraczając granice Polski pokazują na drodze swoje JA,to już jest standard.Mam gdzieś życie na obczyźnie,orac na okrągło i wielkie G z tego mieć.Nie wszyscy sobie poradzili po przemianach w Polsce i właśnie ci wyjechali,ilu zebra pod kościołami???Wydawało się im że na zachodzie jest dobrobyt a tu zonk,trzeba orac jak wszędzie.Twoje wywody o Irlandii mnie interesują,tutaj jest Polska a ty żyj sobie na wyspach płakał po tobie nie będę.
stary15.03.2021, 23:18
W Polsce potrzeba zmian jakie zaszły i zachodzą w Irlandii. Tutaj szkoły były kościelne, stały i stoją na gruntach kościelnych. Jak Państwo to sobie wyobrażacie, że rząd Irlandzki buduje i rozbudowuje za unijne pieniądze na gruntach kościelnych? Czy może spisuje umowę na kolanie z lokalnym proboszczem. Nie! Trwają prace na szczeblu rządowym dotyczące zmian (własności?). Jak wiecie na wyspie jest około 200 000 Polaków. Imigranci pochodzą z 200 krajów. Pracowałem na budowach trzech szkół. W 2015 we wrześniu na listach wywieszonych w oknach szkoły wisiały listy z nazwiskami uczniów z 21 krajów. Szkoła podstawowa dla najmłodszych dzieci a miejscowość wielkości Czarnego Dunajca. W 2009 w miasteczku, które jest stolicą county, spaliła się katedra. Ogrom zniszczeń, kamienne kolumny spękane. W 2011 podjęto odbudowę katedry. W 2014 pasterka już odbyła się w katedrze. Koszty odbudowy zabytku to 35 mln euro. Następny wątek to imigranci. Dzieci w szkołach jest masa. Tutaj odniosę się do komentarza@POP. Pod video przeciwniczki imigrantów na youtubie też są tacy komentujący jak Ty. Podobnie jak w Polsce przeciwników nie brakuje. W jednym z komentarzy dojrzały mężczyzna pisze tak. Ludzie dajcie spokój. Teraz w rodzinie jest jedno lub dwoje dzieci. Kiedyś nas w domu było dziewięcioro a w innych rodzinach było podobnie. Jesteśmy u kresu sił, kto na nas będzie pracował? Kościół to ludzie i dzięki wiernym kościół trwa. Czytałem też komentarze pochlebne dla kościoła Irlandzkiego. Family Center to budynek przy katedrze, w którym były prowadzone lekcje religii. Obecnie (przed pandemią) odbywają się grupowe spotkania. Kobiety z małymi dziećmi, rożnych wyznań. Miejscowe seniorki i ludzie szukający pracy. Połowa z mojej grupy to wyznawcy Islamu. To tacy sami ludzie jak my. Grupa, która szuka kontaktu, aby łatwiej było znalezć pracę. Dwie godziny na rozruch angielskiego z przerwą na kawę. Wszystko za darmo. Ostatnio obok katedry na ogromnej posiadłości na której stoi szkoła dla starszych chłopców zbudowano parking, płatne w parkomacie a grunty kościelne. No ale jak się katedrę odbudowało to za robotę trzeba zapłacić. No ale trzeba ją jeszcze utrzymać. Niestety wszystko musi być powiązane w jedną całość. Imigranci szukają lepszych warunków do życia. Irlandia im to umożliwia bo ma ku temu warunki. Ale sama potrzebuje robotników. Nie byłoby imigrantów, szkoły stałyby puste, jako ruiny. Seniorzy siedzieli by na ulicach z wyciągniętymi rękami. Irlandia przyjęła imigrantów, Unia dała euro na odbudowę katedry. Proste jak budowa cepa. Wszyscy płacą podatki. Tutaj nikt nie żebrze bo nie ma takiej potrzeby. A donosicieli na każdym rogu, tajni współpracownicy. Gdyby tak rządzili jak w Polsce to w ciągu trzech miesięcy imigranci i swoi również starli by Irlandię na miazgę.
Wek15.03.2021, 21:17
Zrobiliscie z sołtysa burmistrza to teraz macie ferment.Poprzedniczka wcale nie lepsza była,główna sprawczyni zamieszania.
@baciok
Pilnuj swswojego ogródka.
POP15.03.2021, 21:10
@Ja
Siebie zaliczasz do ciemnogrodu...?
@stary
Chłopca poszukaj sobie w rodzinie,chyba że faktycznie stary jesteś...grzybek?
stary15.03.2021, 20:02
Ej chłopcze! Ty mi tu nie będziesz wskazywał drogi gdzie ja mam iść się modlić i do którego kościoła. Ja swoje obowiązki znam i w kaszę nie dam sobie dmuchać. Nie będzie dmuchania w jedną stronę.
Ja15.03.2021, 19:58
Do POP, zrozum, nie wszystkim ksiądz musi mówić jak mają myśleć, są tacy- którzy potrafią sami. A chrześcijaństwo to nie tylko KK, KK narzuca własne, wymyślone, przyjęte przez siebie normy. Pozostałe kościoły bazujące na chrześcijaństwie swoje. Jakby nie dzieci i szczucie ciemnogrodu na takiego, co nie chce chodzić na religię z ambony- podejrzewam, że połowy z tych co chodzą już by nie było.
rab15.03.2021, 17:44
Prałat Zdebski był prawdziwym gospodarzem.Obecny proboszcz przyszedł na gotowe i robi biznesy.Nie wiem dlaczego miasto nie ma umowy za ile i dokąd ma wynajmować budynek.Nie wiem czy taka nagła zmiana jest dopuszczalna,czy umowy nie są obwarowane jakimiś paragrafami? To tak jak w warszawce z kamienicami.WON i po sprawie.
POP15.03.2021, 17:13
Bardzo dobrze,doic pierdzistolkow ile wejdzie,całe życie płacić podatki i wielkie G z tego wynika....przepraszam,podwyżki dla radnych bezradnych za nic nie robienie.Ci co tak jadą po klerze,zawsze możecie zmienić wyznanie np na islam albo wybudowac sobie synagogę. Dywaniki pod pache i wio nad Poniczanke na modły przy flaszce.
epo15.03.2021, 16:34
W tym wszystkim to chyba tylko polityka i jeszcze raz polityka . Burmistrz i proboszcz powinni usiąść i szczerze porozmawiać bez jakiś tam pełnomocników, trzeba być ślepym aby nie zauważyć kto do jakiej bramki gra i z kim.
za darmo15.03.2021, 15:34
Tadek to nie ma nic wspólnego z Jezusem. Podobnie na lodowisku. Pamiętasz jak ksiądz rektor biegał? Jaki był hoży. Miał grać w hokeja, tylko nie wiadomo do której bramki. Place, nieruchomości tak się nie mogą najeść (naż......). Dlatego tak obsiedli lodowisko, no bo gdzie zbudują kościół? W Rynku? Oni tego nie wiedzą, że robią nam krzywdę tak postępując. Nasza ojczyzna to Polska. A na ich pieczęci nie widnieje orzeł. Nie ma treści w języku polskim. Nawet zagraniczna spółka, która kupi teren i ma go na własność, musi wpuścić kogokolwiek. A jeśli nie to organy mają prawo wejścia nawet siłą. A tu co? Do Kurii nie wejdziesz. Na plebanię brama zamknięta (że o psach nie wspomnę). Godziny urzędowania są a jakże. Dwie tygodniowo.To tak ma wyglądać urząd w demokratycznym kraju? Postępowanie Kleru w mojej ojczyżnie jest kary godne.
Z parafii15.03.2021, 15:10
Dziwne czy te dzieci nie należą do parafii! !?
Okazuje się że kościół nie służy tylko zbija kapitał

Tak się zapytam kto wybudował ten obiekt gdzie mieści się to przedszkole?
To jest polityczna złośliwość15.03.2021, 14:52
Trochę to dziwne, że pełnomocnik Proboszcza działa na zlecenie dawnej pracodawczyni, czyli Burmistrzowej Ewy, zwanej dalej "sołtysową" a Proboszcz nie reaguje. Bo przecież nie o pieniądze tu chodzi. Tyle lat było dobrze, a nagle stało się źle. To działanie mafijne, jak się chce wyrzucić najemców, to należy podnieść im czynsz do takiej kwoty, że nie będą mogli zapłacić i się wyniosą. Czy takie działanie Parafii jest etyczne, chrześcijańskie. Czy nie szkoda nerwów rodziców tych maleństw. Nie trudno się domyśleć, kto za tym stoi by obecną władzę w Rabce ośmieszyć i przedstawić w jak najgorszym świetle, plując na każdym kroku. Ludzie opamiętajcie się !!!
tadek15.03.2021, 13:19
Ciekawe czy Jezus też by tak postąpił jak ten ksiądz.
za darmo15.03.2021, 13:11
No to czcigodna nauka rekolekcyjna! Gdyby to zależało ode mnie to by Was już dawno nie było w mojej ojczyznie. Najpierw 200, potem za darmo, potem 4000, teraz 7000, potem 17000 a kiedy 170 000. Nie rozumiecie tego "uparciuchy", że społeczeństwo nie chce już inwestować w Wasze nieruchomości (czyt. budy)? Załóżcie sobie NIP i możecie działać do woli. Nie zapomnijcie zmienić przewodów na "przemysłowe" bo te mogą doprowadzić do zwarcia a chałupa drewniana.
baciok@15.03.2021, 12:21
Wolny rynek.
Najemca nie musi zgadzać sie na czynsz,
Chcą rodzice poprowadzić przedszkole niech założą Stowarzyszenie.
Ciekawe czy bedzie ktoś chętny.
Nie dajcie się podpuszczać , tu chodzi o kase a nie o dobro dzieci.
Popieram działanie władz Rabki
Życie15.03.2021, 11:19
Jakie to katolickie ze strony parafii, ząb za ząb. A może tak po bliźniemu odpuścić? Remonty były. Zostawić po 200 zł chodzi o dzieci. A jeszcze nadstawić drugi policzek dać dzieciom za darmo. No i gdzie są te co protestowały? I to chciały zgotować? Niech teraz strajkujące płacą.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl