22.05.2022, 18:12 | czytano: 4286

Wójt Kościeliska: Nie jestem zwolennikiem zawieszenia ustawy antysmogowej

kadr z video-czatu wójta z mieszkańcami
KOŚCIELISKO. - Terminy wynikające z ustawy Sejmiku województwa małopolskiego nie są możliwe do spełnienia, bo przypomnę - do końca roku mieszkańcy mają obowiązek wymienić wszystkie kotły pozaklasowe. Ale moim zdaniem nie jest rozwiązaniem zawieszenie tej ustawy - mówi Roman Krupa. Wójt Kościeliska dodaje, że wszystko "trzeba przemyśleć, bo dobrze jest, by termin jednak obowiązywał".
Już kilka samorządów zabrało głos w sprawie zbliżającego się terminu wejścia w życie tzw. ustawy antysmogowej. Mocny sygnał wypłynął m. in. z Szaflar, gdzie wójt Rafał Szkaradziński zaapelował wprost o przesunięcie wejścia w życie przepisów uchwały sejmiku. Zaproponowano, by "stare piece nie były usuwane i złomowane (co nakazuje uchwała antysmogowa), ale plombowane i dopuszczane do użytku w sytuacjach awaryjnych np. w czasie wojny czy przerw w dostawie prądu".
Wystąpienie dotyczące zmiany przepisów uchwały antysmogowej poparli obecni na konferencji parlamentarzyści Anna Paluch i Jan Hamerski, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, a wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka mówił o konieczności "dostosowanie tej uchwały do realiów" i jak przyznał "osobiście był sceptyczny wobec uchwały antysmogowej dla Małopolski", bowiem "nie widzi możliwości, żeby do końca tego roku wymienić wszystkie stare piece".

Edward Siarka, który kilka dni po tej konferencji w Szaflarach uczestniczył w sesji Rady Gminy w Czorsztynie - ponownie odniósł się do tej kwestii, mówiąc iż "uchwałę antysmogową trzeba zmienić". - Albo uchwała zostanie zmieniona, albo zostanie ona przepisem martwym. Nie da się z roku na rok odejść od starych pieców, to dłuższy proces. Ludzie nie są w stanie ponieść takich kosztów - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Tymczasem wójt Kościeliska Roman Krupa zapytany podczas cyklicznego spotkania z mieszkańcami w formie video-czatu o stanowisko w sprawie uchwały antysmogowej - przypomniał, że "decyzję podjęto i trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność za wytyczony kierunek".

- Przed kolejnym sezonem zimowym czekają nas trudne miesiące jeżeli chodzi o wymianę kotłów. Ale kierunek został wytyczony, a odpowiedzialna władza - również ta samorządowa - powinna się zastanowić jak wspomóc mieszkańców w realizacji zadań. Do tego moje stanowisko się sprowadza - wyjaśnia Roman Krupa.
- Zawiesić jest łatwo. Pytanie "co dalej". Nie jestem zwolennikiem zawieszenia ustawy antysmogowej. Proszę nie zapominać, że część mieszkańców piece wymieniła i dostosowała się do wymogów tej uchwały. Wszystko wskazuje na to, że my od 1 lipca uruchomimy na terenie naszego samorządu program pilotażowy, dotyczący mieszkańców, którzy w tym roku zdecydowali się na wymianę kotłów. Będziemy dotować tego rodzaju działalność - zapowiada samorządowiec.

s r,/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
xxx25.05.2022, 16:36
Przyjdę do Pana ,Panie wielki wójcie po pieniądze na pellet.Wymieniłem piec ,w zeszłym roku pellet kosztował 700-900 zł a teraz 2 tys i więcej.Mam nadzieję ,że Pan wyciągnie te biedne 8 tys dla mnie,bo ja po prostu pieniędzy nie mam i beda sobie palił czym bedę chciał chyba,ze Pan mi pellet kupi.
putinflacja25.05.2022, 13:25
Kościelisko już dawno powinno mieć swój odwiert i ogrzewać wszystko geotermią, nawet drogi zimą żeby zaoszczędzić na odśnieżaniu. Termy z Witowa przeniosły się do Chochołowa żeby nie płacić haraczu ówczesnym pierdzistołkom. Ale złoża geotermalne nadal zostały w zasięgu Kościeliska bo nie mają tej, jakże przydatnej możliwości, by zagrać urzędnikom na nosie. Teraz cepry będą przyjeżdżać żeby się popluskać w ciepłych bajorach a mieszkańcy będą marzli bo nie stać ich na ogrzewanie. Może urząd dogada się z termami by zimą mieszkańcy mogli się choć godzinę dziennie ogrzać na termach w przystępnych cenach?
Czarny Dunajec jakoś zainteresował się dofinansowaniem do odwiertu geotermalnego i zapewne za kilka lat będą mieć ciepło i tanio w przeciwieństwie do Kościeliska.
ciekawski23.05.2022, 16:51
@jam to
To musisz mieć, niezłą chawirę, jeśli do jej ogrzania potrzebujesz 6 ton ekogroszku. To czymże ogrzewasz teraz swój dom, jeśli nie ogrzewasz go węglem i ile Cię to kosztuje.
jam to23.05.2022, 14:02
Przy obecnych cenach opału nie trzeba będzie żadnych ustaw żeby ludzie w panice pozbyli się starych kotłów. Ja sam mam klasowy kociol na ekogroszek i gdybym przy nim pozostał to przy moim spalaniu 6 ton/rok, ogrzewanie domu kosztowaloby mnie ponad 20 tys. zł. To nie do zaakceptowania! Dlatego twierdzę, że samymi cenami opału zmuszą nas do zmian.
miejscowy23.05.2022, 13:55
Gazyfikacja stanęła, a jak wznowią możliwość przyłączania, to nikt nie jest w stanie przewidzieć cen gazu za 3-4 lata, gdy zostaną uwolnione. Ceny prądu również poszybują, a co za tym koszty używania pomp ciepła i innych rodzajów ogrzewania. Geotermii w gminie nie będzie, a z solarami też nie jest najlepiej przy naszej pogodzie (w zimie to i tak trzeba by dogrzewać prądem z sieci). Każdy wolałby mieć ogrzewanie ekologiczne i proste, ale kogo na to będzie stać, jak coraz więcej ludzi wegetuje na limicie wydatków. Zapewnijcie ludziom możliwość wyboru sposobu ogrzewania, w zależności od stanu majątkowego. Ewolucja, a nie rewolucja !!
PasterzPPP23.05.2022, 13:48
Sto lat temu dano uchwałę z długim terminem wejścia w życie i nagle wszyscy zaskoczeni
itd23.05.2022, 11:02
Wójt platformers to działa wbrew pisowi i zdrowemu rozsądkowi. Oczywiście w obecnej sytuacji na świecie ta uchwała musi być odłożona.
Stragan23.05.2022, 09:06
Gdybyśmy w NT mieli takiego włodarza jak ma Kościelisko to byli byśmy o lata świetlne do przodu ... a tak to nadal jesteśmy w smogowej ( i nie tylko) d...
Ze wsi23.05.2022, 08:56
Nie było tak dużo samochodów przyjeżdżających na wczasy i weekendy, nie było smogu. Trzeba robić w tym kierunku aby turyści przyjeżdżali pociągami lub autobusami to będzie mniej samochodów a tym samym mniej spalin i zanieczyszczeń powietrza. SMOG zniknie !!!!!!!!!!!!
Henio23.05.2022, 06:12
Jak większość mieszkańców Podhala będzie zarabiać tyle co wójtowie i posłowie to wtedy możemy rozmawiać o ustawie smogowej dziś to będzie kolejny martwy przepis ,bo kto będzie ogrzewał ekologicznie jak go na to normalnie nie stać i karanie biednych emerytów czy innych mało zarabiających nic tu nie da. Tyle w temacie
Alinka23.05.2022, 05:34
A wójta nie stać na żyletki i ogolić się by wyglądać jak prawdziwy mężczyzna ?
swój chłop22.05.2022, 21:19
Wójt Kościeliska nie rozumie wójta Czorsztyna jakie są powody jego stanowiska? to trochę podobna sytuacja jak syty nie zrozumie głodnego a bogaty biednego, bo czym że jest uchwała antysmogowa w obliczu ekogroszku za 3 tys tona , ceny gazu ziemnego czy inwestycji w pompę ciepła i fotowoltaike. Ma Pan prawo do swojego zdania a ja swojego i niestety przez wysokość naszych pensji nie dojdziemy do porozumienia, jednak to ja i mi podobni trzymamy co jakis czas karty wyborcze.
Montpellier22.05.2022, 21:08
Bardzo rozsądna postawa. Nie można się wycofać z walki o czyste powietrze i przyszłość szczególnie w województwie małopolskim gdzie mamy poważny problem ze smogiem.
Podatnik22.05.2022, 20:18
Węgiel ekogroszek niedługo prawie po 1000 euro za tonę. Droższy od pieca. Pan wójt ile płaci za 1 tone6?
Osiol22.05.2022, 19:44
A zapewniacie dostawy prądu, gazu ekogroszku czy macie na to wpływ wy dostaliście 100proc podwyżki poczekajcie aż inni dostaną....
dw22.05.2022, 19:29
Sensowna wypowiedź i rozumny wójt. Gratulacje dla Kościeliska.
Jak każdemu22.05.2022, 18:17
Wolno Panu mieć swoje zdanie, ale nie może ono o czymkolwiek przesądzać.
Jak każdemu22.05.2022, 18:17
Wolno Panu mieć swoje zdanie, ale nie może ono o czymkolwiek przesądzać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl