28.08.2022, 12:54 | czytano: 2405

Związek Samorządów Polskich jest za złagodzeniem przepisów antysmogowych

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Konsultacje społeczne w sprawie wydłużenia terminu wymiany pieców pozaklasowych na terenie naszego województwa - zakończyły się kilka dni temu. W dyskusję włączyli się także członkowie Związku Samorządów Polskich z terenu Małopolski. Oni także optowali za zmianą uchwały o ograniczeniach i zakazie eksploatacji pieców na paliwa stałe.
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron spotkał się z przedstawicielami Związku Samorządów Polskich. Samorządowcy m.in. poparli inicjatywę zarządu województwa, aby wprowadzić zmiany do tzw. uchwały antysmogowej.
"Bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, wywołana pandemią Covid-19 oraz wojną na Ukrainie ma wpływ na dostępność i ceny nośników energii (głównie węgla i peletu), a także dostępność i koszty pieców oraz urządzeń spełniających wymogi tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski. W związku z tym planowane zmiany, w szczególności wydłużenie do końca 2023 roku obowiązku wymiany instalacji niespełniających wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 należy uznać za konieczne" - czytamy w stanowisku przekazanym na ręce wicemarszałka Józefa Gawrona.

- Rosnące ceny energii, brak pewności co do ciągłości dostaw surowców oraz zawieszenia przez dostawców gazu wykonywania nowych przyłączy powodują, że celowe jest umożliwienie mieszkańcom Małopolski wydłużenie czasu niezbędnego na wymianę źródła ogrzewania o okres jednego roku - argumentuje wiceprezes Związku Samorządów Polskich, a zarazem burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Wcześniej podobne stanowisko zaprezentowali członkowie Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski.

Wyników ogłoszonych przez Zarząd Województwa Małopolskiego konsultacji społecznych projektu uchwały, który łagodzi zapisy antysmogowe jeszcze nie podano.

UMWM, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Marko29.08.2022, 11:44
DO ktoś musi zapłacić.
Zgadzam się z tobą w 100%. Narzekają na drożyznę, ale dalej ich popierają.
Marko29.08.2022, 11:40
Albo jestem głupi, albo ciężko kapujący, albo jedno i drugie. Skoro węgla nie ma, a jak jest to po kosmicznych cenach, to co pomoże przesunięcie wymiany kopciuchów o rok. Bo gdyby wstrzymanie wymiany kopciuchów spowodowało większą dostępność i spadek ceny węgla, to miało by to uzasadnienie. Ale niestety tak nie będzie. Teraz ludzie mają problem czym będą palić w tych kopciuchach i chcą przesunąć wymianę, żeby mieć ten sam problem w przyszłym roku? Pewnie mówią - "chcę palić węglem bo jest drogi i ciężko go kupić a gaz jest za tani dla mnie więc go nie chcę". No raczej tak nie jest. Moim zdaniem to samorządy naciskają żeby przesunąć terminy o rok, bo same nie dopilnowały wymiany pieców przez swoich mieszkańców i teraz mogą mieć z tego powodu kłopoty.
Ktoś musi zapłacić29.08.2022, 10:29
Wszystkim zwolennikom PiS powinno się nakazać kupno węgla po 10 tys zł za tonę, 20 zł za cukier ...
Węgiel na Ukrainie jest po 1000 zł ...
jarek29.08.2022, 09:28
Wszyscy członkowie Solidarności i KOR-u piwinni płacć 10 000 zł za tonę węgla i za gaz wodę X pięć.
Rak28.08.2022, 22:16
A Polska ponoć leży na wodach geotermalnych, nawet 40% domów i mieszkań można by ogrzewać wodami termalnymi, i co się robi nic na Podhalu też mamy bogate złoża geotermalne, ale władza pisowska celowo blokuje inwestycje w te złoża.
Osiol28.08.2022, 21:43
Do Kuba rozkminiacz
Panie czasu niema myśleć tyramy na plusy,, genialne pomysły ''afery na 13 14 podwyżki posłów i pachołków niższych szczebli władzy, niema czasu teraz jeszcze plusy pomocy Ukrainie, nowe podatki, nowe wyższe mandaty i podwyżki kredytów i reszty jedyna ulga dla nas to że naszymi oszczędnościami opiekuje się inflacja ona problem tych nadwyżek już w połowie rozwiązała(siłą nabywcza) za rok góra półtora rozwiąże rozwiąże resztę problemu z ich siłą nabywcza
Ale niema czasu że schyloną głową mkniemy do roboty i kresu życia
mądry i skromny28.08.2022, 20:33
A skąd ty wiesz co jest w tej telewizji skoro jej nie oglądasz [bo gdybyś oglądał to miałbyś papkę w mózgu]? A może oglądałeś i masz papkę w mózgu i w tym stanie piszesz te komentarze [ja bym obstawiał tą drugą wersję].
kuba rozkminiacz28.08.2022, 13:18
moi drodzy, jesteście zaślepieni telewizyjną propagandą która robi z waszych mózgów papkę, a przez to, WY nie potraficie połączyć kropek...
o co chodzi?
O zakaz wszystkich rodzajów paliw kopalnianych?
Dlatego właśnie, najpierw ktoś w waszych głowach zasiał słowo "SMOG", chodziliście zaprogramowani i powtarzaliście "SMOG", widzieliście mgłe - "SMOG" to on, wszędzie widzieliście i słyszeliście "SMOG".
Potem przyszedł czas na "KOPCIUCHY", telewizja ryła wam głowę, non sto powtarzała tylko "KOPCIUCHY" a Wy za nią, "KOPCIUCHY". Wielu z was w tym czasie zastanawiało się, bądź przeszło na gaz... a w tym czasie, pojawiło się hasło - WYMIANA PIECÓW, już! Szybko! oczywiście, wielu Łyknęło to wyrocznia w postaci TY, rzuciła w eter!
Kolejny etap - POLSKI WĘGIEL JEST ZŁY, ten sam węgiel leci hurtowo do Niemiec i Szwecji gdzie... są elektrownie węglowe, znajdziesz o tym w necie jak Ci się będzie chciało grzebać i oderwiesz oczy od TV;)
Następny etap prania mózgów?!
Systematyczne wygaszanie kopalń, gdzie górnikom obiecuje się podwyżki i wypłaty nawet do 5 lat na wypadek gdyby stracili pracę...
Kolejny etap medialnej papki... wmawianie Nam, że w Polsce brakuje węgla, wiem, w TV tak powiedzieli to musi być prawda... zwłaszcza, kiedy na nim śpimy i jest to nasze dobro narodowe... ;)

Dlaczego nie szukacie? nie węszycie? nie interesujecie się? nie zadajecie pytań?
Jest pan, mówi, słodycze są złe, cyk, ustawa, koniec, nie jesz słodyczy.
Każdego miesiąca, roku, jesteśmy MY, POLACY, ja TY i Ty, deptani coraz bardziej, uwierzcie mi!
Jeżeli sie nie obudzimy, będzie ciężko.

to moje przemyślenia, obserwacja, zainteresowanie tematem. nie musisz się z nimi zgadzać, ale czas Ci pokaże dokąd zmierzamy...
Tik tok28.08.2022, 13:16
Oczywiście wydłużenie o okres jednego roku jak by ten rok miał co kolwiek zmienić...problemy będą ciągłe i nie możliwe do zrealizowani i załagodzenia. Już dzisiaj bardzo się skurczyły lasy a co dopiero w tej sytuacji zagrożenia energetycznego. Bzdurna była zabawa w eko nie mając pojęcia jak zapewnić to utrzymanie właśnie eko. Jeszcze teraz samochody elektryczne których starzenie się i dostępność do energii elektrycznej oraz napraw po stłuczkach z naruszeniem ich ogniw nie wzięto pod uwagę...będzie następny złom zalewał...należy inwestować w szybko rozkładające się produkty...rozkład to brak zanieczyszczeń... dlaczego nie inwestuje się w energię magnetyczna którą można odpowiednio przeobrażać w cieplną
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl