30.03.2016, 12:52 | czytano: 2185

Czarny Dunajec: ceny ścieków bez zmian, ale mogłyby być niższe

Fot. Robert Miśkowiec
Podhalańskie Przedsiębiorstw Komunalne obniżyło ceny na metr sześcienny ścieków dla gminy, ale w odpowiedzi na to Rada Gminy Czarny Dunajec zmniejszyła dopłatę do ścieków dla mieszkańców. Efekt - mieszkańcy gminy płacić będą za ścieki przez najbliższy rok tyle samo, co dotychczas.
Prezes PPK Dariusz Latawiec poinformował radnych, że ceny ścieków spadły, bo spółce przybywa w tym roku nowy, duży klient - Termy Chochołowskie. - Zakładamy, że będzie odprowadzał dużą ilość ścieków, a ilość ścieków ma oczywiście wpływ na taryfę - tłumaczył prezes Latawiec na dzisiejszej sesji Rady Gminy Czarny Dunajec.
W odpowiedzi na obniżkę cen, samorząd obniżył wysokość swojej dopłaty do ścieków. Czarny Dunajec rokrocznie dopłaca mieszkańcom do ścieków, żeby ceny nie były dotkliwe. Gmina ma jednak również inne wydatki i potrzebuje pieniędzy, dlatego obniżyła swoją dotację. Mieszkańcy tego nie odczują, bo obniżka dotacji jest równoważna z spadkiem ceny za ścieki przez PPK i oznacza, że ceny się nie zmienią.

Zdaniem radnego Kazimierza Dzielskiego ceny za ścieki mogłyby być niższe, gdyby mieszkańcy gminy podłączali się do kanalizacji. Prezes Latawiec przyznał, że stopień podłączeń do kanalizacji jest w Czarnym Dunajcu na niskim poziomie. Dotyczy to również Podczerwonego i Chochołowa. Z kolei pozytywnym przykładem jest Koniówka. - Gdyby wszystkie przyłącza zostały zrealizowane, to ceny za ścieki jeszcze by spadły o 2-3 złote - mówił Dzielski i zaapelował do wójta Józefa Babicza i urzędników, żeby gmina aktywnie włączyła się w rozwiązanie tego problemu. - Sprawa jest niesamowicie ważna - przekonywał. - Trzeba zmusić, wymusić czy wyegzekwować ten obowiązek od mieszkańców -dodał.

r/
zobacz także
komentarze
j30.03.2016, 20:14
Bogaci tam są w Cz.D. niech płacą więcej tak jak innych miastach.
cycu30.03.2016, 19:43
Oczywiście ale gmina nic nie robi.... zapraszam do gminy i tak wszystkich z kwitkiem odprawia. to się nie da tamto się nie da .... a w Dziale jak śmierdziało Tak nadal śmierdzi.... no ale cóż jak nasze władze to samo robią to poco to zmieniać...:( POzdrawiam
prawdomówny30.03.2016, 19:33
"Tu Dzielski ma racje trzeba przymusić tych co się nie chcą przyłączyć do kanalizacji ...jest na to prosty sposób ..."
Mieszkam w centrum Cz.D i nie mogę podłączyć się do kanalizacji mimo szczerych chęci (udostępnienia terenu itp, wykonam przyłacze we własnym zakresie). Gmina od wielu lat mnie olewa (brak kolektora w centrum wsi!) ważniejsze są lodowiska, skocznie i inne cyrki. O sprawdzanie mnie się nie boję bo sporą wagę przykładam do ekologii i mam sporo kwitków z oczyszczalni.
A teraz odniosę się do początku artykułu tłustym drukiem. Widzicie gdzie ta klika was ma rządząca gminą? Ma was drodzy mieszkańcy w 4 literach, pisze tę oczywistą rzecz po raz enty bo przy wyborach jakoś tego nie wiedzieliście. Głosujcie dalej a może kiedyś Ciemny Dunajec przyłączą do Wróblówki:)
smrodek30.03.2016, 18:57
Po ankietach będzie lepiej. hihi
obserwator30.03.2016, 18:08
A co odstrasza mieszkańców przed kanalizacją? Oczywiście ceny za ścieki. Obniżka 2 czy 3 złote to żadna zachęta, bo ceny są za WYSOKIE.
baczny obserwator30.03.2016, 17:59
Cała prawda i tylko prawda. Sołtys Koniówki dał rady przekonać mieszkańców do kanalizacji , a Sołtys i Radny z Chochołowa Kazimierz Marduła nie dał rady . Nie wiadomo , czy się bał iść do ludzi , bo to jest sprawa , która nie przynosi splendoru. Niektórzy mówią , że jest to najlepszy pupil Wójta i nic nie zrobi bez zgody szefa.
józefa30.03.2016, 13:59
Tu Dzielski ma racje trzeba przymusić tych co się nie chcą przyłączyć do kanalizacji ...jest na to prosty sposób ...powinni co miesiąc okazać dowód wywozu ścieków ilość kubików według ilości domowników ...bo jak na razie to śmieją się z tych co się podpięli i co miesiąc płacą ...a oni wywożą na pola ...a rzeczka młynówka paruje przed świtem ...władze jak zwykle nie mogą sobie poradzić ...ciągle jest tak jednostka działa na szkodę ogółu ...w CHochołowie mała ilość kanalizacji w Koniówce nie dokończone pobocze brak kawałka chodnika a w Podczeronem to już w ogóle porażka całe Podhale nie ma takiej drogi bez poboczy wstyd WIZYTÓWKA SENATORSKIEJ WSI ale cóż nie ma rady na takie ubogie w rozumek stworzenia
Stary ale jary30.03.2016, 13:08
Czyli de facto to nie gmina jest winna bezpośrednio tak niskiemu skanalizowaniu wsi.To ludzie są winni że nie chcą się podłączać a to zmienia postać rzeczy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl