31.03.2016, 13:00 | czytano: 997

Plan Ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego poparły wszystkie samorządy

Plan ochrony dla Tatrzańskiego Parku Narodowego zyskał akceptację wszystkich gmin, na których terenie leży Park. Po Bukowinie Tatrzańskiej i Zakopanem projekt dokumentu pozytywnie zaopiniowali samorządowcy z Kościeliska i Poronina. Dziś plan trafi do Ministerstwa Środowiska.
Najnowsza wersja dokumentu, który zawiera zasady postępowania ochronnego na okres 20 lat, uwzględnia wszystkie uzasadnione propozycje zmian i uzupełnień wniesione w toku konsultacji społecznych przez gminy i inne instytucje oraz organizacje.
– Przepisy wymagają, żeby projekt planu był opiniowany przez gminy, ale te opinie nie muszą być pozytywne. Ważne dla nas jednak było, żeby społeczność lokalna identyfikowała się z planem, bo przecież TPN funkcjonuje w określonym kontekście społecznym – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – W ubiegłym roku opracowaliśmy strategię działania i współpraca z lokalną społecznością jest jednym z naszych priorytetów. Park wspiera społeczność lokalną na różne sposoby. Trzy miliony turystów rocznie odwiedza to miejsce nie bez przyczyny – właśnie dla Tatr, które są przez Park objęte ochroną. Ci turyści zostawiają pieniądze, które wspierają lokalny rynek. Nie możemy o sobie nawzajem zapominać.

Projekt z rekomendacją Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego zostanie w tym tygodniu przekazany do zatwierdzenia do Ministerstwa Środowiska. Tym samym zakończy się kilkuletni proces pracy nad projektem.

Źródło: TPN
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl