13.04.2016, 11:17 | czytano: 7598

Wyleci z pracy za wsparcie finansowe dla klubu hokejowego Podhale Nowy Targ?

Zmian personalnych w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy ciąg dalszy. Był dyrektor finansowy ZEW może stracić pracę. Na razie jest na zwolnieniu lekarskim, ale jego szef Władysław Maciej Krakowski zapowiada, że gdy wróci nie przyjmie go do pracy.
Prezes Krakowski na stanowisku szefa elektrowni wodnych zastąpił Grzegorza Podlewskiego, który odszedł po tym, jak do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Już po dwóch tygodniach na zwolnieniu lekarskim znalazł się były dyrektor finansowy spółki – Janusz Drabik. Na zwolnieniu przebywa do dzisiaj.
Władysław Maciej Krakowski mówi, że stracił zaufanie do swojego podwładnego. Uważa, że spółkę nie stać aby wydawać na sponsoring klubu hokejowego blisko ponad 400 tysięcy złotych. A tak zrobił były prezes Grzegorz Podlewski, przy akceptacji dyrektora finansowego.

- Oczywiście umowa została podpisana za zgodą byłego prezesa – wyjaśnia Krakowski. - Z mojej wiedzy wynika jednak, że pan Drabik zasiada w zarządzie klubu. Mam też wiele zastrzeżeń do zarządzania częścią turystyczną spółki ZEW. Pan Drabik nie wyegzekwował od dzierżawców opłaty gwarancyjnej. Nie rozmawiałem jeszcze z panem Drabikiem wnikliwie na temat tych działań, bo zaraz po moim przyjściu poszedł na zwolnienie.

Negatywnie o działaniach byłych szefów spółki wypowiada się też posłanka PiS Anna Paluch. Jak mówi, spółka prowadziła nieco rozrzutną politykę finansową. - Najlepiej rozdaje się nieswoje pieniądze- kwituje Paluch.

Z kolej Janusz Drabik wyjaśnia, że pieniądze zostały przekazane klubowi hokejowemu Podhale Nowy Targ na podstawie umowy. Wynika z niej, że ZEW miał być reklamowany na tafli lodowej w dwóch miejscach. Na lodowisku pojawiły się zatem dwa loga Zespołu Elektrowni Wodnych. Były one też na kaskach i koszulkach. Drabik przyznaje, że nowy prezes wypowiedział mu już prokurę nie informując go o tym. Zapewnia jednak, że nie zasiadał w zarządzie klubu MMKS Podhale.

- Nie uczestniczyłem w żadnym walnym zgromadzeniu zarządu tego klubu – mówi dyrektor Drabik. – Uczestniczyłem w spotkaniach w klubie, ale nie pełniąc żadnej funkcji. Ostatnio było to w lutym 2015 roku.
Pracownik ZEW-u stanowczo odpiera zarzuty, jakoby nadzór finansowy nad częścią turystyczną nie był prawidłowo prowadzony. Przypomina, że obiekty turystyczne przynosiły spółce straty, średnio 600 tysięcy rocznie. To jego działania doprowadziły wreszcie do małych, ale jednak zysków. Dyrektor przypomina jednocześnie, że trójwymiarowe malowidło na koronie zapory to jego zasługa.

- Ja nie mam problemów ze współpracą z różnymi ludźmi. Są obowiązki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć określony cel. Moje sprawozdanie finansowe za ubiegły rok bez zastrzeżeń zostało przyjęte przez zarząd spółki - przekonuje Drabik. Wyraża również gotować współpracy z nowym prezesem.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
Z Lepszej Przyszłości14.04.2016, 22:14
Pani Poseł Anno Paluch - moim zdaniem spółka ZEW, na ile mogła to wsparła region, ratując pochłoniecie kasy przez ówcześnie panujący Rząd PO w Warszawie. A Pani skrytykowała zarząd ZEW, że nie wspierał finansowo rządu, ponieważ nie oddawali im całej kasy. Coś się pogubiłem w Pani orientacji politycznej.

Osoba, która wspiera inwestycję w dzieci, w młodzież, a zarazem w sport, jest osobą inwestującą w POLSKĘ. A co to takiego Polska - to Naród z dumną historią woli przetrwania, walki. Kto ten kraj obroni - kalecy? Kto wyżywi słabych - niepełnosprawni ?

Cytat " Duże Państwowe firmy wykładają rocznie 200-250 mln. złotych na sponsoring. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie polskiego sportu - mówił Michał Gradzik zarządzający w firmie Sponsoring Insight"

Najhojniejszy w sporcie jest ORLEN, a np. rywal hokejowy Podhala Kopalnia JSW SA przekazuje rocznie na wsparcie Jastrzębskich klubów sportowych łącznie ok 4-5 milionów złotych zgodnie z ustawą 0,04% obrotu.

Padają komentarze, co z tych pieniędzy wydanych na klub hokejowy ma inwestor, czyli ZEW. Dla słabo zorientowanych podpowiadam, że inwestycje w dzieci, młodzież, w kuby sportowe, dają choćby ocieplenie wizerunku. Wsparcie, promocję, nie tylko miasta ale całego regionu, podnoszenie sprzedaży w turystyce itd. A co do wizerunku -ludzie już nie pamiętają choćby nawet protestów przy budowie zapory. Zawsze należy dbać o wizerunek i mieć odpowiedzialność społeczną, a taką wykazał się sponsor ZEW, którą to firmę odbieram bardzo pozytywnie, choćby w chwilach spacerów po tamie ! A mając złe nastawieni mógłbym wszystko krytykować, a czuje się na "Zamku" zawsze sympatycznie, bo całość odbieram jako tereny przyjazne.

Czy prywatny, odpowiedzialny przedsiębiorca, inwestując w zewnętrzny podmiot, pozwoli sobie na brak kontroli wydatków? Czy spółkę powinno interesować, co zrobią z jego pieniędzmi obdarowani ? Zawsze główny sponsor w szanującej się firmie wprowadza swój nadzór nad zarządem, bo jest głównym sponsorem - takie są zasady w Europie i w Ameryce.

Szanowna Pani Poseł - oczekujemy od Pani wsparcia regionu, a nie wspierania tylko Warszawy, czy też Torunia. Tutaj jest Pani region i tutaj Pani została wybrana. Warszawa ma swoich Posłów, a my liczymy na Pani odpowiedzialność społeczną. Proszę nie niszczyć przynależności dzieci, młodzieży, sportowców do klubów, odbierając im finansowanie. Jeżeli ZEW w zły sposób, niezgodny z prawem wspierał hokej, to proszę pokazać w jaki sposób można to robić dobrze. Przy okazji niech Pani doceni to, że klub ma bardzo dużą oglądalność - wyniki z oglądalności nowotarskiego hokeja są dostępne w internecie, a zainteresowanie rośnie wraz z sukcesem, a nienawiść do rządzących z porażką. Klub oczekuje każdej pomocy, licząc również na Panią.

Dziękujemy jako kibice zarządowi ZEW za pomoc i zrozumienie potrzeb regionu. Dobre i złe uczynki zawsze się zwracają, Głowa do góry. Dobre anioły niech czuwają nad darczyńcami. Sympatycy klubu dziękują Panu Januszowi i jego współpracownikom - podpisane przez kibica, a zarazem rodzica dzieci, które zaczynają dopiero uprawiać ten piękny sport.
Miki14.04.2016, 21:46
Pan Drabik był hrabią. Ile razy był w pracy to wyciągał oświeconą dłoń aby ją pocałowali chłopi pańszczyźniani.
marynarz słodkich wód14.04.2016, 09:03
Krakowski z marnego kierownika inspektoratu budowy zbiornika , która trwała wieki wysforował się na wielkiego prezesa i trzęsie ZEW-em. Przyjdzie czas ,ze przyjdzie kryska na matyska i nim potrzesą i utopia w zbiorniku czorsztńskim tym szambie .
politykeł14.04.2016, 07:45
@ Władysław
Ona jest i ma się dobrze, zdobywa medale, ma zawodników w reprezentacjach, wychowuje młodzież poprzez sport.

A Pan z Niedzicy widać podpadł komu nie trzeba. Kasa zamiast zasilać lokalną społeczność poprzez sport czy wydarzenia kulturalne poleci do Warszawy, gdzie zostanie odpowiednio skonsumowana przez polityków.
Oszukany14.04.2016, 04:42
Paluchowa i Krakowski, mieszajcie w swoich domach i portfelach, nie wy dawaliście pole i chałupe pod zapore.
Fan JT i GW i jeszcze Wójta13.04.2016, 23:40
Oj słoniki w składzie porcelany ale kto mieczem wojuje ten itd....jak się ma po pięćdziesiątce na karku to trzeba by coś wiedzieć o życiu.
Trzeba będzie zamówić nową wizualizację , np. hala tenisowa. Może nie być sukcesu. A miało być tak pięknie. A może tor kajakowy na Białym Dunajcu? Fala czasem też lubi zmyć. Miłego myślenia.
Zmęczony13.04.2016, 23:20
Drodzy komentujący, nie weryfikowałem wpisów, wypisów KRS, ale gwoli wyjaśnienia w Nowym Targu działa:
1. Stowarzyszenie MMKS Podhale Nowy Targ
2. Przedsiębiorstwo MMKS Podhale Nowy Targ
3. KH Podhale Nowy Targ Spółka Akcyjna
Te 400 tysięcy złotych, o których tu mowa to poszły na ten 3 podmiot..... A wedle Waszych wpisów Drabik zasiadał w MMKS......więc nie ma tutaj żadnych przeciw wskazań.

PS: Wiele się słyszy, że ZEW Niedzica wycofuje się ze większości imprez kulturalnych jako sponsor. Z imprez, które od 8 lat wspierał......dlaczego??? Być może Warszawa powiedziałą, że kasa ma trafić do budżetu państwa, nie zaś do ludzi, podmiotów lokalnych.
Jano.13.04.2016, 21:59
Ta reklama to pic lekka przykrywka.
Władysław13.04.2016, 21:57
A kto powiedział że w N.Targu ma być drużyna hokejowa,
Była i to już historia, czas na coś nowego.
jam13.04.2016, 21:12
Dostał karę za to, że nie był od Paluchowej a zyski szły na lokalną społeczność a nie do Warszawy!!!
Nikanor13.04.2016, 20:58
Już samo stwierdzenie "Wyleci z pracy" mówi wszystko o poziomie tego artykułu. Coś ostatnio Podhale24 strasznie dołuje. Nawet taki artykuł na zamówienie można lepiej napisać, zachowując chociaż pozory rzetelności.
lu13.04.2016, 19:45
Nie wiem czy Pan Drabik był członkiem zarządu w Podhalu (to można sprawdzić), ale mam nadzieję, że był on lub ktokolwiek ważny z ZEW-u. Skoro dawali pieniądze na klub, to powinni mieć możliwość kontroli tego, co się dzieje z ich pieniędzmi, a to jest optymalny sposób. Więc jeśli tak, to znaczy, że było to profesjonalne, gospodarne i mądre.
Lubię czytać po polsku.13.04.2016, 18:50
Denerwuje mnie, że w tekstach Podhale24, ciągle występują błędy...
Kryger13.04.2016, 18:20
Wydatki na sponsorowanie mają przynieść korzyści dla sponsora .!!!!
Jakie korzyści z wpłaty na reklamę MKS Podhala otrzymał ZEW SA _ żadnych , co ważne ZEW SA nie prowadzi sprzedaży energii dla firma lecz wszystko sprzedaję przez TGE SA łącznie z certyfikatami .
Poprzedni zarząd zdawał sobie sprawę z tego faktu co jest ujęte w raporcie zarządu ale czy zarząd otrzymał pokwitowanie za 2015r - nie wiem , jeżeli otrzymali pokwitowania to była zgoda RN I WZ na ten wydatek , jeżeli nie mieli pokwitowania to jest sprawa dla Prokuratora .
JJ13.04.2016, 17:41
Do Aberian, a potem do innych - Jeśli nie będzie sponsoringu klubów, to nie będzie potrzeby wspierania Reprezentacji, bo jej zwyczajnie nie będzie. ZEW wspierał mądrze najsłynniejszy i najbardziej ututułowany klub w całym regionie i inni powinni iść w jego ślady, bo to nasze wspólne dobro. Możliwość szkolenia młodzieży i reklama dla firmy. Proste.A Pani poseł majaczy co jej każą i co wielu chce usłyszeć, ale to jest zwyczajne bredzenie i hejtowanie. Dziel i rządź, a durny naród na emocjach wywiezie kogoś na taczkach. Uruchomcie ludzie myślenie i nie dajcie sobie robić wody z mózgu. Jak pomagali źle, jak nie pomagają też źle. Jak Wam dogodzić???
Szok13.04.2016, 17:34
Co to za gości ! Osiągnięcia dyrektora bazgroły na tamie powinien wylecieć dawno temu !
lokalny patriota13.04.2016, 16:45
Nie jestem za PISem, ale ten chłop to było zaprzeczenie wszystkich cech Finansisty. Kompletny brak pojęcia o swoim zawodzie.

Wyjątkowo nierzetelny artykuł.
Autor mógł sobie chociaż zadać tyle trudu, żeby sprawdzić KRS (26 lutego Janusz Drabik został wykreślony z Zarządu MMKS).

O pozostałych informacjach nie wspomnę - amatorszczyzna na poziomie gimbazy.


Ech szkoda, że ktoś bierze pieniądze za tak nierzetelne artykuły.

Myślę że poszkodowany dosyć gładko wydaje teraz swoje pewnie kilkudziesięciotysięczne miesięczne chorobowe.

Pewnie zanim wyzdrowiej zgarnie kilkaset tysięcy - czyli więcej niż emerytura, którą weźmie przed śmiercią większość tu komentujących.
@ Antypis13.04.2016, 15:55
Owszem chore. Ale popiera ich 20% twardy elektorat i niecałe40% polaków. Imieniem wspomnianego Antka dziś nazwano jedną z ulic. Ha ha ha ha.
byly pracownik13.04.2016, 15:48
Ja chciałbym przypomnieć jak Pan Dyrektor 3 lata temu bez mrugniecia okiem zwolnil 27 osób z działu turystyki. Większość osób była osobami wykształconymi lecz niestety do ZEWu przyjmowano nowe osoby a starych pracowników się pozbyli... Jak to się mowi przyszła kreska na Matyska :) i bardzo dobrze :)
Tadek13.04.2016, 14:55
Ciekawe czy prezes już bez opieki Paluch też wyleci na brak kompetencji nadzoru .
Aberian13.04.2016, 14:54
Dla 67 dzieci będzie na rok program 500+
W ogóle Spółki Skarbu Państwa nie powinny inwestować w sport na poziomie klubowym. Wspierać reprezentację to rozumie ale poszczególne kluby to wydawanie pieniędzy w błoto.
Antypis13.04.2016, 14:20
P.Paluch najlepiej wie jak wydaje sie nie swoje pieniądze przecież płacimy jej od ładnych paru lat diety poselskie za nic nie robienie już nie mówiąc o ekspertach Maciarewicza którzy będą pobierać pensje za wyjaśnianie wyjaśnionego,podobno mają robić ekshumacje, chore....
owiga13.04.2016, 14:14
W dniu 26.02.2016 dokonano wpisu do rejestru KRS nr 13 następującej treści:
WYKREŚLIĆ

4

1. Nazwisko / Nazwa lub Firma DRABIK
2. Imiona JANUSZ MARIAN
3. Numer PESEL/REGON xxxxxxxxxx
5. Funkcja w organie reprezentującym CZŁONEK
splot13.04.2016, 14:04
polskie bagienko, jeden drugiego podsadza.
rodzic13.04.2016, 14:03
No i kasa .... popłynęła przez rączki P.Prezes
A od miasta jeszcze 200tys, no niezły biznesik
Ja13.04.2016, 14:00
Pieniądze dobrze wydane. Mamy brązowych medalistów!!!
puzon13.04.2016, 14:00
Wyleci za wsparcie.....Moim zdaniem nie do końca. A może wyleci bo nie jest z jedynie słusznej biało-czerwonej drużyny ulepszaczy ?
dobra - zmiana13.04.2016, 13:47
Spółki skarbu państwa sponsorują sport i mają wielkie zasługi dla promocji dziedzin życia sportowego - na Podhalu jest hokej.
Prezes Krakowski chce sponsorować piłkę wodną ?
Tak więc hokej na Podhalu do lamusa historii ?
PiS stworzył sport - dojenie państwa - i dostarcza kasy dla swoich barmanów, opiekunek, ..
Jacek13.04.2016, 13:46
No to szkoda dobrego sponsora..., dzięki w takim razie za wcześniejszą pomoc finansową w najtrudniejszych czasach NASZEGO PODHALAŃSKIEGO klubu.
Logos13.04.2016, 13:18
A za obowiązkowe wspomaganie nierentownych kopalń to nikt nie odpowiada?
MKowalik13.04.2016, 12:40
"Dobra zmiana" dotyka też nowotarski hokej ... szkoda
baciok@13.04.2016, 12:36
No to koniec hokeja w NT
Zenek Oscypek13.04.2016, 12:31
Pani Anno Paluch zgadza się to co pani mówi, najłatwiej wydaje się nie swoje pieniądze co na pewno potwierdzi jeden Ojciec z Torunia kiedy dawaliście mu nie swoje pieniądze.
St@sek13.04.2016, 12:27
Prosta sprawa, pieniądze zarobione przez Spółkę mają trafić do budżetu w Warszawie, aby było na obietnice PiS'u. Taka prawda!!! Kolejna dobra zmiana, czyli ZEW przestanie wspierać podmioty lokalne!!!

PS: Komentarz Pani Poseł śmiechu wart.....i kto to mówi???
jancio13.04.2016, 12:22
Wystarczy prześledzić zmiany w KRS MMKS Podhale Nowy Targ by przekonać się jak krótką albo wybiórczą pamięć ma Pan Janusz. Wpisem z 15 września 2015 roku Pan Janusz był uprawniony do reprezentowania podmiotu, wykreślono go dopiero końcem lutego 2016 roku.
A tak, malowidło klasa światowa, miliony zachwyconych turystów. Bez wątpienia Pan Janusz złotymi zgłoskami (jako poeta) zapisał się w historii całego Podhala. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Paskal13.04.2016, 12:18
co Pan Drabik będzie gotować z nowym prezesem
śmieszna kwota13.04.2016, 12:17
Sponsoring 400 tyś.zł dla tak rentownego zakładu jak ZEW Niedzica
to żadna kwota !!!! ZEW Niedzica powinien utrzymywać nowotarski czyli
podhalański hokej,jak niegdyś robił to NZPS"Podhale".
Renifer nemo13.04.2016, 12:16
To Karol dorobił ;-)
!!!13.04.2016, 12:06
Czy ktoś w końcu zrobi porządek z tymi "chorobowymi"? Fryxlewicz, Kolasa, Zajaczkowski - teraz znowu nierobów dopadła choroba? Gdzie ZUS?
niunia13.04.2016, 11:54
@ za pory........ Reklama to budowanie wizerunku , a jeżeli buduje się wizerunek na przyjaźni z lokalnym Klubem ( sławnym na cały kraj ) to chyba ma to sens. Ale pewnie tak jak Pani Paluch uważasz że nie powinno się szaleć za cudze pieniądze . Racja - nie powinno się ! Pani Paluch słyszała ?
PS. skończyły się czasy normalności - wszechobecny jad i dzielenie = Potwory i Spółka
punczo13.04.2016, 11:49
Czepiają się prowadzenia zapory?? Z zestawien wynika że nasza zapora jest jedną z najnowocześniejszych w polsce ... mamy tutaj najwyższy współczynnik energii odnawialnej gdyż na wałach docelowo mają stanąć wiatraki oraz baterie fotowolkaiczne . Pani Paluch niech lepiej zajmie się wsparciem dla obwodnicy i zakopianki od rabki do zakopanego po to było jej głośnym postulatem..... a od zapory wara.....
bolek13.04.2016, 11:45
Co ci PIS-owcy wyprawiają. Po tych dobrych zmianach będziemy świeczką łojówką w domach świecić.
Za pory ..........13.04.2016, 11:31
Ciekawe do czego im była potrzebna ta reklama na lodowisku?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl