17.04.2016, 16:35 | czytano: 12889

Parking pusty, bo kierowcy wolą pobocza

W zeszłym roku koło przystani flisackiej w Szczawnicy powstał dwupoziomowy parking. Miał on rozwiązać problem parkowania samochodów, których właściciele chcą skorzystać ze spływu lub odwiedzić tę część Pienin. Parking miał też zachęcić turystów do zostawiania swoich aut przy wjeździe do uzdrowiska, aby zmniejszyć ruch samochodowy w mieście.
Dużymi krokami zbliża się letni sezon turystyczny. Mimo, iż oficjalne otwarcie sezonu flisackiego i turystycznego odbędzie się w sobotę 23 kwietnia, już teraz do Szczawnicy przyjeżdża wielu turystów.
W roku 2015 przy przystani w Pieninach powstał dwupoziomowy parking, który uroczyście otwarto pod koniec sezonu. W miesiącach zimowych wykonywano prace wykończeniowe, przygotowywano obiekty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

Od kilku tygodni widać już zwiększony ruch turystów, zwłaszcza w weekendy. I co można zauważyć? Na dolnej płycie parkingu jest dość dużo miejsc wolnych. Natomiast górna płyta jest prawie pusta. Wniosek: jest jeszcze dużo miejsc, na których można postawić swój samochód.

Niestety idąc od parkingu w dół Dunajca, w stronę Krościenka widzimy długi rząd samochodów poustawianych po obu stronach drogi. W wielu miejscach, między pojazdami a murkiem wzdłuż rzeki nie ma nawet metra odstępu. A jest to część ścieżki rowerowej i spacerowej prowadzącej ze Szczawnicy do Krościenka. Samochody blokują więc ruch pieszy i rowerowy, stwarzając zagrożenie wypadkami.

Być może warto lepiej oznakować parking, postawić czytelniejsze drogowskazy, aby przyjeżdżający turyści wiedzieli, gdzie mogliby zostawić swoje pojazdy - bezpiecznie i bez blokowania drogi innym użytkownikom.
Parking nie rozwiąże całkowicie problemu dużej ilości aut w miesiącach letnich i być może wtedy będzie trzeba wrócić do możliwości parkowania wzdłuż drogi. Jednak teraz, kiedy na parkingu jest wiele miejsc Straż Miejska powinna zdyscyplinować kierowców.

Joanna Dziubińska Pieniny24
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Lubię Szczawnice, wzór dla innych20.04.2016, 10:13
nie parkuję na tym parkingu z powodu ceny, średnio parkuje auto na 6/7 godzin, to za parkin wychodzi około 20zł nie jest to mało. A kogoś stać na wyjazd niech płaci, temu spędzam wolny czas w Szczawnicy i okolicy bo nie jestem zamożny a ona oferuje dożo atrakcji dla ludzi z mniejszym portfelem.
Osobiście wprowadził bym tańsze opłaty za parkowanie dla ludzi okolicznych miast i wiosek, problem podejrzewam by się znacznie zmniejszył.
Krakowianka19.04.2016, 23:26
Opłaty za parkingi są wszędzie, czy jak ktoś jedzie do Krakowa stoi za darmo??? Nawet przy galeriach handlowych parkingi są często płatne... Każdy płaci i nikt nie narzeka!Straż miejska powinna karać takich kierowców, którzy parkują na poboczach mimo wolnych miejsc parkingowych. W zeszłym roku parkingu nie było to i trzeba bylo szukać alternatyw. A te 3 zł to naprawdę nie majątek dla kogoś kogo stać na samochód i weekendowy wyjazd...
lizus19.04.2016, 23:25
Do miastowy. O ile mnie pamięć nie myli to, to klepisko pop przeciwnej stronie kościoła kosztuje 5zeta/h. Krościenko też się wycwaniło. Ale ferula ma rację, należało udostępnić parking przy Skotnickiej i tak przeważnie stoi pusty, nawet tym co ogrodzili nie chce się z tego korzystać, więc stoją na chodniku. Pomysł parkowania wzdłuż drogi do Krościenka, a teraz egzekwowanie inaczej, to strzał w kolano pomysłodawcy oraz infantylne podejście do sprawy.
miastowy19.04.2016, 19:01
Jeżeli chodzi o ścieżkę rowerową z Krościenka do Szczawnicy rok temu to przejazd pomiędzy pojazdami stojącymi na chodniku był właściwie niemożliwy i było to zwykłe nieporozumienie. Jeśli w tym roku będzie powtórka to życzę szczęścia. W Krościenku jest parking za darmo na przeciwko nowego Kościoła oraz w rynku także polecam przyjazd własnie do Krościenka wówczas macie darmowy parking i nie będziecie stać kilka godzin w korkach, a ścieżki rowerowe macie bezpieczne.
Były mieszkaniec18.04.2016, 22:13
mati
informacyjnie w Krakowie godzina to 3,20 zł
Były mieszkaniec18.04.2016, 22:10
Prosta sprawa najlepiej niech straż wiejska weźmie się do roboty , zakładać blokady 21 lat mieszkałem w Szczawnicy
zastanawiam się dlaczego w innych miastach postawienie samochodu w miejscu niedozwolonym jest karaniem mandatu . Trudno chcesz przyjechać na weekend przestrzegaj zasad .
ferula18.04.2016, 22:08
Miasto na czas budowy parkingu w Pieninach powinno udostępnić parking przy ulicy Skotnickiej. Niestety myślenie nie boli. Natomiast SM niech mandatuje stojących od Delikatesów do Urzędu Miasta, a zwłaszcza tych, którzy zatrzymują się na przejściach dla pieszych.
Obserwator18.04.2016, 15:28
@ferula Bo w tamtym roku nie było parkingu. Teraz już jest więc jest gdzie zaparkować, a oni i tak stają gdzie popadnie blokując drogę. To są zwykli weekendowi dusigrosze a nie turyści. Pisząc takie komentarze pewnie sam tam stałeś i zaliczasz się do nich. Szedłem tamtędy wczoraj i pod spodem napisałem już co o tym sądzę.
mati18.04.2016, 00:34
opisywany parking kosztuje 3zł/h
na ppprzeciwko jest parking i kosztuje 2,5/h
ferula17.04.2016, 23:37
Ada. W tamtym roku nie było problemu a w tym jest, czy coś się zmieniło na tej dtodze? Jaka to różnica, chyba w dacie. I gdzie masz tam ścieżkę rowerową? Byłam pewna, że z tym będzie problem po wybudowaniu parkingu. Jak zaczniecie karać, to nie będzie turystów.
Ada17.04.2016, 23:19
Do felura: w zeszłym roku to był mus: w miejscu parkingu był plac budowy więc samochody nie miały gdzie parkować. Teraz jest pusty parking a auta stoją na ścieżce rowerowej i chodniku. Czy na prawdę nie widzisz problemu? To może niech zaczną parkować na środku ulicy. Co to kumu szkodzi
ferula17.04.2016, 22:39
W tamtym roku nikomu nie przeszkadzało zatrzymywanie pojazdów na poboczu. Wręcz takie zachowanie było akceptowane, byle nie na skrzyżowaniu przy Kotuńce. Sami tak kierowców nauczyliście i było to zachowanie najbardziej korzystne. Teraz sami nie wiecie, co chcecie. Proszę zwolnić cały parking przy ulicy Skotnickiej, prywata na całego i państwo w państwie. Wstyd.
Stach Lach17.04.2016, 21:30
do tadzika: w calym swiecie na takich parkingach jest oplata. a moze ty postawisz parking za darmo?
Cyklista17.04.2016, 20:39
Przy linii ciągłej można parkować warunkowo,gdy pojazd omijający jej nie przekroczy .Dobra ,osobowe ledwo a autobusy,ciężarowe? Gdzie Straż Miejska, powinna się tym zainteresować,powinna tam być(chyba że chcą pójść w ślady kolegów z Nowego Targu).
chytrus17.04.2016, 20:08
Z opłatami za parking w Polsce jest tak samo jak z cenami za opał ekologiczny. Jeżeli cena za postój będzie odpowiednia, to nie braknie chętnych na parking. Patrz ceny parkingu przed szpitalem w Nowym Targu, jak je odpowiednio obniżyli, to i ja korzystam nie szukając miejsca w krzakach.
Tadzik17.04.2016, 19:31
Wprowadzić zakaz zatrzymywania i postoju lub zamontować betonowe słupki, wystające pręty itp. - będzie po sprawie. W Krościenku jest komisariat policji trzeba było dzwonić bo mieliby sporo roboty za niewłaściwe parkowanie a kasa poszłaby na zasilenie rządowego programu 500+. A po drugie na furę stać a na parking ni grosza. Zulu Gula śmieje się do rozpuku.
flis17.04.2016, 18:20
wprowadzić obowiązek parkowania na parkingu i po sprawie.
Wprowadzono obowiązek daniny na rzecz PPK,i płaczemy i płacimy
roman17.04.2016, 18:20
kns to plaga.
turysta17.04.2016, 17:58
A dlaczego została pominięta kwestia opłaty w artykule???. Czyżby jej nie było?, no to widocznie słabiutko rozreklamowany ten parking.
Obserwator17.04.2016, 17:36
Szedłem tamtędy dzisiaj i naprawdę trudno tam przejść w pojedynkę a co dopiero minąć się z innym przechodniem, nie mówiąc już o jeździe rowerem. Co mnie nie zaskoczyło to to że większość samochodów miała rejestrację KNS. Co roku jest z tym problem. Najedzie się takich w niedziele, zostawiają samochody byle gdzie żeby czasem nie zapłacić. To samo tyczy się prowiantu i picia które przywiozą ze sobą, no może czasem piwo sobie kupią. A popołudniem wracają blokując wyjazd turystom ze Szczawnicy, którzy płacą ty za pobyt, jedzenie i inne atrakcje z których Szczawnica się utrzymuje. A turysta po spędzeniu 4h w korku raczej nie będzie chciał tutaj wrócić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl