24.06.2016, 17:16 | czytano: 7759

"Nazwa tego Miasta będzie Nowy Targ" - oficjalne obchody 670-lecia lokacji (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Z udziałem posłów, radnych samorządowych kilku szczebli, gości z zaprzyjaźnionych miast Europejskich oraz mieszkańców Miasta - odbyła się dziś w Miejskim Ośrodku Kultury uroczysta Sesja Rady Miasta Nowego Targu.
Uroczysty charakter posiedzenia podkreślała obecność Chóru Echo Gorczańskie i pocztu sztandarowego Miasta. Pięknym akcentem było odegranie przez trio trębaczy hejnału Nowego Targu (motyw został potem powtórzony przez chór, który zaśpiewał "Idzie Jasiek na zbój" skomponowany przez Józefa Edmunda Titza).
Goście

Wśród gości był poseł Józef Lasota, Józef Leśniak, Edward Siarka, odczytano listy gratulacyjne od posłanki Anny Paluch, Wiesława Janczyka i senatora Jana Hamerskiego. Byli radni wojewódzcy, a także goście z Popradu, Kieżmarku, Evry, Radewormwald i Roverbella - czyli miast zaprzyjaźnionych z Nowym Targiem. Pojawiła się delegacja ze Starego Targu i Nowego Targu z Pomorza, a także samorządowych z Zakopanego i Rabki-Zdroju.

W przemówieniach nawiązywano do historii Nowego Targu, przypominano dzieje Miasta napiętnowane pożarami, zarazą, ale i podkreślano bardziej jasne strony przeszłości. - To 670 lat pięknej tradycji i historii stanowi bogactwo, charakter, wyjątkowość i tożsamość tego Miasta i mieszkańców. Z okazji jubileuszu życzę, by wszyscy otrzymali to na co zasłużyli swoją pracą - mówił przewodniczący Rady Miasta Janusz Tarnowski, życząc nowotarżanom pomyślności.

Życzenia
- Z okazji jubileuszu chcę przekazać najserdeczniejsze życzenia i gratulacje wszystkim mieszkańcom. Bo Nowy Targ to przede wszystkim ludzie - dodał Grzegorz Watycha. Burmistrz mówił o "zaszczytnym mianie stolicy Podhala, o podnoszeniu rangi i wartości Nowego Targu". - Nowy Targ to małe miasto, ale wielki duch - dodał.

Mieszkańcom życzył, by zrealizowali swoje marzenia, robili to - co kochają - z pożytkiem dla wszystkich, by mieli odwagę realizować wyzwania. - Urodziny Miasta to okazja do składania życzeń. Proponuję, by zadzwonić z życzeniami do kogoś dawno niewidzianego, umówić się na spotkanie i porozmawiać - dodał burmistrz.

"Miejsce w sercu"

Oklaskami przyjęto zaprezentowanie w formie wokalnej aktu lokacji sprzed 670-lat. Chór Echo Gorczańskie po raz pierwszy zastosował tę formę przekazu kilka lat temu podczas spektaklu zatytułowanego "Nazwa tego Miasta będzie Nowy Targ". Wyśpiewanie historii z zachowaniem stylu i dawnej polszczyzny spotkało się z uznaniem publiczności.

Równie gorące oklaski towarzyszyły wręczaniu honorowych odznaczeń. Dziś oficjalnie tytuły Honorowych Obywateli Nowego Targu nadano - Wandzie Szado-Kudasik, Tadeuszowi Błażusiakowi oraz Januszowi Stokłosie.

Jako jeden z pierwszych z życzeniami do poetki podszedł burmistrz Zakopanego. Leszek Dorula trwał przez chwilę w uścisku z Wandą Szado-Kudasik. - Muszę Wam powiedzieć co sobie szeptaliśmy - mówiła ze śmiechem Wanda Szado-Kudasik. - To były uczeń "Sokoła". Jest bardzo blisko mojemu sercu, jak moi właśni synowie.

Leszek Dorula kurtuazyjnie dodał, że "czuje się w małej cząstce nowotarżaninem, bo mieszkał tu przez 5 lat".

Dziękując za tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, pani Wanda powiedziała: - Póki żyję, w moim sercu gościć będzie miłość do Miasta i ludzi, którzy to miasto tworzą.

"To jego miasto"

Drugą statuetkę św. Katarzyny, symbol Honorowego Obywatelstwa odebrał w imieniu brata - Wojciech Błażusiak. - Tadeusz miał nawet już kupiony bilet, ale musiał dostosować się do nowego harmonogramu treningów, przygotowuje się do mistrzostw świata i musiał polecieć do Hiszpanii na obóz treningowy - tłumaczył. - Tadeusz dostał wiele nagród na całym świecie, ale wiem, że to Honorowe Obywatelstwo szczególnie jest mu bliskie, bo to jest jego miasto. Tadeusz zawsze mówi, że jest Europejczykiem, Polakiem, góralem i nowotarżaninem. Jest bardzo zaszczycony tym wyróżnieniem. Dziękuje zarządowi klubu AMK Gorce, który zgłosił jego kandydaturę, Kapitule Honorowej za zaakceptowanie i Radzie Miasta za przyznanie tytułu. Od siebie dodam, że honorowe obywatelstwo Nowy Targ przyznaje od niespełna 150 lat i nadano tych tytułów ok. 30. To jest najwyższe odznaczenie od Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ i Tadeusz zdaje sobie z tego sprawę - mówił Wojciech Błażusiak, który jest także managerem brata.

Nieobecny był trzeci uhonorowany - Janusz Stokłosa, który statuetkę odbierze jutro, podczas koncerty na nowotarskim Rynku.
Zasłużeni

Wręczono także medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Otrzymali je - Piotr Augustyn, Michał Batkiewicz, Konrad Nowak oraz Towarzystwo Sportowe Old Boys Podhale.

Odznaczeni dziękowali za wyróżnienie. Konrad Nowak życzył by grono, które ma zasługi dla Nowego Targu "systematycznie i stale się powiększało". Piotr Augustyn podkreślał rolę chóru Echo Gorczańskie "w jego medalu". Podobnie mówił Paweł Zych, który wraz ze Sławomirem Furcą odebrał medal w imieniu Old Boys'ów. - To zasługa wszystkich członków - mówił prezes TS.

Słowacy, Włosi i Niemcy

Osobną część sesji stanowiły wystąpienia i gratulacje przekazywane przez delegacje miast partnerskich ze Słowacji, Niemiec i Włoch. Goście podkreślali związki zarówno historyczne, jak i artystyczne między miastami.

Wymieniono upominki, wśród których był m. in. "anioł-stróż mający przyglądać się poczynaniom władz miasta i pilnujący rozwoju Nowego Targu, jak i obrazek ukazujący Mantue, główne miasto włoskiej prowincji z którą Nowy Targ łączą umowy partnerskie od kilku dekad. - Mantua jest tegoroczną Europejską Stolicą Kultury. Ani Włochy nie są potęgą gospodarczą, ani chyba Polska nią nie jest. Ale jesteśmy tak jak wy - potęgą kulturalną. To kultura nas łączy od zawsze i tak musi być. Na zawsze - mówił Daniele Marconcini, radny miasta Roverbella.

Jeszcze dziś...

To nie koniec dzisiejszych uroczystości. O godzinie 17.00 rozpoczęła się w ogrodach kościoła św. Katarzyny msza św. z oprawą muzyczną chórów Gorce i Echo Gorczańskie.

Po godzinie 18. 30 rozpocznie się na Rynku pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Potem kolejny występ chóru Gorce, a wieczorem "Nowotarżanie dla Nowotarżan- Lubię wracać tu" - koncert przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Silesian Art. Collective pod batutą Mateusza Walacha. Wystąpią: Andrzej Lichosyt, Jagoda Kret, Magda Bałajewicz, Jarosław Haber, Justyna Pustówka, Lupi, Beata Bełtowska.

O 21.00 wystąpią Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Przyjaciele oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Michała Jurkiewicza. Wokaliści zaprezentują kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza

Sabina Palka/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
vov25.06.2016, 13:52
Mnie się nie podobało. A płacić trzeba.
Józek Miastowy25.06.2016, 12:04
Utytułowanie "rozjeżdżacza" przyrody to b. zły (chory !) pomysł. To promocja dewastacji środowiska naturalnego w małych Gorcach i w ogóle Podhala. Ta zaraza crossowa rozlewa się na cały powiat (quady, crossy). Czy naprawdę nie ma w Mieście ludzi zasłużonych dla miejscowej społeczności w innych dziedzinach niż ryczenie crossami i rozjeżdżanie przyrody ?!
Tania popularność góruje !
Miastowy
łakoć25.06.2016, 10:59
Ewę porwała musztra podhalańczyków do tańca i w swej podniecie pobiegła na koncert gdzie jej dusza została zaspokojona a jej piersi drżały jak letnie galaretki na słońcu
Hejter25.06.2016, 09:57
Zabawa coraz bardziej w sosie własnym.
bośka25.06.2016, 09:42
Fatalna organizacja. Gdzie zaproszenia dla mieszkańców? Kto odpowiada za promocję ? Powinien polecieć ze stołka z to z hukiem. Brak jakichkolwiek informacji w mediach. Zero profesjonalizmu. Pawluśkiewicz gwoździem programu? Znów imprezka dla swoich? Dla mnie było nudno.Mdło i byle jak.
DK25.06.2016, 01:26
Hela połóż się spać
gratuluje organizatorom wspaniałego wieczoru :)
Hela24.06.2016, 23:57
takie bez ikry te obchody, porwali sie z motyką na słońce
Ewa24.06.2016, 23:56
Koncert Pawluśkiewicza to rewelacja! Dawno nie słyszałam czegoś tak dobrego. Pełen profesjonalizm zespołu. Super pomysł!
śmiech na sali 24.06.2016, 22:36
Błędy, wpadki, dukanie a nie czytanie, trzymanie na nogach chóru ponad godzinę - ludzie tak trudno się przygotować do organizacji czegoś bardziej skomplikowanego niż wzięcie nożyczek z poduszki i przecięcie wstęgi?

Co wy macie w głowach? Zero wyobraźni, zorganizowania i pomyślunku.
abc24.06.2016, 21:04
Czy widział ktoś musztrę na rynku o 18.30???
drone24.06.2016, 20:25
dajcie spokój
Wojtaszki i Waniczki
alik24.06.2016, 19:43
IMPREZKA DLA SWOICH ! Nie widzę mieszkańców miasta bez zaproszenia.!!!!!!!! Wielka kicha dla władz.........
chłop24.06.2016, 19:34
Szkoda, że nikt nie pomyślał np. o konkursie poetyckim związanym z obchodami jubileuszu N.T.
Sx24.06.2016, 19:29
Miasto "nowy targ "jak przez swoją nieudolność burmistrz i spółka rozwalą targowice to zostanie tylko nazwa "nowy ",bo jak bez jarmarków może nazywać się targ
Tadek24.06.2016, 18:25
Szkoda , że Burmistrz Watycha ma wypchane na kolanach spodnie ...!!!
xyz24.06.2016, 17:54
Obchody tak przygotowane że paraliż w mieście! Szaflarska jednym bidnym znakiem oznaczona. Zero wiadomości wcześniej (pomijając p24, ale na ulicy cisza!).
Dzięki pomysłom Watychy i ekipy z Maniów, nowa nazwa będzie brzmieć wkrótce: "ZADŁUŻONE miasto Nowy Targ Sp. z o. o. z siedzibą w Maniowach"
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl