Hołdymas to słowo pochodzenia węgierskiego oznaczające uroczyste zakończenie prac m.in. polowych. Określenie to towarzyszy od wielu lat rolnikom w gminie Czarny Dunajec, gdzie końcem sierpnia obchodzone są Dożynki Gminne.
Jest to wielkie święto zwłaszcza dla rolników, którzy dziękują Panu Bogu za plony. Przynoszą wieńce dożynkowe i chleb, plony pól, ogrodów i razem z tymi owocami ziemi przynoszą wiarę, tradycję i kulturę Podhala.W trakcie mszy św. poświęcone zostały piękne wieńce dożynkowe, które tradycyjnie zostały wcześniej poddane ocenie. Pierwsze miejsca zajęły Podszkle i Piekielnik, drugie przypadło wsiom Wróbłowka i Czerwienne, a trzecie Czarnemu Dunajcowi i Pieniążkowicom. Pozostałe miejscowości uczestniczące w konkursie, czyli Chochołów, Odrowąż, Ratułów, Koniówka, Dział, Ciche, Załuczne i Stare Bystre otrzymały wyróżnienia.
Równocześnie na stadionie sportowym w Czarnym Dunajcu, gdzie co roku odbywa się Hołdymas odbył się konkurs potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z poszczególnych oddziałów Związku Podhalan działających na terenie Gminy Czarny Dunajec. Komisja skosztowała wiele potraw, by wyłonić zwycięzców. Nagrodę główną otrzymał stół oddziału ZP Podczerwone – Koniówka za tradycyjność potraw, wystrój i scenografię. Wyróżniona została zupa z gęsiej krwi „Cyrnina z gęsi”. Nagrodę specjalną komisja przyznała Podszklu. Pozostałe stoły regionalne ze Starego Bystrego, Piekielnika, Chochołowa, Miętustwa, Pieniążkowic, Odrowąża, Cichego, Ratułowa, Załucznego, Czarnego Dunajca, Działu i Wróblówki otrzymały wyróżnienia. Po konkursie wszyscy obecni mogli skosztować tych wyśmienitych tradycyjnych potraw.
W tym roku na konkursie zaprzęgów konnych zaprezentowała się rekordowa ilość uczestników prowadzona przez jeźdźców w regionalnych strojach.
Część oficjalną Hołdymasu otworzył gospodarz gminy Czarny Dunajec - wójt Józef Babicz w towarzystwie Stanisławy Pilch – skarbnika gminy, Jana Hamerskiego –senatora RP, Krzysztofa Fabera – starosty nowotarskiego, Stanisława Gonciarczyka – przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec i Ryszarda Kołodziejczyka – przedstawiciela Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec..
- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Cieszymy się z tego wspólnie, bo ten zwyczaj jest jedną z piękniejszych naszych tradycji. Dziękuję za piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, w których kryje się nie tylko radość zakończonych żniw, ale też mozolna praca. Dziękuję delegacjom za upieczenie okazałych bochenków chleba, które są najważniejszym symbolem naszych dożynek. Świętujemy dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom gorącego trudu, szacunek dla ich pracy. Dlatego cieszymy się osiągnięciami naszych rolników, którzy reprezentują gminę, sięgają po laury w licznych konkursach – mówił wójt Józef Babicz podczas powitania, życząc dodatkowo dobrej zabawy w tym dniu.
Tegorocznym motywem przewodnim Hołdymasu było hasło "Ochotnicza Straż Pożarna wczoraj i dziś w naszej gminie", które towarzyszyło wystawie zabytkowych i współczesnych wozów strażackich, przygotowanej przez jednostki OSP z terenu gminy. Wystawę urozmaicili funkcjonariusze Policji Powiatowej z Nowego Targu pokazem sprzętu używanego w ich pracy.
O dobry humor wszystkich obecnych zadbał znany i lubiany góralski kabaret „Truteń”.
W trakcie Hołdymasu odbyły się także pokazy kultury Słowian – Grupa Gniewąd i mody wieczorowej – wypożyczalnia sukien „Anna” z Czarnego Dunajca.
Gminne Dożynki charakteryzuje zabawa, dlatego w trakcie przeprowadzone zostały różne konkursy dla dzieci i dorosłych, które na każdym festynie cieszą się wielkim zainteresowaniem.
Podczas Hołdymasu, co roku nie brakuje koncertów. Tak też było w minioną niedzielę. Jako pierwszy wystąpił zespół „Rudel Band” (finaliści wojewódzkich „Talentów Małopolski 2016", a wieczorem czarnodunajeckiej publiczności zaprezentowały się gwiazdy wieczoru: Hanka Rybka z utworami inspirowanymi folklorem z różnych stron Polski oraz zespół „Sokół Orkestar” pulsujący bałkańską energią.
Sztuczne ognie i zabawa taneczna to nieodzowny element gminnych dożynek. Wszyscy obecni bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce prezentowanej przez DJ-a Marka.
Organizatorzy Hołdymasu - Wójt Gminy Czarny Dunajec, Rada Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Gminny Zarząd OSP składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy: sołectwom, jednostkom OSP, Oddziałom Związku Podhalan, właścicielom zaprzęgów konnych, wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom Hołdymasu oraz sponsorom.
Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu wsparli:
- Rada Sołecka w Czarnym Dunajcu
- Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi, Andrzej Kiernia, Ratułów
- Piekarnio-Cukiernia–Delikatesy, Ryszard Steskal, Jabłonka
- Sklep Sportowy „PANAX”, ul. Tetmajera, Czarny Dunajec
- Helena i Józef Lenart, Piekarnio-Cukiernia, Piekielnik
- Firma Gardenbud Sp. z o.o, Kraków
- Firma Handlowo-Produkcyjna „JANAS”
- Zakład Stolarski Dzioboń Kazimierz i Krzysztof, Nowy Targ
- Piekarnia DOMINO – Szymon Gluc, Czarny Dunajec
- Chochołowskie Termy - Chochołów
- Hotel Bachledówka - Czerwienne
- Wiesław Guńka, Usługi Remontowo-Budowlane, Stare Bystre
- Grela Stanisław, Gospodarstwo Rybackie, Piekielnik
- Władysław Słodyczka, Restauracje Kłabuk - Czarny Dunajec / Rogoźnik
- Przychodnia dla Zwierząt, Jacek Stopka-Studencki, Czarny Dunajec
- PPHU Anna i Stanisław Biela, Stare Bystre
- FHU Instal Czech, Zakład Wod-Kan i CO, Czarny Dunajec
- Stanisław Borzęcki, Nowy Targ
- Firma Instalacyjno-Budowlana Michalik, Czarny Dunajec
- Gospodarstwo Rybackie „Podhale”, Mieczysław Kowalewski, Czarny Dunajec
- Zakład Torfowy „Bór za Lasem”, Bogusław Sroka
- Jerzy Burkiewicz, FH Burkiewicz, ul. Rynek Czarny Dunajec
- Skład Materiałów Budowlanych „Kantor”, ul. Kolejowa, Czarny Dunajec
- Barbara i Władysław Tokarscy, Firma „Gros” Czarny Dunajec
- GS Delikatesy „Centrum”, Czarny Dunajec,
- Usługi Elektryczne, Kazimierz Harbut, Czarny Dunajec
- Producent Zniczy Tadeusz Sowa, Czarny Dunajec, Kamieniec Dolny
- Kantor Wymiany Walut „U Bobka” - Helena i Stanisław Bobek, ul. Rynek, Czarny Dunajec
- Sklep Techniczno-Przemysłowy Maria Bobek, ul. Rynek, Czarny Dunajec
- Meble Kalwaryjskie, Pawlik Artur, , ul. Kolejowa (obok Biedronki), Czarny Dunajec
- Kwiaciarnia Rubella, ul.Piłsudskiego, Czarny Dunajec
- Centrum Podologiczne, Aneta Kowalczyk, ul. Sikorskiego, Nowy Targ
Źródło: Urząd Gminy Czarny Dunajec, oprac. r/