08.09.2016, 16:00 | czytano: 5519

Powstaje kolejny etap nowoczesnej trasy rowerowej VeloDunajec. W 2017 roku etap od Zakopanego do Sromowiec Niżnych

Do końca sierpnia 2017 roku powstanie kolejny, 12 km, etap VeloDunajec. Nowoczesna trasa rowerowa z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic w całości przebiegać będzie po wale przeciwpowodziowym Dunajca. Do 2020 roku w naszym regionie powstanie prawie 1000 km dróg dla jednośladów.
Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyły spójną sieć obejmującą całą Małopolskę. Z części ścieżek można już korzystać. Kolejne 175 km gotowych będzie do końca 2016 roku (dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – 91 km od Drwini do Szczucina i 84 km od Brzeszcz do Skawiny). Do końca przyszłego roku gotowe powinno być kolejne 170 km tras. (VeloDunajec od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic,12 km i od Zakopanego do Sromowiec Niżnych, 68 km; VeloMetropolis (EuroVelo4) 92 km od Woli Batorskiej do m. Jodłówka Wałki; VeloRudawa i VeloRaba.)
Co więcej - od lipca przyszłego roku rowerzyści przejeżdżający po ścieżkach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli skorzystać z 7 komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów. Umowy na realizację obydwu inwestycji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju podpisali: marszałek Jacek Krupa i wykonawcy obu inwestycji.

- Małopolska jest niekwestionowanym liderem w Polsce jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Ten projekt realizowany jest nie tylko koncepcyjnie ale przede wszystkim te ścieżki są już w budowie, a wiele fragmentów jest już gotowych – mówił dziś w Krynicy marszałek Jacek Krupa. – Widać, jak Małopolanie czekają na te inwestycje i jak one są potrzebne. Obserwujemy, że każdy nowy fragment trasy natychmiast zapełnia się rowerzystami. To projekt dla każdego miłośnika jednośladu – i tego, który zajmuje się kolarstwem zawodowo, jak i amatorów. Nie mam wątpliwości, że trasa Eurovelo wzdłuż Dunajca, będzie jedną z najbardziej malowniczych dróg rowerowych w Polsce – dodał marszałek.

Budowa drugiego odcinka ścieżki VeloDunajec to kolejny etap rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych VeloMalopolska, która do 2020 roku liczyć będzie łącznie prawie 1000 km. Koszt budowy trasy z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic wyniesie 3,3 mln zł. Nowy odcinek połączy się z wybudowanym już odcinkiem ścieżki VeloDunajec od Ostrowa do Biskupic Radłowskich (14 km), stanowiąc jego kontynuację i połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową w miejscowości Wietrzychowice. Trasa zaplanowana została tak, by w całości przebiegać po najbardziej atrakcyjnych, do tej pory niedostępnych i mało znanych terenach doliny Dunajca zapewniając rowerzystom malownicze widoki i przede wszystkim zdrową rekreację w czystym środowisku z dala od samochodów i spalin. Pierwsi rowerzyści będą mogli przejechać po ścieżce już pod koniec sierpnia przyszłego roku.

7 komfortowych Miejsc Obsługi Rowerzystów zostanie oddanych do użytku w lipcu 2017 r. W każdym z punktów cykliści podróżujący po trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli nie tylko zjeść, odpocząć lub schronić się przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale także dzięki specjalnie przygotowanym tablicom informacyjnym z mapami turystycznymi sprawdzić na jakim etapie trasy obecnie się znajdują, czy naprawić swój rower. W punktach przewidziano także miejsce na ustawienie przenośnych toalet. Łącznie inwestycja wyniesie niespełna 1 mln zł, koszt jednego MOR’u oszacowany został na 141 tys. zł.

oprac. r/ źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kay09.09.2016, 17:38
Super, że są budowane ścieżki rowerowe, czekamy na więcej. Jestem ciekaw kiedy będzie można objechać Małopolskę do okoła. Popieram
slizg09.09.2016, 08:00
Czy to pan Kiernia na zdjęciu
blacharz09.09.2016, 04:18
Rowerzystom narzucić obowiązkowe oc!
abw08.09.2016, 23:02
do kgb
Jak nie wiesz nic, to lepiej nie zabieraj głosu. Bowiem:
W obrębie Miasta Nowy Targ trasa rowerowa VeloDunajec ma być realizowana od kładki na Białym Dunajcu po prawym brzegu aż do Waksmundu w nawiązaniu do istniejących i planowanych odcinków ścieżek rowerowych.
W mieście będzie również zlokalizowane jedno tzw. Miejsce Obsługi Rowerzystów.
kgb08.09.2016, 21:39
ścieżka ominie nowy targ
DSDS08.09.2016, 20:13
SROMOWIEC! Maniowy odmieniaj jak krowy, a Sromowce jak owce!
miejscowy08.09.2016, 18:59
ciekawe , kto się zgodzi na ścieżki z Zakopanego . Za darmoche na pewno nic z tego nie bedzie .Ciekawe jescze przez które wsie będzie prowadzić ?
Pelegrina08.09.2016, 18:51
którędy ma przebiegać trasa Zakopane-Sromowce ? będzie miała jakiś łącznik z Nowym Targiem ?
Skała08.09.2016, 17:04
Bardzo fajna inicjatywa. Popieram!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl