07.10.2016, 16:08 | czytano: 3502

Ochronka w Krościenku "skazana" wyłącznie na datki parafian

Ani gmina Krościenko, ani Urząd Wojewódzki w Krakowie nie mogą przekazać pieniędzy na dokończenie rozbudowy budynku, w którym mieści się otwarta we wrześniu przy parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku - ochronka dla dzieci.
Pieniędzy potrzeba jeszcze na dokończenie drugiej części obiektu. Ochronka przy kościele w Krościenku jest jedynym działającym niepublicznym przedszkolem w gminie. Została otwarta dzięki datkom parafian. W Krościenku oprócz tego niepublicznego przedszkola istnieją jeszcze dwa punkty przedszkolne.
- Do naszej ochronki uczęszcza 53 dzieci, nie tylko z samego Krościenka, ale również z sąsiednich miejscowości, w tym ze Szczawnicy - mówi siostra przełożona Zgromadzenia Służb Służebniczek w Krościenku. – Na utrzymanie otrzymujemy dotacje z Urzędu Gminy w Krościenku.

Podczas wizyty posłanki Anny Paluch z Piotrem Ćwikiem, wicewojewodą małopolskim, w marcu tego roku, czyli jeszcze przed otwarciem parafialnego przedszkola, zastanawiano się jak wspomóc finansowo placówkę. Mówiono o kwocie 300 tysięcy złotych. Teraz okazuje się, że na pieniądze nie ma żadnych szans.

- Rada parafialna nie chciała się zgodzić na przekazanie udziałów w nieruchomości w zamian za wsparcie finansowe gminy lub urzędu wojewódzkiego – mówi posłanka Anna Paluch. - Ponieważ rada nie wyraziła na to zgody, nie można było udzielić wsparcia finansowego ochronce. Ochronka jest inicjatywą parafialną prowadzoną przy współudziale sióstr służebniczek przy wsparciu rodziców. Trudno bezpośrednio z budżetu wojewody, czy gminy dotować obiekt, który należy do parafii.

Brak możliwości pomocy finansowej dla przedszkola potwierdza wicewójt Krościenka Ryszard Wojtarowicz.
– Możliwe byłoby przekazanie pieniędzy dla przedszkola, gdyby na przykład prowadzone było przez organizacje pożytku publicznego, albo takiej organizacji wydzierżawiono obiekt, ale parafia nie chce tego zrobić. My, jako gmina mamy związane ręce, bo nie możemy przekazać publicznych pieniędzy, oprócz oczywiście subwencji na prowadzenie samego przedszkola.
Tym samym po raz kolejny proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku musi liczyć jedynie na wsparcie wiernych.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
gierek09.10.2016, 21:13
A świątynia Opatrzności Bożej w która państwo ładuje niemałe miliony do kogo będzie należeć?

Swoją droga dobrze,że nie dołożyłem ani grosza ani swojej pracy do budowy ochronki która nie będzie należała do parafian tylko do parafii czyli wejdzie w majątek rzymskiego watykanu. Biedny głupi lud buduje ochronkę za której korzystanie będzie musiał bulić!!
jaś 4009.10.2016, 13:51
A ile jest tam samej Ochronki dla dzieci a ile dla Księży????
jalowaszminka08.10.2016, 09:59
To w marcu o tym nie wiedzieli? To po co ten wojewoda przyjechał i wtedy wielce wszyscy obiecywali? Jedni i ci sami porobili sobie tylko sesje zdjęciowe, trochę szumu koło siebie, ze to niby działają. Ludzie juz tyle wybudowali a te 300tys prędzej czy pozniej bez łaski i fotoreporterów sie znajdzie. Taka rada... Najpierw daj pozniej sie chwal, a nie najpierw sie chwal a pozniej *** daj.
l.g.08.10.2016, 09:28
No jak zwykle w swoim stylu pani poseł obiecała, obietnicy nie dotrzymała i winnego znalazła Ohyda!! Mam nadzieję ze to już ostatnia kadencja pani poseł i ostatnie rządy partii tej pani Czekam na dobrą zmianę (prawdziwą)
mieszkaniec08.10.2016, 09:25
W mojej subiektywnej ocenie to jest przygotowanie do likwidacji mało dochodowej ochronki na coś innego dom starców lub pensjonat. Było to do przewidzenia od samego początku.
ramcin08.10.2016, 08:47
Chyba logiczne jest, że gmina nie da pieniędzy jak nie ma udziałów (kontroli) nad tym co się za kilka lat z budynkiem może stać. Tym sposobem to każdemu co chce coś wybudować gmina by mogła dać pieniądze a niech ma.
Serek07.10.2016, 21:16
Pani Ani coś się pomyliło.
Jaki to przepis prawa uzależnia przekazanie dotacji ze Skarbu Państwa od nabycia prze tą instytucje udziałów w majątku parafii?

Od początku było wiadomo , że pieniędzy nie będzie.
Jak się robi propagandę szyjąc grubymi nićmi , to późnej trzeba takie bzdury opowiadać.
e207.10.2016, 21:09
Urząd Wojewodzki ma rację, budynek nie jest własnością Państwa, więc dlaczego mają na to iść pieniądze z budżetu na inwestycję, która jest wlasnością Parafii, KK? - to logiczne. KK otrzymał już tyle pieniędzy i zwrot majątków, że wstyd ciągnąć kasę z budżetu.
Ferdek07.10.2016, 21:00
Te Wojtek, większego i zwariowanego i nie logicznego, jak ty piszesz nie ma na Świecie
Wojtek07.10.2016, 20:18
Zwariowany i nie logiczny "rodzic", podobnie jak "kopciński".
skunks07.10.2016, 20:17
a ktoś mi odpowie co zrobiły "siostrzyczki" z Panią która przez kilkanaście lat całe serce włożyła w pracę z dzieci i to nie tylko /sprzątanie itp / na 2 lata przed emeryturą, oj nie ładnie, nie ładnie.
rodzic07.10.2016, 19:20
wniosek jest taki: ludzie za swoje pieniądze wybudowali na działce należącej do koscioła budynek na działce koscielnej, czyli Państwo Watykan znowu się wzbogaciło o kolejny majątek. więc nie ma się co dziwić że nie chce nic oddać. Oni tak kochają swoje dzieci-owieczki czytaj pieniądze.....
Brak słów. dobrze że mam już dzieci w gimnazjum.
Franciszek tak ochoczo chce braci z islamu przyjmować... niech najpierw pomysli o zwolnieniu biskupów z Polski z daniny i o Polskich dzieciach....
romek rodzic07.10.2016, 18:24
To od czego jest ta posłanka? Może z własnej ,, marnej dietki" wesprzeć i dofinansować budżet ochronki. A może by się tam przeprowadziła i już za wynajem jakieś dutki na konto parafii by wpłynęły. A komunalne mieszkanie dla tych co naprawdę potrzebują.
ekonom07.10.2016, 17:40
Nie głupki w tej Gminie. Warszawa miała coś kapnąć a oni mieliby udziały.
kopciński07.10.2016, 16:39
Papież ma, niech da.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl