17.11.2016, 11:20 | czytano: 6327

Ludzie mogą pozostać bez pracy, a miasto bez opłaty uzdrowiskowej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przedłużył z Uzdrowiskiem Szczawnica umowy na leczenie pacjentów. Szczawnickie uzdrowisko zostało bez pewnego i stałego źródła dochodu na 2017 rok. Co teraz?
O utracie kontraktu przesądziła cena. Umowę na leczenie pacjentów wysłanych przez ZUS na podratowanie zdrowia wygrały firmy, które zaoferowały o wiele mniejsze stawki za jeden dzień pobytu.
Krzysztof Mańkowski ze spółki Thermaleo, która jest głównym udziałowcem przedsiębiorstwa Uzdrowiska Szczawnica S.A., jest zaskoczony decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który do tej pory przez trzy lata obowiązywania kontraktu przysyłał do Szczawnica na trzytygodniowe turnusy po 200 osób. Teraz wszystko wskazuje na to, że dwa obiekty, gdzie przebywali kuracjusze ,mogą pozostać puste.

 - Współpraca z ZUS-em bardzo dobrze nam się układała przez te trzy lata – mówi Mańkowski. - Na jesieni został ogłoszony konkurs, gdzie zaproponowaliśmy ceny na tym samym poziomie, co 3 lata temu. W konkursie rok temu wybrano oferty za ok. 120 złotych za tzw. osobo-dobę, w jej skład wchodzi nocleg, wyżywienie, 5 zabiegów dziennie, całodobowa opieka lekarska oraz całodobowa opieka pielęgniarska. W tym konkursie nasi konkurenci, który zostali wybrani, ocenili swoje usługi za cenę między 79 a 88 złotych za osobo-dzień. Tym sposobem według kryterium ceny wyłoniono inne podmioty. My znaleźliśmy się na 18 miejscu, podczas, gdy kontrakt dostało pozostałe 17 przedsiębiorstw z 36 z całej Polski. Było to dla nas zaskoczeniem, że można realizować tak odpowiedzialne świadczenia za tak niską cenę.

- Pracujemy nad rozwiązaniami, które zminimalizują skutek tego postępowania dla Uzdrowiska. W marcu ma być ogłoszony kolejny konkurs, w którym wystartujemy. Spodziewamy się też takiej sytuacji, że niektóre podmioty ze względu na zbyt niską cenę, jaką zaoferowały  mogą zrezygnować  z wykonywania usług – dodaje Krzysztof Mańkowski.
Uzdrowisko liczy też na gości komercyjnych, którzy w jakieś części będą odpłatnie korzystać z oferowanych usług. Na razie niewykorzystywane budynki maja przejść niezbędne remonty.

Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda nie kryje, że cała sytuacja budzi obawy władz miasta. - Przede wszystkim ludzie mogą w wyniku braku kontraktu stracić pracę. Nie dość tego miasto straci pieniądze z opłaty uzdrowiskowej, jaką płaci każdy kuracjusz za jeden dzień pobytu – wylicza.
Na razie wszyscy czekają na rozwój sytuacji i kolejny marcowy konkurs ogłaszany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Brana jest tez pod uwagę wersja, że któryś z obecnych wykonawców wykruszy się ze względu na zbyt niską cenę, którą zaoferował w konkursie.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
mieszkanka Szczawnicy03.12.2016, 21:01
jak wam nie zal tych ludzi którzy pracowali w hutniku i papierniku. Dostali prezent na świeta od firmy. Lepszego prezentu już nie mogli dostać jak utrata pracy. Kazdy który tam pracował liczył na was hrabiów . Pomórzcie tym pracownikom nie odrzucajcie ich . Przecież można im postojowe zapewnić.
bronek21.11.2016, 17:43
Prezes Uzdrowiska Gabriela Kierzyk jest rozczarowana tym, że przedstawiciele załogi w Radzie Nadzorczej przekazują informacje z posiedzeń. Ci ludzie zostali wybrani przez załogę ! ! ! ! A to , że w firmie dzieje się żle , każdy widzi. Prezes bez wyobrazni za kilkanaście tysiecy złotych mięsiecznie ! ! ! Po 3 latach urzedowania firma się rozlatuje ! ! !
Załoga pójdzie na bruk . . . . to efekt Jej nieudolnego zarządzania .
;))20.11.2016, 08:52
To że ZUS nie podpisał kontraktu z uzdrowiskiem to wina Maciarewicza. Zerwał kontrakt z Francuzem i wybrał inną opcję :)))))
matematykkkk18.11.2016, 19:50
Wina leży tylko i wyłącznie po stronie hrabiów którzy nie umieją wydawać pieniędzy na rzeczy potrzebne. Przez ostatnie 3 lata mogli odnowić i Papiernik i Hutnik ale do tego potrzebna jest firma która by to zrobiła a nie 5 chłopów na krzyż. Myślenie perspektywiczne to podstawa a nie szukanie oszczędności tam gdzie nie potrzeba. I od razu odpowiadam na pytanie tych co to zaczną zaraz - A SKĄD NIBY BRAĆ PIENIĄDZE!! Prosta matematyka skoro ZUS płacił 120zł za osobę na dzień to chyba prosto policzyć że po jednym takim turnusie na 200 osób dostawali ponad pół miliona! Pracownicy za najniższą krajową raczej z nich nie zdzierali tylko teraz to właśnie pracownicy odpowiedzą za ich decyzje...
Rena18.11.2016, 16:29
Swój zgadzam się z tobą tak jest ,ale Krzysztof myśli że to on rozdaje karty,a powinien wiedzieć że gospodarz może być tylko jeden ,więc też powinien się dostosować do zdania innych a on tego nie robi bo hrabia przecież
zz18.11.2016, 16:02
"Panie" Nie Hrabia.
Bez tych "dobrodziei" nie było by pięknego Placu Dietla, Dworku gościnnego itp. tylko wiejska dyskoteka pod kolejką z muzą Disco Polo w namiocie tyskiego. Jeśli komuś nie podoba się pensja to nikt go nie zmusza do pracy, podpisanie jest DOBROWOLNE. I weź Pan zauważ, że to co robią "Hrabiowie" to jest za prywatne pieniądze, a nie z budżetu miasta. Trochę rozumu życzę i ogłady. Burmistrz ma w nosie promocję Szczawnicy na zewnątrz, a "Hrabiowie" robią to za własne pieniądze na czym korzystają wszyscy, ale nikt tego nie widzi. Nie ma ludzi idealnych, ale zrób coś samemu zanim zaczniesz szczekać.
Swój18.11.2016, 15:31
No i proszę , jak burza na forum .
Jedni ganią "hrabiów" , drudzy Burmistrza.
Wszyscy bronią urokliwej Szczawnicy bogatej pracowitością jej mieszkańców i niezwykłą hojnością przyrody. Czy w Krynicy mają Przełom Dunajca ,piękne Pieniny ? Ale mają dużo wiecej gości. Dlaczego ???
Bo władze miasta i Uzdrowiska nie żrą się miedzy sobą tylko współpracują solidarnie. Panowie Grzegorz i Krzysztof niech schowają chore ambicje i zamienią je na twórczą współprace.
Życzę powodzenia
TH12@18.11.2016, 15:21
Powód jest prosty. Trzeba by było wszystko oddać. Bandziorka i tyle.
Miejscowy18.11.2016, 14:26
Szanowny Panie Władysławie,
Sam żeś Pan pewnie ze wsi do miasta wyjechał i słoma Panu z butów wystaje, ale prawdziwa natura i tak wychodzi na wierzch. Szczawnica, to nie samo uzdrowisko, a miejscowość turystyczna. Trzeba ruszyć swoje szanowne cztery litery i zobaczyć to co cenią Ci wszyscy ludzie, którzy rok w rok odwiedzają nasze miasto. Miasto, nie wioskę wieśniaku. Dzięki tym "budom z badziewiem" ludzie próbują związać koniec z końcem, ale gdzie wielki miastowy, pewnie z ciepłą posadką, może nawet w samym ZUSie, zrozumie życie ludzi w mieście, gdzie większość utrzymuje się z wynajmu i handlu. Szukasz Pan atrakcji i to najlepiej tak, żeby nie wychodzić z domu? Szukaj gdzie indziej i nie przyjeżdżaj więcej do Szczawnicy. Wyjdzie to na zdrowie tak mieszkańcom, jak turystom, którzy chcą się cieszyć jej urokami zamiast słuchać ciągłych narzekań i mądrości Pana "co to ja nie jestem".
Pozdrawiam niechętnie.
TH1218.11.2016, 13:27
A czemu nikt nie sprawdzi jak to się to uzdrowisko reprywatyzowało? To dopiero były hocki-klocki :)
koza18.11.2016, 11:33
To nie burmistrz wam doprowadził do upadku uzdrowisko tylko rządy AWS-u i Unii Wolności. Jakby nie było dzikich prywatyzacji które doprowadziły do likwidacji zakładów pracy i pozbawiły wasze dzieci i wnuki miejsc pracy to polskie uzdrowiska funkcjonowały by w marę normalnie. Skala emigracji zarobkowej była by też mniejsza. Ale wtedy nikt z was nie protestował i wszyscy dali się otumanić. Wtedy trzeba było bronić majątku .Panowie i panie kuracjusze. A teraz potrzeba cudotwórcy żeby to odbudować.
NIe hrabia18.11.2016, 09:51
Ale Wy niektórzy denni jesteście.
Co by było złego we wsi to wina Niezgody. I jakoś nikt nie zauważa że Szczawnica się zmieniła na +. Jedynym skansenem ze straszącymi budynkami jest uzdrowisko zarządzane po francusku przez naszych "dobrodziejów" i to oni sobie rady nie dają. Ludziom nie dają wypłaty tylko jałmużnę traktują ich jak parobków. No ale po rękach całować ich trzeba bo to w końcu "hrabiowie" ale nasego trza zgonić.
Ot polska mentalność.
Ficiok18.11.2016, 08:36
do zadyma. Pan Burmistrz skupił się na budowaniu dróg , placów i chodników z infrastrukturą techniczną pod nimi.
Niestety Jego wyobrażnia nie sięga wyżej.
My Szczawniczanie mamy wybudować resztę by nam się dobrze żyło.
A może by warto popatrzeć na Białkę T , czy Bukowinę. Wiochy zabite deskami - bo Szczawnica to KURORT.
A może zamiast sprzedawać wszystkie miejskie działki znależć inwestora i wybudować baseny na kawałku swojej ziemi. Niekoniecznie termalne . . .
maślak g.18.11.2016, 07:24
Burmistrz martwi się że zmniejszy się opłata uzdrowiskowa! O zgrozo co za ***. Do tej pory nie zrobił kompletnie nic żeby kuracjuszom było lepiej a jego wojnę z Mańkowskimi widać nie od dziś i takie są właśnie jej efekty. Zakompleksiony burmistrz z *** zastępcą to nie jest dobra wróżba dla Szczawnicy .
zadyma17.11.2016, 21:55
Tak panie burmistrzu trzy kadencje a w Szczawnicy brak jakichkolwiek perspektyw dla młodzieży zero pracy a teraz to zaorać i zasadzić las nie POmogą kalendaże
Turysta17.11.2016, 20:58
@Władysław: Jak się nie podoba do jedź do Warszawy, ludzie do Szczawnicy przyjeżdżają dla przyrody
Emeryt PPU17.11.2016, 20:29
Dużą zasługę dla tego co się stało z kontraktem ZUS ma również główna księgowa i prokurent w jednej osobie w Uzdrowisku Sz-ca S.A.
Jej chore oszczędności na wszystkim i pilnowanie kosztów, ale nie tam gdzie trzeba od kilkunastu lat pozbawiają firmę oddechu.
Uzdrowisku potrzebny jest księgowy z wyobrażnią a nie z kompleksami.
Niestety jest inaczej.
Zbigniew17.11.2016, 20:00
Wanda byłem w tym roku w sanatorium hutnik i jedyną porażką były takie baby jak ty którym nigdy nic nie pasowało bo ludzie nie robili tego co sobie wielmozne panie zazyczyly. Bo akurat na wiele tam można narzekac ale nie na zobiegi
Władysław17.11.2016, 19:56
Szczawnica to wczesny Gierek wystarczy spacer deptakiem i zobaczyć ten bałagan i dziadostwo ,same tylko na poboczach budy z badziewiem w centrum tej wioski zwanej Uzdrowisko Szczawnica.
Ktoś??17.11.2016, 19:46
Do tego co to popiera decyzję ZUS. Nie wiem czy się orientujesz ale Twoich zacnych składek nie zabiera żadne uzdrowisko czy inna instytucja a sam ZUS więc może należało by tam szukać podwyższenia standardów.
A jeśli jesteś gościem prywatnym to nikt Ci do Szczawnicy nie kazał przyjeżdżać więc może daruj sobie następnym razem.
P.S. Z tym rowerkiem to nie rozumiem 5zł to tak dużo, może najlepiej wszystko za darmo oferować?
on1117.11.2016, 18:37
Do wania-m12. Na palcach jednej ręki można policzyć kto z prywatnych właścicieli ogrzewa dom olejem opałowym. Tylko patrzeć, jak i oni zrezygnują ze względu na cenę paliwa.
staryBywalec17.11.2016, 18:25
Od 6 lat przyjeżdżam do Hutnika prywatnie. Standard budynku z czasów gierkowskich, ale personel godny uznania i pochwały.
Obsługa na piętrach grzeczna i dyskretna , panie na recepcji kompetentne,
panie i panowie na części zabiegowej bardzo mili i pomocni.
Nie mam też większych zastrzeżeń do wyżywienia. Za stawkę mizerną obiady wyśmienite.
Nie widać jednak by starano się zmienić wystrój i umeblowanie.
Tego faktu nie zmieni wspaniała załoga.
wanda17.11.2016, 17:25
Byłam za stawkę 120 zł w Hutniku. Obiekt jak obiekt. Wyżywienie w miarę ,ale zabiegi to porażka. Jedna wielka porażka. Organizacja do bani. Nuda i samopas.
i jesteście zadowoleni17.11.2016, 17:22
Wy w Szczawnicy macie jeszcze lekarza, który przyjmuje pacjentów w pampersach, a syn wypisuje recepty.
Było bardzo źle17.11.2016, 16:55
Niestety ale jestem antyklerykalny, to nici z porady skargi u księdza.
było źle?17.11.2016, 16:12
Do dorota. Nie lękaj się i idź do księdza proboszcza na skargę.
Popieram decyzję ZUS17.11.2016, 16:02
Miałem okazję być 2 lata temu w Hutniku za stawkę 120 zł, byłem w szoku słysząc taką wycenę biorąc pod uwagę standard Hutnika, kalkulacja wyżywienia trzykrotnie zawyżona. No i koszt zabiegów: rowerek stacjonarny 5 zł 20 min ( koszt - poza amortyzacją - żaden, ćwiczenia, które się nie odbywały bo sprzętu jeszcze nie dowieźli, a w kalkulacji był wliczony, w nocy lekarzy nie było - tylko śpiąca pielęgniarka i tak wiele zawyżonych kalkulacji )
Jak się chce kasować nasze składki zusowskie - to wypadałoby też coś zaoferować w zamian.
Kiki17.11.2016, 15:13
Nic już im nie oddajmy bo puszczą w niwecz plac pod kolejką się im marzy za opiekę cena ho ho a pracownicy ha ha,i oni mówią że dają mieszkańcom pracę darczyńcy TO MY na was pracujemy za głodowe pensje
dorota17.11.2016, 14:43
70 osób do zwolnienia . Szok. Takie same problemy ma Rabka. I nie ma gdzie po pomoc pójść.
Tadek17.11.2016, 14:35
To samo czeka Rabkę Zdrój .....!!!!
Siusiaj NATO17.11.2016, 14:32
Prezes Uzdrowiska Kierzyk Gabriela ma jeden cel - podjąć z konta co miesiąc kasę podjężdżając pod bank Mitshubisi /oczywiście firmowym/.
Efekty Jej pracy są takie, że zamiast rozszerzyć choćby na wakacje ofertę zabiegową to kasuje za korzystanie z toalety w pijalni po 2 złocisze he he he .
Zero kreatywności . . . no chyba , że na sprzedaży lodów pod Starą Kancelarią przychody przebiły lodziarnię u Jacaka . . . .
rozgoryczeni17.11.2016, 13:37
Do tego że z listy 70 osób na święta Bożego Narodzenia jest do zwolnienia w uzdrowisku w Szczawnicy doprowadziło nieudolne zarządzanie Pani lek. Romany Walczak, która dawno powinna być już na emeryturze oraz zarządu w osobie Pani Gabrieli Kierzyk z Zakopanego.
zbyszek17.11.2016, 13:35
Nieudolność młodych Mańkowskich jest porażająca.
Remonty o których mówi Prezes sp. Thermaleo są nieprzygotowane i od strony dokumentacji i zabezpieczenia wykonawstwa . Słowa , słowa , słowa , którym trzeba przeciwstawić fakty. Najlepszym przykładem pobożnych życzeń jest budynek Zakładu Przyrodoleczniczego .
Nie ma uzdrowiska bez domu zdrojowego z hotelem i bazą zabiegową!
To co jest w przyziemiu Papiernika to porażka. Pomalowane farbą olejną płytki na ścianach i wykładziny na posadzkach. Byłem i widziałem. Personel fachowy i oddany kuracjuszowi ale reszta. . . .
wania-m1217.11.2016, 13:19
Pan Burmistrz Szczawnicy niech poważnie zastanowi się za co pobiera taksę klimatyczną. Myślę , że gdyby pospacerował po Miedziusiu , w okolicach piekarni GS przy ul Szalay'a, czy po ul Szlachtowskiej od mostu św Jana do mostu na Sewerynówkę to poczułby "klimat" , którejś ze śląskich koksowni , a nie klimat uzdrowiskowy.
antek99@op.pl17.11.2016, 13:11
Czym Pan Prezes jest zaskoczony ????
Od 3 lat wiadomym było ,że trzeba poprawić standard obydwu budynków .Gdyby robiono to sukcesywnie , choćby po 2 pokoje miesięcznie dziś Uzdrowisko miałoby zapewniony byt na następne lata. Dziwnym jest , że pracownicy z uposażeniem tzw minimum gwarantowanym to czują , a Zarząd nie zauważył. Działalność lecznicza nigdy nie była rentowna , trzeba rozwijać komercję by Uzdrowisko nie upadło . Jeden 5**** hotel nie wystarczy . . . . .
adam17.11.2016, 11:42
Na skierowanie do sanatorium czekamy 3,5 roku. Są budynki ,baza ,chęć współpracy a ZUS jak zwykle kulą u nogi. Jestem jak najbardziej za likwidacją tego przybytku który dba o swoje interesy .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl