27.11.2016, 13:57 | czytano: 4381

"Nie chcemy być w takiej organizacji" - prezes zakopiańskiego oddziału ZP ostro protestuje przeciwko zmianom w statucie Związku

zdj. Michał Adamowski
Trwa XLVII Nadzwyczajny Zjazd Podhalan w Ludźmierzu. Prawie cały program Zjazdu to prelekcje i prezentacje oddziałów, ale "nadzwyczajność" tego spotkania zamyka się w krótkiej zapowiedzi zmian w statucie Związku Podhalan w Polsce. I właśnie te zmiany zdenerwowały niektórych członków ZP.
W porządku obrad Zjazdu znalazły się uchwały dotyczące zmian w Statucie Związku Podhalan w Polsce, zatwierdzenia Regulaminu Głównego Sądu Koleżeńskiego, Regulaminu Kapituły Odznaczeń oraz wniosku o utworzenie Funduszu Gwarancyjnego.
Poszczególne oddziały ZP były poinformowane o proponowanych przez Zarząd Główny poprawkach do Statutu. Związkowcy uznali projekt za "niepokojący".

Prezes zakopiańskiego oddziału ZP Andrzej Skupień mówił wprost o "konieczności złożenia protestu ze względu na krótki czas poinformowania oddziału o proponowanych przez ZP zmianach." Zarząd zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan spotkał się w tej sprawie kilka dni temu z burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą oraz starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem i wicestarostą Jerzym Zacharką, którzy "także zgłosili swoje wątpliwości odnośnie proponowanej zmiany Statutu".

Górali szczególnie niepokoją zapisy dotyczące majątków poszczególnych oddziałów, a konkretnie nieruchomości, np: iż "nieruchomościami Związku administruje Zarząd Główny. Zarząd Główny ma prawo przekazania administrowania nieruchomością Związku Oddziałowi, na podstawie spisanej z nim umowy", "ustanowienie ograniczonych praw rzeczowych tj. użytkowania, służebności, hipoteki na nieruchomościach stanowiących własność Oddziału Związku wymaga zgody Zarządu Głównego".

Związkowcy podkreślają, że "niezbędne jest określenie zasad zgłaszania wniosku o likwidacji Związku, bowiem "istniejący zapis jest nieprecyzyjny i tym samym bardzo groźny".

s/ zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
jaskowy kat29.11.2016, 16:22
prezeska z Kościelisk we ftoraom strone wiater duchnie tam on jest , ale zno suckie plotki z całęgo Podhola !! i to jest jej zasługa w tym Związku jak nie zarobi na tym to palcem nie rusy!!!!!!!
brawo !!!!!!!!
kb29.11.2016, 15:22
Członku od 45 lat.Marny z ciebie był członek że przez 45 lat lat nie zauważyłeś, że Związek Podhalan skupia wszystkie grupy Górali Polskich od Cieszyna do Nowego Sącza.Taką organizacje zakładali prawie 100 lat temu nasi dziadowie,która skupiała górali i Śląskich i Żywieckich i Podhalańskich i Pienińskich i wszystkich innych, którzy mieszkali poniżej hal(stąd Związek Podhalan) i noszą bukowe portki.Jeżeli chcesz należeć to organizacji do której należą tylko Górale Podhalańscy to w Związku Podhalan nie masz czego szukać nic tu po tobie,zmarnowałeś 45 lat.Poszukaj sobie takiej organizacji, a jak jej nie ma to ją załóż i sobie w niej działaj.
Miłek29.11.2016, 15:13
Mlekodajowa to sie wszędzie wciśnie. Już jej za dużo
kościyliscon29.11.2016, 12:44
A było prezeska z Kościylisk to w którom strone teroz ciągniy?
za grelokiem, zubkiym cy w swojom zeby wrócić do ludówki jakby na swoje włoście, trza wstydu niy miyć!!!
ufff29.11.2016, 10:40
Czlonku Zwiazku Podhalan od 45 lat - napisałeś :" Związek Podhalan dla podhalan". Czyli według ciebie: Babiogórcy, Górale Pinińscy, Sądeccy - Biali i Czarni, Górale Śląscy, Żywieccy, Kliszczacy, Łemkowie,Orawianie i Spiszacy nie powinni działać w strukturach Związku Podhalan, bo nie są podhalanami. Prawdziwi górale to górale podhalańscy i nikt więcej. Ciekawe podejście do spraw związanych z regionalizmem prezentujesz członku od 45 lat Związku Podhalan. Tacy właśnie jesteście. Taka właśnie jest ta organizacja.
czlonek Zwiazku Podhalan od 45 lat!28.11.2016, 17:31
do górola nie gorola --- to jak jestes nie goral co co robisz !!!!!!!!w Związku Podhalan jak nazwa wskazuje Związek Podhalan dla podhalan przeciez macie swoje zwyczaje i tradycje to sie zorganizujcie!!!!!!!!!!!!!!!
góral ? - nie góral ?28.11.2016, 14:09
Członek Związku Podhalan od 30 lat chce rozwalić organizację. ZP dla "prawdziwych" górali. Ci "nieprawdziwi" won !!!. To pokazuje jak ta organizacja wygląda.Jakie poglądy mają jej członkowie.Jaką jednośc stanowi ZP. Szok !!!. Jedyną nadzieją na odnowę ZP jest upadek organizacji i odrodzenie po latach !!! - już bez członka od 30 lat !!! Coraz bliżej do tego !
smok28.11.2016, 13:31
Dyskusja w ZP o sprawach ideowych, przyszłość Związku, o to jak pokazywać ludziom góralszczyznę w jak najlepszym świetle - jest nierealna Wojtku Miastowy. Oni potrafią tylko o polityce i kasie i kasie i polityce. Przykre ale prawdziwe.
członek Zwiazku Podhalan od 30 lat28.11.2016, 13:25
ja mam propozycje Zwiazek Podhalan dla górali podhalnskich zas spisz ma swoje stowarzyszenie i n iech sie od....li od nas orawa tez z babiogórcami niech założa swoje stowarzyszenie i zawezna kliszczaków kasinioki niech tez sie spraża i działaja we własnym terenie . Dośc juz zamieszania . prezesa niech sobie wybiora np Andrzeja Skupina "Stosela" , my podhalanie z dziadfa pradziada- pnioki poradzimy se sami i bedzie swiety spokój , bo dla niektórych -wiekszości Zwiazek Podhalan był odskocznia do polityki a o statucie zapomieli , bośc tego dobrego!!!!!!
zokopion28.11.2016, 13:07
do byłem widziałem i szłyszałem : a gdzie był zarzad jak trzeba było płacic za adwokatów, chodzić po sądach,bo lakatorom sie należlo kamienica .Nikt nie pomógł ZP w Zakopanem dzieki upartości zarzadowi i ludzi dobrej woli po tylu latach odzyskali to co im ustawa Biieruta zabrała.
kleopatra28.11.2016, 12:08
A niech tam się ten cały związek rozleci ...i będzie święty spokój,, malowane gorole ,,i tak są z nich to nikt płakał nie będzie.
byłem widziałem i słyszałem28.11.2016, 09:51
Jak się jest w rodzinie to trzeba o tą rodzine dbać.Zakopane nie chce się
dzielić,z pozostałymi .Gdy się jest w stowarzyszeniu to względy przyzwoitości każę by do centrali część swoich wpływów przekazać.Bez
Związku Podhalan jako całości Oddział Zakopiański nic by nie znaczył.
wojtek miastowy28.11.2016, 08:57
Ku_wa, miałem nadzieję, że się pokłóciliście o sprawy ideowe, o przyszłość ZP, o to jak pokazać ludziom goralszczyznę w najlepszym świetle, o to jak to robić skutecznie a Wy zaś o to samo. nie wiem nawet czy pisać Wy z wielkiej litery.
obserwator28.11.2016, 07:42
Czyżby początek końca ZP ?
śwarny27.11.2016, 23:55
Przy statucie mącił Andrzej Sasuła z nakazu Skupnia Prezesa i wymącili razem rozłam Naszego Związku Podhalan !!!!!! Czas na zmianę Prezesa !!! Dalej rządzą chłopcy Hodorowicza Harnasia z PO Skupień, Sasuła i reszta. Obudź się Zakopane, obudź się !!!!!
zokopion27.11.2016, 22:54
Do Delegata myśle ze nie wiesz co znaczy słowo hańba.wiec przestań go używac. Hańba to jest przywłaszczenie sobie cudzego majątku jaki ma ZP w Zakopanem
Nie delegat27.11.2016, 22:37
Pozdrawiam delegata, czyżby miał mieć pan premiemie? Po wprowadzeniu nowego statut. Hańba to Ty, ze sie na cudze łasisz, jakby było Twoje, pewnie liczysz ile Ci pieniążków przed nosem uleciało.
Ciekawość27.11.2016, 22:34
Gdyby nie ZOKOPIANY to nie byłoby czegoś takiego jak Związek Podhalan, nie dość ze przed wojna z inteligencja utworzyli coś takiego jak Związek Podhalan, to po wojnie tez ten sam Zwiazek powstał w Zakopanem to ten odzdzial był głównym napędem tego stowarzyszenia do momentu jak były starosta dorwał sie do władzy i stworzył coś takiego jak zarząd główny bo sie mu kadencja kończyła i nie zdarzył przejąć kamienicy, gdzie jego rodzina restauracje miała. Po za tym od kiedy Podhale sięga spisza Orawy czy tez szczawnicy, niech stworzą swoje stowarzyszenia ze swoimi majątkami i utrzymują i fundują wycieczki zarządowi, bo przecież nie płaca za nie ze swoich kieszonek ino ze składek....
Janka27.11.2016, 22:32
Jak patrzę na te znudzone i napuszone gęby to mi się słabo robi. To jest "śmietanka" Zawiązku Podhalan? Pozerstwo i próżna duma na pokaz. Tetmajer i Galica się w grobie przewracają.
Naski27.11.2016, 21:05
Delegat & Honory zobowiązują - widać jak uważnie słuchaliście wypowiedzi Burmistrza Miasta Zakopane.
Tak się składa, że znam historię odzyskiwania tego budynku, wiem kto tam mącił, aby ten budynek nigdy nie został zwrócony prawowitym właścicielom.
Byli nimi poprzedni samorządowcy tj Poprzedni Starosta i Burmistrz
Zarząd Główny pomagał ale za rządów Maćka. Największy wysiłek włożyła Rada Miasta Zakopane - poprzedni Przewodniczący Jerzy Zacharko, Zarząd Związku - z Prezesem Marcinem i obecny Burmistrz
Delegat27.11.2016, 20:43
Zokopiany jak zawsze musialy sie pokazac ze swojej strony - hanba!!!. Nie ma zjazdu zeby nie macili. Najglosniejszy to byl prezes i w-ce prezes ktorzy nie nie potrafili wysluchac o co chodzi ino robic problem . Brawo i zycze owocnych sukcesow dla oddzialu z takim podejsciem. Jak to powiedzial prezes oddzialu zakopane oni nie sa Zwiazek Podhalan tylko ZP oddzial Zakopane - chyba utworzyli sobie nowe stowarzyszenie. Ludzie zastanowcie sie nad swoim postepowaniem !!!
honory zobowiązują27.11.2016, 19:07
Przez ostatnich wiele lat Zarząd Główny Związku Podhalan czynił starania
by odzyskać budynek o którym mowa,gdy się to już stało Oddział mówi:
"....nic wam do tego,to jest nasze w sensie nadzoru i użytkowania...".Gdzie
jest subordynacja wobec władz naczelnych ???.Skoro jest zapis w księdze
wieczystej to czego się tu bać...chyba,że są inne w tej chwili nieznane zamiary......................
Niezadowolony27.11.2016, 16:18
Dobra zmiana, zabieramy majątki, a za chwile dotacje utną i kasa się zgadza
W27.11.2016, 16:04
Nawet i tam Wnukowa się wcisnęła ! Boję się otwierac lodówke bo pewnie tam bedzie też siedzieć :))) Jaka z niej góralka ?
Leming doskonały27.11.2016, 15:53
Czy mój tok myślenia jest właściwy ??? cyt : ""nieruchomościami Związku administruje Zarząd Główny. Zarząd Główny ma prawo przekazania administrowania nieruchomością Związku Oddziałowi, na podstawie spisanej z nim umowy"" Jeżeli Oddział ZP posiada nieruchomość - np.podarowany budynek czy parcelę -, tzn, że musi ją przekazać przekazać Zarządowi Głównemu, a Zarząd Główny jeśli uzna za stosowne (ma prawo, ale nie musi !!!) może przekazać w administrowanie - zarządzanie Oddziałowi - na kilometr cuchnie mi ........... (wpisz stosowne słowo) - dla mnie to paranoja.
pytanie27.11.2016, 15:34
zmiany w statucie celowe

czy statut dopuszcza aby w zarządzie zasiadali mąż i żona ?
abc27.11.2016, 15:26
no i znowu majątki na tapecie!!!
zostaniecie bez majątków tylko w majtkach.
zastanówcie się.
StaMaSzer27.11.2016, 14:59
Skupniu, czy Skupieniu ?!!
dziwne27.11.2016, 14:59
Przecież prezes główny nie jest w tekście wymieniony to o co chodzi "halnemu"?
sk27.11.2016, 14:57
Tak @halny chyba wieje - widać po twoim wpisie, że wieje ci w głowie aż miło. Jak nie rozumiesz prostego przekazu to lepiej zamilcz.
halny chyba wieje27.11.2016, 14:51
Ale kto zaproponował te zmiany? Czy one już są wprowadzone do statutu przez stary Zarząd? Przecież z artykułu wynika jakoby prezes protestował przeciwko sobie, bo się nie zgadza z Zarządem ZP, którego jest szefem... Relacja wyjątkowo absurdalna.

Prezes zakopiańskiego oddziału ZP nazywa się tak samo jak prezes Zarządu Głównego. Wystarczy doczytać o którym Andrzeju Skupniu jest mowa w tekście i absurdalność znika. Moderator.
CIEKAWSKI27.11.2016, 14:18
W jakim celu kombinacje, komu służą ?
BARTUŚ27.11.2016, 14:14
Czy potrzebne zmiany ?!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl