13.12.2016, 12:29 | czytano: 2201

Zakopane może nadal pobierać opłatę klimatyczną od turystów

Fot. Józef Słowik
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zawiesił dzisiaj postępowanie przeciwko miastu Zakopane w sprawie pobierania opłaty miejscowej. Wniosek o wydanie zakazu jej pobierania złożył jeden z turystów.
O wyniku rozprawy poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Leszek Dorula.
Burmistrz powiedział, że miasto Zakopane złożyło wniosek, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodności Ustawy o opłatach miejscowych z Konstytucją RP. Dlatego właśnie sąd administracyjny zdecydował, że zaczeka na orzeczenie TK i dopiero wtedy zdecyduje o dalszych losach opłaty miejscowej.

Opłata miejscowa pobierana jest w miejscowościach o wyjątkowych walorach krajobrazowych, uzdrowiskowych i klimatycznych. Krakowianin, który podał Zakopane do sądu, wspierany przez ekologów, uważa, że miasto nie może jej ściągać, bo przez większą część roku utrzymuje się w mieście zły stan powietrza. Rocznie miasto z opłat miejscowych pozyskuje 3 miliony złotych.

Władze miasta zapewniają, że robią wszystko, aby poprawić jakość powietrza. M.in. jest to komunikacja miejska, dotacje do wymiany kotłów, obniżenie podatków od nieruchomości, w domach, w których jest ekologiczne ogrzewanie.

js/
zobacz także
komentarze
wicek02.12.2017, 08:26
Każdy dom dostał decyzję na ogrzewanie domu węglem.
T.K. w jednym orzeczeniu napisał praw nabytych nie może uchylić ustawa i powstaje problem bo urząd odbierając dom dał takie prawo właścicielowi budynku czyli nowych budynkach mogą zastosować wymogi a w starych już nie.
Pazerność miast i państwa nie zna granic.
Np. Zakopane ma 3 mil.zł za tą kwotę kupuje 300 pieców i daje począwszy od najbiedniejszych oraz zwolnić tą darowiznę z podatku dochodowego.można zwolnić z VAT-u będzie 400 pieców.
Tylko jest jeden problem państwu zawsze brakuje pieniędzy a przepisy a przepisy wymyślają osoby zarabiające od 10 tys wzwyż.
ola13.12.2016, 19:11
To jest działanie na czas, bardzo ciekawa decyzja ale okoniem do turystów na których można by zarobić poprzez hotele, konsumpcję czy rozrywkę. Trzeba to pokazywać światu jako to jest.
lb13.12.2016, 15:50
oplata to jest klimatyczna tylko z nazwy, przeciez nie moze moze zostac nazwa "opłata". tj. rzadzacy by tak chcieli, ale prosciej jednak wcisnac ludziom "klimatyczna". a to zwykle myto, jak u Malego Johna w Sherwood - bez myta nie ma koryta :)
a cala ta ekologia, phi, no bez jaj, cokolwiek jest robione wylacznie po to, zeby juz nie brzeczeli nad uszami jacys eko-kwa-lodzy ;)
a tak wogole placic ... a nie biadolic! o! :P
.13.12.2016, 14:09
Porównajcie ile piecy wymieniono rok temu w Nowym Targu i ile się wymienia a ile w Zakopcu gdzi jak zwykle realnych działań zero a tylko bicie piany.
Ciekawski13.12.2016, 12:46
Zakopane może nadal pobierać opłatę klimatyczną od turystów
Czytaj: Zakopane nadal moze bezkarnie wyludzac pieniadze od turystow i to w majestacie prawa
damian13.12.2016, 12:34
słuszna decyzja, mają super zdrowe powietrze
Zobacz pełną wersję podhale24.pl