14.12.2016, 14:00 | czytano: 3480

Polskie Tatry w rękach miasta

Fot. Józef Słowik
Ministerstwo Skarbu zgodziło się na komunalizację zakopiańskiej spółki Polskie Tatry. Wszystkie akcje, które do tej pory należały do resortu, zostaną przekazane miastu Zakopane.
Tym samym samorząd, który miał do tej pory 28% udziałów, stanie się jedynym właścicielem przedsiębiorstwa.
Podczas specjalnej konferencji prasowej burmistrz Zakopanego Leszek Dorula nie krył zadowolenia, że za jego kadencji udało się dokonać przejęcia przedsiębiorstwa, które ma ogromne znaczenie dla miasta.

- Dążenia do komunalizacji spółki trwały przez wiele lat, a i my również początkowo spotykaliśmy się z pewnymi oporami. Liczyliśmy jednak, biorąc pod uwagę, że minister skarbu Andrzej Czerwiński pochodzi z naszego regionu, że te działania będą szybciej podejmowane – mówił Leszek Dorula. - Dopiero jednak teraz udało się to sfinalizować. Z czego ogromnie się cieszymy.

Władze miasta nie ukrywają, że w razie sprzedaży spółki innemu podmiotowi mogłoby się stać podobnie, jak z Polskimi Kolejami Linowymi, gdzie obecnie miasto nie ma żadnego wpływu na decyzję zarządu firmy.

Ostatecznie zakopiański samorząd otrzymał od Skarbu Państwa majątek wart 200 milionów złotych. W skład tego wchodzi m.in. zakopiański Aqua Park, restauracje, pensjonaty i hotel Zgorzelisko w gminie Poronin.

Miasto nie chce jednak budować nowych hoteli, ale na razie opierać się na zapleczu, które spółka obecnie posiada. Ogromne znaczenie ma dla Zakopanego szczególnie teren tzw. kampingu znajdującego się w pobliżu Wielkiej Krokwi. Z właśnie z tym obszarem wiąże swoje plany inwestycyjnej, jak chociażby budowa hali widowiskowej lub amfiteatru.
Leszek Dorula nie ukrywa, że w momencie przejęcia spółki przez miasto, z jej infrastruktury będą mogli więcej skorzystać turyści, ale przede wszystkim zakopiańczycy. Chodzi szczególnie o Aqua Park.
- Chcemy przekonać turystów, że mamy też coś do zaoferowania. Obecnie wielu z nich korzysta z podobnych obiektów, położonych w innych gminach. Chcielibyśmy tutaj stworzyć zaplecze, z którego mogłaby skorzystać nasza lokalna młodzież – mówił podczas konferencji burmistrz Dorula mając na myśli szczególnie baseny. - Interesuje nas zagospodarowanie również placu pod dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach.

Wraz z całym majątkiem o wspomnianej już wcześnie wartości 200 milionów złotych, Zakopane przejęło też długi Polskich Tatr, które sięgają 30 milionów złotych.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
elektorat16.12.2016, 09:03
A co wobec tego z nowym Panem Prezesem? Dopiero kariera się zaczęła, a tu firma przejęta przez konkurencję. Czyżby to był kolejny kandydat na Burmistrza?
księgowa14.12.2016, 22:51
Ciekawe skąd Pan Słowik ma takie informacje o zadłużeniu spółki. Wg sprawozdania finansowego na koniec III kwartału 2015 roku wartość zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek wynosiła 17 855 521,93 zł.
30 mln długu to było w październiku 2010 roku. Czy spółka zaciągnęła w tym roku jakieś nowe kredyty?
ocenka z Krakowa14.12.2016, 22:26
Ciekawy nie bądź *** PiS
poczytaj jaki był stan spółki przed i po Tarnowskim
i jak Zakopane to przeje
B...L14.12.2016, 22:06
piszecie państwo o wielkich osiągnięciach obecnej władzy PYTAM JAKICH?
daję przykład !!!!!!!!
zakład Tauron Dystrybucja nie ma pieniędzy na uruchomienie oświetlenia---odpowiedź:::pan burmistrz nie dopisał umów przyłączeniowych z Tauron Dystrybucja,
No zostaje jeszcze wymówka ,że firma wykonująca oświetlenie nie-wywiązuje się z umowy. Aby to sprawdzić należy się udać do urzędu aby przedstawili dokumenty stwierdzające. A tak ogólnie nikt radni na oświetleniu chcieli zrobić karierę polityczną bez swojej inicjatywy (poprzednia władza) A zero pomocy w uzgodnieniu z niejasnymi zapisami w planach przestrzennych.
Pozdrowienia obserwator niepolityczny.
Jeżeli napisałem nieprawdę proszę o debatę publiczną ja tam będę z odpowiednimi dokumentami. Pytam dlaczego władza wysługuje się argumentami" bo poprzednicy rozwalili tyle pieniędzy". Należy przeprowadzić segregację wśród pracowników inwestycji i ich wypowiedzi na łamach prasy. )
obserwator
jOLA14.12.2016, 20:29
Państwo nie powinno rozdawać wybranej gminie mienia wszystkich chyba, że za to cos uzyska dla wszystkich na zasadach powszechności, a co uzyskało chyba nic. A nie mogli np. zażądać zniesienia tej kontrowersyjnej opłaty klimatycznej dla wczasowiczów. Mienia nie ma ale jest niepewność czasowa co do likwidacji dymiących kominów obok gór..
Ciekawy14.12.2016, 20:21
Mam pytanie to slynny prezes tarnowski prowadzil do 30mln dlugu?
bolo14.12.2016, 15:40
no to wszystkie króliki dostana tera posady ...kurna
PasterzPPP14.12.2016, 15:03
Tylko państwowa biurokracja może prowadzić basen i hotel w najpopularniejszym polskim kurorcie i wychodzić na tym na minusie.
Zobaczymy jak sobie poradzi miejska biurokracja.
Władek14.12.2016, 15:01
Czy będzie wybrany nowy prezes zarządu .??
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl