28.12.2016, 23:47 | czytano: 6849

Nowotarżanie zwierają szyki. Chcą włączyć się działania na rzecz poprawy jakości powietrza

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w dzisiejszym spotkaniu zwołanym przez aktywistów Podhalańskiego Alarmu Smogowego. W pierwszej części obecni byli przedstawiciele władz Miasta i urzędnicy, w drugiej - mieszkańcy rozmawiali już we własnym gronie nad sposobami poprawy jakości powietrza w Nowym Targu.
Siła i zaangażowanie mieszkańców
Spotkanie prowadził Marek Józefiak reprezentujący organizację ekologiczną Polska Zielona Sieć. - Kilka lat temu zaczęliśmy w Krakowie kampanię na rzecz czystego powietrza. Ładnie to rezonowało. Powstał Krakowski Alarm Smogowy. Potem wsparliśmy Zakopane, gdzie powstał Podhalański Alarm Smogowy. Nadal współpracujemy, a bazujemy na sile i zaangażowaniu mieszkańców. Idziemy ramię w ramię z Urzędem Miasta Zakopane i innymi organizacjami, dzięki czemu jesteśmy w stanie pchać sprawy do przodu. Jest nadzieja, że za kilka lat powietrze znacznie się poprawi - mówił. - Zaprosiliśmy was, byśmy się poznali. Kontaktujemy się z wieloma z was na FB. Piszecie do nas, przysyłacie zdjęcia. Chodzi nie tylko o to byście nas "lajkowali", ale byście się do nas przyłączyli - dodał.

W Zakopanem się udało

Marek Józefiak przypomniał, że w Zakopanem działania na rzecz czystego powietrza rozpoczęto ponad rok temu. Zebrano ponad tysiąc podpisów od mieszkańców i turystów pod apelem do władz i propozycjami rozwiązania problemów zanieczyszczenia środowiska. Przedstawiono je władzom Zakopanego podczas tzw. "okrągłego stołu anty-smogowego". - Sporo z tych postulatów zostało już zrealizowanych. Dla Straży Miejskiej priorytetem są zgłoszenia dotyczące zanieczyszczania powietrza, podpisano umowę z laboratorium, które wykonuje badania próbek z palenisk, a najważniejsze - doprowadzono to tego, iż przestrzegane jest prawo i przepisy dotyczące ochrony środowiska - wymieniał prowadzący spotkanie.

Aktywiści określili Zakopane sprzed dwóch lat - jako zacofane pod względem ekologii. "Głównym problemem są dymiące kominy. Zakopane nie wnioskowało o dotacje do programów PONE, i innych projektów unijnych. Teraz ok. 700 osób pobrało wnioski na dopłaty na nowe piece" - argumentowano.

- Problem ekologii postrzegany jest przez pryzmat portfela, dlatego ważne są ulgi dla tych, którzy decydują się na rozwiązania służące poprawie jakości powietrza. W Zakopanem prócz programów wymiany pieców, organizowane są szkolenia. Działa szeroka koalicja Zakopane Bez smogu wspierana przez rożne organizacje. Naszym ambasadorem jest znany sportowiec, narciarz ekstremalny Andrzej Bargiel. Udało się nam też ostatnio namówić Tatrzańską Izbę Gospodarczą na eko-certyfikację obiektów hotelowych - wymieniał Marek Józefiak.

"Nam cierpliwość już się skończyła"

Z Zakopanego przyjechały reprezentujące Podhalański Alarm Smogowy - Jolanta Sitarz-Wójcicka i Julia Kryszewska. Przedstawiły się jako "wkurzone matki". - Nam cierpliwość już się skończyła. Porozmawiajmy o tym, jak można wykorzystać potencjał Nowego Targu - zaproponowały.

Przyznały, że początkowo swój gniew spowodowany strachem o zdrowie najbliższych - skierowały przeciwko urzędnikom. Swoje częste wizyty w magistracie ograniczały do punktowania urzędników - czego nie zrobili, co im umknęło, co przegapili. - Doszło do tego, że zostałyśmy nazwane zakopiańskimi eko-terrorystkami. Potem przemyślałyśmy nasze podejście i zaczęłyśmy pytać urzędników "czego pan potrzebuje, by złożyć wniosek, by podpisać umowę, dokument". Oni mówili, a myśmy w Internecie znalazły adresy, firmy, laboratoria. Pewnie, że urzędnicy też to mogli zrobić, ale co tam.. Przyniosłyśmy te dane do urzędu, a oni podpisali umowy. I wszyscy byli zadowoleni. Teraz ta współpraca na prawdę się układa, jesteśmy partnerami. Nadal jesteśmy nazywane eko-terrorystkami, ale za to jesteśmy ich ulubionymi eko-terrorystkami - mówiły ze śmiechem kobiety.

Z jajem i klasą

Co Podhalański Alarm Smogowy proponuje nowotarżanom? Mówienie o problemie, czyli częste rozmowy z ludźmi, pytanie znajomych, sąsiadów "dlaczego trują innych", "czemu śmieci", namawianie, by wymienili kocioł, albo zmienili całą instalację. Kolejny krok to kampania społeczna, karanie niedozwolonych przez prawo działań, naciski na burmistrza i "na oficjeli".

- Jesteście państwo w różnym wieku i macie różne zainteresowania. Trzeba poszukać organizacji, które z jajem i klasą będą promować idee czystego powietrza. Macie w Nowym Targu Tadeusza Błażusiaka, hokeistów... może oni włączą się do kampanii - padła propozycja.

Nowy Targ się nie chwali

Obecnego na pierwszej części spotkania burmistrza reprezentantki PAS pytały czy Miasto podpisało umowę z laboratorium na badania próbek z kotłowni. - Jesteśmy na etapie poszukiwania laboratorium. Politechnika Krakowska odmówiła nam współpracy, inne laboratorium zaproponowało cenę aż nazbyt wysoką, dlatego szukamy jeszcze innego. Przy WIOŚ w Krakowie powstać ma nowe laboratorium, z którym wiążemy nadzieje - mówił Grzegorz Watycha.

Burmistrz ubolewał, że Miasto nie ma partnera społecznego do prowadzenia kampanii społecznej. - Dużo w Nowym Targu robimy, znacznie więcej, niż Zakopane, ale się z tym nie obnosimy. My mamy Program Ograniczania Niskiej Emisji, jesteśmy w RPO - dodał Grzegorz Watycha.

Na pytania dlaczego Nowy Targ wydał negatywną opinię w sprawie Programu Ochrony Powietrza w Małopolsce, odpowiedział, iż "zakwestionował tempo wymiany pieców". Jak dodał - kierował się wiedzą na temat "zasobności portfeli mieszkańców centrum", których po prostu nie stać na szybką wymianę kotłów.
Ludzi trudno przekonać do zmian

Głos zabrali także obecni na spotkaniu lekarze. Przyznali, że próbują rozmawiać z pacjentami, że to powietrze jest najczęściej powodem ich schorzeń. Spotykają się najczęściej z dwiema reakcjami - obojętnością albo agresją. - Ludzie nie chcą słuchać. Patrzą na mnie i mówią "co ty tam wiesz" - mówiła lekarka pracująca w Czorsztynie. - A mi dodatkowo przypominają, że nie jestem z Podhala, więc "co przybłęda może wiedzieć, jak się żyje na Podhalu" - wtórował jej lekarz pracujący w jednej z okolicznych wiosek.

Burmistrz Watycha dodał, że problemem Nowego Targu są m in. działające w centrum Miasta piekarnie, które "nie zmieniły starych systemów grzewczych".

Temperatura spalania, temperatura spotkania

Mieszkanka ul. Królowej Jadwigi skarżyła się m. in. na swoje kiepskie doświadczenia w kontaktach z Wydziałem Ochrony Środowiska nowotarskiego UM. Dopytywana - który z urzędników odmówił jej pomocy - nie zdążyła odpowiedzieć, gdy z sali padło oskarżycielskie "to ten Jabcoń". - To ja jestem "ten Jabcoń" - przedstawił się obecnym Dariusz Jabcoń naczelnik WOŚ i dodał, że nigdy ze skarżącą się nie rozmawiał. Kobieta przyznała, że rozmawiała z kimś innym. Zrobiło się jednak nieco niemiło.

Drugi moment gdy zagrały emocje pojawił się, gdy Jan Sięka przypomniał o projekcie palenia węgla od góry. Nowotarżanin od dawna promuje ten sposób spalania, tłumacząc, iż ta metoda znakomicie zmniejsza zadymienie.

Zarzucono mu, że nie ma na poparcie swojej teorii stosownych badań naukowych, które potwierdziłyby wpływ tej metody na mniejsze zapylenia, a najbardziej szkodliwe substancje są niewidoczne dla oka, więc nie wiadomo, czy przy paleniu od góry - jest ich mniej w powietrzu. - Poza tym my nie wspieramy tego pana pomysłu, nie kampaniujemy go, bo nie chodzi o czystsze spalanie, tylko o radykalne kroki służące poprawie powietrza, czyli choćby wymianę kotłów - podsumował prowadzący spotkanie.

Wy mówicie jaka jest potrzeba, my szukamy rozwiązania

Mimo tak zaprezentowanego stanowiska, minęło sporo czasu zanim mieszkańcy przestali artykułować swoje pretensje (np. "ktoś, kto wymyślił lodowisko w centrum nowego Targu jest mordercą", "niech burmistrz nie mówi, że się nie da", "nikt za pana burmistrza tego nie zrobi" itp. ) i zaczęli się sami zgłaszać swoje problemy i zastanawiać się nad ich rozwiązaniem.

Padła propozycja bezwzględnego zakazu palenia węglem, szukania autorytetów dla wsparcia kampanii społecznej (proboszczów, lekarzy, nauczycieli) - bo jak tłumaczono "kampania społeczna musi być skrojona na miarę. Trzeba znaleźć pomysł, który trafi do mieszkańców", uproszczenia procesu podłączeń do gazu, przygotowania materiałów informacyjnych, wykorzystania eko-doradców zatrudnionych w urzędach, usprawnienie komunikacji w mieście, wyświetlania na telebimie na Rynku aktualnych danych ze stacji pomiarowej itd.

Przypomniano, że burmistrz w myśl Ustawy o ochronie środowiska może nadać uprawnienia swoim podwładnym lub np. policjantom do przeprowadzania kontroli i karania za łamanie przepisów ustawy. 11 stycznia w Zakopanem odbędzie się szkolenie dla tych osób.

Jolanta Bakalarz w imieniu stowarzyszenia Lepsza Przyszłość Nowego Targu zapowiedziała, iż 25 stycznia zorganizowane zostanie spotkanie poświęcone poprawie jakości powietrza w Nowym Targu. - A my mamy pomysł na happening, który wstrząśnie mieszkańcami - zasygnalizował tajemniczo Marek Józefiak.

Za miesiąc odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem już z osobami które zdecydują się na zaangażowanie w działania na rzecz ekologii.

Sabina Palka zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
majka27.02.2017, 21:22
Tak w tym mieście mało kto się zastanawia ,gdzie co wybudować i określić kolejne miejsce dla marketu .Błędem było zlikwidowanie w rynku parkingu ,od tej pory mamy komunikacyjny chaos -nie wspominając o umieszczeniu urzędu starostwa-fatalna lokalizacja .nikt nie myśli o obwodnicach ,żeby podróżujący przez nowy Targ turyści -tylko i wyłącznie zostawiający brud i spaliny -pomyślcie pierwsze o tym ,a później męczcie ludzi wymianą pieców .Poza tym mało kto wyjaśnia,że jeśli ktoś ma nieekonomiczny piec na olej opałowy to wystarczy ,że zmieni w nim jedną część i może spalać w nim pellet.
przyjezdny od 2000r06.01.2017, 12:59
Są plany budowy obwodnicy Nowego Targu? nie przez osiedle na ul.Sikorskiego tylko omijające miasto od południa.
Ruszcie głowami zanim miasto będzie oblepione hurtowniami,sklepami,i innymi budynkami
wiśtawio06.01.2017, 12:55
Dlaczego nie zabroni sie handlować tym mułem z kopalni.?
A co z geotermią?
Kto kontroluje kusnierzy gdzie podziewają sie scinki?
Gdzie odstawiają ścinki producenci pantofli na Podhalu Ci legalni i ci produkujacy na wsiach?
wistawio06.01.2017, 12:51
Gdzie nasza posłanka PALUCH? Na pikiete przeciwko b.Prezydentowi Komorowskiemu i PO była pierwsza ale jakos nie lobbuje za czystym powietrzem w regionie.Teraz jakos milczy!!!!!!!
majka01.01.2017, 16:41
Tak ograniczcie ruch samochodowy w tym mieście ,wystarczy zlikwidować wyjazd z ulicy Kolejowej w rynku i z Sobieskiego .Pomyśleć też czy każdy musi cały dzień krążyć autem tam i z powrotem .Pamiętam czasy gdy w piecach spalano dosłownie wszystko i powietrze było czyste ,no ale domów było mniej bloków też ,a aut ile ?Teraz każda pancia musi jechać samochodem do szkoły ,przedszkola -wszędzie .To nie powoduje smogu -i to jak.Geoterma w tym mieście powinna być już bardzo dawno,ale ktoś ma interes żeby tak nie było.
opop01.01.2017, 12:29
Nie rozumiem burmistrz bierze się za budowę centrum lodowego za 100 mln. A nie może poradzić sobie z powietrzem. Porady typu nie spalać wegla i drewna są żenujące. A może obniży podatek dla tych którzy korzystają z ekologicznego ogrzewania. Dopłaty do pieców to jakieś kuriozum patrząc na proces ich przyznania. Nic nie zrobił w tej kwestii jak zresztą i w innych od dwóch lat. Przed wyborami plany były a teraz nic. Jak można myśleć o budowie lodowiska przecież obecne władze nie są w stanie chodnika zrobić w tym mieście i kawałka drogi. Przecież w tym mieście nic się nie dzieje. Ciekawe ze na rondo znalazły się środki bez problemu. Proszę zobaczyć teraz korku w tym miejscu to rozwiązanie tez pomoże w polepszeniu stanu powietrza.
@przybleda31.12.2016, 19:56
Twój komentarz to czysta ironia (chociaż pisownia jest tragiczna a gwara którą piszesz jest z Twojej wsi). Drwisz zapewne z samego siebie. Zazwyczaj ludzie, którzy wybrali Nowy Targ za swoje miasto uważają się za tutejszych, bo wstydzą się swoich korzeni.
do @xxx31.12.2016, 09:24
jak sam burmistrz powiedział właśnie ze może dać takie uprawnienia kontrolerom ba nawet powinien ale tego jeszcze od 2 lat nie zrobił od momentu likwidacji sm , typowe urzędnicze gadanie próbki do uniwersytetu chcą wysyłać dronami latać ale urzędników którzy po godzinie 17 by kontroli parę machnęli nie da sie zatrudnić , jaki urząd miasta takie zarządzanie w każdym mieście po likwidacji sm zatrudnia sie urzędników do wykonywania obowiązków sm i kontroluje aby robili to rzetelnie
darosław31.12.2016, 08:43
widać że jak jeden pan podniósł sprawę palenia od góry to go inny lobbysta kotłów nowoczesnych i drogich chciał zjeść. A wystarczy rzeczywiści palić od góry żeby tanim kosztem pozbyć się syfu bez konieczności wymiany kotłów. 30% energii ucieka w postaci dymu przez komin a jest to gaz palny który ulatnia się z węgla przy rozpalaniu i spala się dopiero przy osiągnięciu odpowiedniej temperatury. W metodzie od góry ta temperatura jest bo żar jest na górze i cały dym jest wypalany co przekłada się na nasza kieszeń. No ale lobby piecowo gazowe jest silne i woli utrzymywać ludzi w niewiedzu a każdego kto poruszą tą sprawę chcą zjeść
Zły31.12.2016, 00:48
Na pewno większość uczestników na zebranie miało pare set metrów a przyjechał autkiem, sam(autko na pedały albo elektryczne ?).
randi30.12.2016, 18:44
widać że bur,mistrz jet naprawdę zmęczony już swoja pracą
Zwierzenia pana Henia30.12.2016, 05:21
Prowadząc działalność gospodarczą nie musze płacić za faktyczną ilość odpadów powstających na moim adresie bo sam okreslam ich ilosc DEKLARUJĄC tyle ile mi pasuje. Nie będę przecież zdradzał fakrycznej ilości produkcji bo wolę wykazać straty. Dzięki temu opalu nie potrzebuję tak wiele. Prowadzę też kwatery dla studentów i handlarzy w nieruchomosciach zadeklarowanych jako zamieszkałe przez dwie osoby. Dziękuję losowi za likwidację nierobów strażników.
Smok29.12.2016, 22:28
Rozwiązaniem są paliwa ekologiczne chociażby i znowu to już pewnie kilka razy wspominane niżej w komentarzach górne spalanie. Dziękuję.
SMO G29.12.2016, 22:20
Wreszcie ludzie się WKURZYLI
I spotkanie umówili
Podhalański Alarm Smogowy
W Nowym Targu działać gotowy

URATUJMY NASZE DZIECI
Kto choć raz zapali śmieci
Ten ze szkół dostanie LAURKI
NIE TRUJ ! (może i od swojej córki)

Wielką siłą są lekarze
Hipokrates to im każe
Leczyć chorych z ich nałogu-
NIE TRUJ to nie będzie SMOGU

Użyjemy też oręża
W tym pomogą nasi KSIĘŻA
Bo zabójstwo to jest grzech
Jak odbierzesz nam oddech

Z klasą z jajem z wynikami
Wspólnie też z urzędnikami
Nowy Targ się dziś obudzi-
KRZYCZMY TRUCICIELOM
ZA BIBLIĄ -Z PYŁU
POWSTAŁEŚ
W PYŁ SIĘ
OBRÓCISZ
gryf29.12.2016, 19:43
Już mi się niedobrze robi od sluchania, jacy to biedacy mieszają w Nowym Targu i dlatego zabijają innych smogiem. Na raka choruje coraz więcej ludzi i wielu z nich nie stać na potwornie drogie leczenie. Ale to już nikogo nie obchodzi. Przyglądnijcie się też nowotarskim dzieciom. Czy wy naprawdę nie zdajecie sobie z tego sprawy, że fundujecie im "świetlaną" przyszłość?
No ale bieda, nie ma co jeść, nie ma się w co ubrać, nie ma za co kupić papierosów...itd. itd.
n29.12.2016, 17:57
@kmfdm: Jak ci się wydaje, czym dawniej ludzie palili w NT? Może mieli piece na wodór? Żyli dłużej, jak dzisiaj! Nie jestem za smrodzeniem, tego co pali śmieciami dziś, gdy wszystkie odbierają uważam za mordercę! Mało kto mówi, że teraz auto na aucie, miasto kompletnie nieprzejezdne! Do tego genialne władze serwują rondo na zakopiance, co ten problem jeszcze wzmoże w tych miesiącach, gdy i tak dymu w mieście nie mało a przewiew powietrza prawie zerowy! W czasie wojny szwaby używali aut do trucia ludzi! Dziś spalinami truje nas całe miasto! Obwodnica przez targowice i poza szpital będzie pewnie za 20 lat? Do tego temat dotacji do lepszych pieców. To działa tak ślamazarnie, że się słabo robi! Powinno być:chcesz wymienić piec na lepszy? Przyjeżdża firma z piecem, montuje, płacisz 20%, stary biorą na złom i finał! A tu wszystko od strony d.py! Szkoda gadać, wiec się nie dziwię, że przyszła garstka na to bicie piany. A komentarze, że straż miejska coś robiła w tej sprawie są żałosne. Oni nie robili nic w żadnej sprawie...poza mandatami za parkowanie!
xxx29.12.2016, 16:56
Powołać na nowo straż miejską. Jest potrzebna. ( smog, zaśnieżone i śliskie chodniki itd). Ktoś powinien kontrolować piece także po południu i w nocy i w razie potrzeby dawać mandaty których niestety jak sam przyznał wczoraj Burmistrz nie mogą nakładać Panowie z Urzędu. Nie mają do tego prawa.....
Dymiące firmy ( piekarnie itd )to już osobny problem. Ale to też w Polsce jakoś się da rozwiązać. U nas niestety nie.
jaki urzad takie zarzadzanie29.12.2016, 16:35
straż miejska została zlikwidowana z powodu nie udolności urzędu miasta z burmistrzem na czele, jakie miasto taka straż miejska. w wielu miastach postąpiono tak samo skoro urzędnicy i strażnicy zbijają baki nie trudno sie dziwic ze takie konsekwencje zostały wyciagniete . miasto ma odpowiadać ze to co robili strażnicy i po jej likwidacji zatrudnia innych ludzi i inne firmy do potrzebnych dla miasta usług w tym choćby i kontroli na mieście, a skoro burmistrz może to zrobić ale nie zrobił od momentu likwidacji strazy miejskiej to co robił do tej pory płatne parkingi i targowisko tematem nr 1 dla urzędasów plus otwarcia i posiedzenia ?
That's why29.12.2016, 16:11
@Why - podpisanie umowy długofalowej jest sposobem zabezpieczenia stałych cen i nieprzerwanych dostaw. Wieszanie psów na negocjatorach w tej sprawie uważam za niesprawiedliwe! Co więcej, gaz sam w sobie jest naprawdę niedrogi. Patrzę na ostatni rachunek i za gaz zapłacę około 150 zł, a rachunek jest na 260 zł. Czyli 110 zł zapłace za VAT, abonament i opłaty dystrybucyjne - to rozbój i złodziejstwo w biały dzień! Rozumiem parę, parenaście procent, ale 80% ceny paliwa to VAT, przesyły i abonament. Kto nas kroi? Rosja, czy nasz kochany rząd?
borowy29.12.2016, 15:54
Jak to możliwe, że około 4 tys mieszkańców osiedla Bór opalających swoje mieszkania gazem musi wdychać trujące substancje z pieca właściciela hali handlowej i jeszcze kilku innych trucicieli w pobliżu osiedla palących nie tylko węglem o czym świadczy dym z ich kominów i smród na całym osiedlu.Czy tych przedsiębiorców nie stać na wymianę pieców by choć trochę ulżyć mieszkańcom.
lol29.12.2016, 15:22
Burmistrz Watycha dodał, że problemem Nowego Targu są m in. działające w centrum Miasta piekarnie, które "nie zmieniły starych systemów grzewczych". - i otworzył znowu tej zimy lodowisko dla dzieciaków w centrum, żeby się lepiej " dotleniły".

O tym cholernym lodowisku to juz nawet pisać się nie chce. Wygląda to jak wielki plac budowy z blaszanymi budami, ogrodzony paskudną siatką , zasłaniającą ratusz od południa. Tak shustać, tak pękny rynek to grzech i wstyd dla władz tego miasta. Niech kopcą te piekarnie,lepiej to wszystko uwędzić, zasmolić i nie pokazywać obcym przybyszom, bo wstyd.

Przydałaby się Straż Miejska Panie Burmistrzu ??
witamy w nowotarskim smogu29.12.2016, 14:46
@Stare Miasto. Komentarz w punkt. Nic dodać, nic ująć.
Zamiast inicjatyw typu wspieranie piłkarzy, hokeistów, jarmarki, lodowisko, budżety obywatelskie etc. niech miasto zacznie wspierać ludzi, których naprawdę nie stać na gaz i dopłacać do wymiany pieców. Oczywiście weryfikacja przekazanych środków to podstawa.
Reszta w centrum bezwzględny nakaz przyłączenia się do gazu lub przejście na pellet/olej/prąd. Bez wyjątków i w krótkim horyzoncie czasowym (maks 2-3 lata).

Ja również mieszkam w centrum i mam gaz. Na całej ulicy jest kilka domów mocno dymiących, bynajmniej nie mieszkają w nich ludzie na granicy ubóstwa i watpię, że palą śmieciami. Wystarczy, że jeden z nich zapali w piecu, a śnieg jest czarny w ciągu godziny. Oddychać nie da się już po 5 minutach.
To samo jest w lecie.

Warto byłoby usłyszeć od Pana Jabconia co przez ostatnie lata zrobił aby poprawić jakość powietrza w NT i co planuje na przyszłość.

Ludzi trzeba edukować to jedno. Ale my na rezultaty nie możemy czekać na wymianę pokoleniową. Trzeba podjąć niewygodne decyzje natychmiast. Węgiel musi zniknąć z Podhala.
mieszkaniec29.12.2016, 14:19
@Why?
Małe sprostowanie do Twojego posta, gaz do gazoportu dostarczany jest z Kataru, a nie z Rosji, nawiasem mówiąc jest dużo droższy od rosyjskiego. Moim zdaniem trochę źle diagnozujesz problem, przecież gaz dostarczany do większości krajów UE pochodzi z Rosji. Niemcy kilka lat temu wybudowali wspólnie z Gazpromem gazociąg po dnie Bałtyku, mieliśmy propozycję, aby przyłączyć się do tej inwestycji, ale nasi politycy zaślepieni rusofobią woleli opowiadać banialuki o konieczności dywersyfikacji dostaw gazu zamiast patrzeć przez prymat korzyści ekonomicznych, stąd wzięła się budowa gazoportu i wieloletni kontrakt z Katarem. Masz więc prostą odpowiedź na pytanie dlaczego gaz w UE, a przynajmniej w krajach tzw. starej unii jest tańszy, oni potrafią patrzeć na interes ekonomiczny własnego kraju, negocjują z Rosją na warunkach rynkowych, a nie "wywijają szabelką" strasząc społeczeństwo zagrożeniem rosyjskim.
b29.12.2016, 13:56
@Stare miasto, proszę podaj adres składu węgla tego po 300, 400 zł.
n29.12.2016, 13:17
a udzedasy swoje jak by problem znikl co by robili a tak to udaja troske o co przepraszam bo chyba nieo mieszkancow
olo29.12.2016, 12:59
Nie jest sztuką dofinansować zakup kotła. Sztuką jest powiedzieć tym ludziom, że teraz trzeba kupować węgiel pod nazwą "ekogroszek" za ok. 1000 zł. za tonę. Kogo na to stać ? Tylko tych co mają na wymianę pieca i dotacja nie jest im potrzebna. Ale akurat oni nie potrzebują ekologii. Po co im ekologia skoro na niej się traci a nie zyskuje? Oto jest problem. Trzeba promować ekologiczne ogrzewanie a nie kupować ludziom kotły. W zamian np. za likwidację starego kotła zwolnić obywatela np. z podatku do domu czy z opłat za śmieci. To się nazywa długofalowe działanie na rzecz ekologii a nie kupić komuś kocioł i niech on się martwi dlaczego teraz musi kupować najdroższy opał.
przybleda29.12.2016, 12:42
Czy ktoskolwiek wierzy ,ze to totumfackie "spoleczenstwo miastowe" cokolwiek zrobi???????? przeciez indywidualnie zyskow do kieszeni nie bedzie !!! a jak sie przybledom nie podoba to fora ze dwora.....to jest mentalnosc mieszkancow NT zwanego miastem....Oj Krolu Krole ales sie omyli !!!!
Stare miasto29.12.2016, 12:24
Chciałem się odnieść do dwóch spraw poruszonych poniżej:
1. Stare miasto "generuje smród", bo jest kilkaset domów z indywidualnym ogrzewaniem, nie tak jak bloki - jedną kotłownią. W mojej okolicy na 10 domów, tylko 3 mają stare piece węglowe, a jeden kominek (pozostałe gaz i olej), a smród i tak jest nie do zniesienia. Opowieści o śmieciach są wyolbrzymione, natomiast niedocenia się szkód wynikających z palenia węglem i drewnem w kopciuchach i kominkach.

2. Nie wiem dlaczego na spotkaniu nie pojawiły sie tłumy, ale z mojego punktu widzenia, uważam, że nawet w wersji zrzeszonej niewiele możemy, za to z naszych podatków opłacamy specjalistów - pana Jabconia od ochrony środowiska i pana burmistrza od zarządzania. To ich rola, aby tak zorganizować przepisy lokalne i ich wdrażanie, żeby w tym mieście dało się żyć. Jesteśmy na trzecim miejscu w Polsce w rankingu na najbardziej zanieczyszczone powietrze. Czy to normalne wśród gór, rzek i lasów? Czy ludzie są bogatsi na przykład na wschodniej ścianie Polski i palą tylko gazem? Oczywiście nie, problem jest w mentalności - są ludzie których stać na ogrzewanie gazem, ale po co wydać więcej jak można wydać mniej. I kopcą w starych piecach byle jakim węglem za 300-400 zł...

Moim zdaniem należy dać mieszkańcom termin do jednego roku na wymianę starych pieców na albo gazowe, pellet, albo ekogroszek. Rencistów, emerytów, osoby ubogie dofinansować ze środków UM (zamiast płacić na hokej, czy piłkarzy 200 tys. rocznie, już można dofinansować zakup 40 pieców w kwocie po 5 tys.). Przy tym dokładnie kontrolować osoby dofinansowywane, żeby nie było przekrętów! Ustalić normy jakości węgla sprzedawanego na składach opałowych i kontrolować je wnikliwie (osobiście widziałem jak na jednym ze składów właściciel ładowarką mieszał dwa rodzaje ekogroszku - za 450 zł i 900 zł). Kontrola musi być bo chciwość i głupota ludzka nie mają granic! Po roku ładować kary po kilka tysięcy za zadymianie miasta. Pytanie brzmi: chcemy chorować i umierać z powodu zatrutego powietrza, czy żyć w czystym środowisku, mogąc cieszyć się czystym powietrzem?
Why?29.12.2016, 11:55
Czytając wasze komentarze kilka razy natrafiłem na zdanie "gdyby gaz był tańszy". Weźmiecie mnie pewnie za jakiegoś drugiego Jarusia ale powinniście wiedzieć, że cena gazu w Polsce jest nieproporcjonalna do cen w innych zachodnich krajach UE. Nasuwa się pytanie dlaczego? Otóż nasz kochany rząd podczas gdy premierem był Donald podpisał bardzo długoterminową umowę z rosyjskim gazoportem która będzie się za nami ciągła jeszcze przez ładnych kilka lat. Staram się być człowiekiem apolitycznym jednak sam opalam dom gazem i bardzo mnie to dotknęło. W obecnej sytuacji według jednej z agencji rynkowych gaz w Polsce sprowadzony z innego kraju ze wschodu byłby do 20% tańszy. Cóż dodać. Welcome in Poland
wacław29.12.2016, 11:34
Dopóki rządzący w Wa-wie będą gadać ludziom, że dalej węgiel jest niezastąpiony i dopłacać do każdej tony, to jakiekolwiek takie spotkania czy inicjatywy pro-ekologiczne są zwykłą stratą czasu.. Popatrzcie sobie w prorządowej telewizji co gadają górnikom i przełóżcie na to, kto na nich na głosuje - prawie całe Podhale... Tyle w tym temacie. Pozdrawiam
kmfdm29.12.2016, 11:18
Trzeba ludziom pierwsze uświadomić z czym mamy do czynienia. Normy nie są przekraczane o 50 %. Nie o 100 %. Są przekraczane o 600 - 800 % !!! To jest standard trzeciego świata i należy z tym bezwzględnie walczyć wszystkimi możliwymi metodami.
W NT musi zostać wyeliminowany węgiel (całkowicie, żadnego spalania paliw stałych) i tylko to rozwiąże w całości problem smogu, smrodu palonych śmieci, wszędobylskiej sadzy, smrodu palonego węgla, trującego benzoapirenu etc.
Zatrważająca jest nieświadomość niektórych ludzi. Wynika to prawdopodobnie z ignorancji, może z niezrozumienia problemu, myślenia, że zawsze tak było. No cóż, proponuje doszkolić się, poczytać, wyjechać poza NT i zobaczyć, że świat wcale nie żyje w smrodzie węgla, a ludzie przestali być palaczami w piecu pół wieku temu.
Tylko w NT po powrocie ze spaceru moje ubrania, włosy etc. śmierdzą dymem. Piękna wizytówka miasta.
Proponuję porozmawiać z lekarzami. To, że ty nie zachorowałeś (jeszcze) nie znaczy, że codziennie nie zgłaszają się ludzie z problemami płuc. Ale dla nich już jest za późno.

Pamiętajcie kropla drąży skałę.
tyle29.12.2016, 10:32
@aż tyle


Jeśli masz na myśli palenie śmieciami (bo nie jestem jasnowidzem) to dowiedz się na jakiej zasadzie są one odbierane. Pałci się od osoby w domu. Więc żadnego ekonomicznego sensu nie miałoby takie spalanie + niepotrzebna praca.
alik29.12.2016, 10:31
Władze miasta w pierwszej kolejności muszą udrożnić przejazd przez miasto tj. Szaflarska, Ludźmierska-1000lecia i zakopiankę. Następnie edukować ludzi do "GÓRNEGO SPALANIA" w piecach. I to już pozwoli zredukować zanieczyszczenie ok. 40%.
sys29.12.2016, 10:22
Zastanów się czy w Twojej rodzinie czy wśród znajomych i sąsiadów ,
a może Ty sam - nie choruje KTOŚ na raka czy choroby dróg oddechowych?
Dalej bądź na to obojętny i truj .
I kpij z Tych którym nie jest to obojętne.
Przecież jest WYSOKA KARA za ucieczkę z miejsca wypadku
I NIE UDZIELENIE POMOCY.
Tu przez takich jak ty są zabijani ludzie SMOGIEM.
A MIEJSCEM PRZESTĘPSTWA JEST NOWY TARG.


popieram.
qwerty29.12.2016, 10:21
Nawet jeśli to wszystko da radę, to zauważalna poprawa powietrza nastąpi nie wcześniej jak w ciągu 5-10 lat. Dlaczego?
Dofinansowanie do wymiany kotłów - trzeba czekać.
Podłączenie instalacji gazowej - trzeba czekać (ja czekam 3-ci rok).
Zanim zmiany prawne wejdą w życie - trzeba czekać.
Zanim ludzie zbiorą kasę - trzeba czekać.

Problem jest, się nawarstwia coraz bardziej, jest reakcja na problem, ale zanim ona przyniesie jakieś zmiany, to... trzeba czekać i to bynajmniej nie krótko
Góral29.12.2016, 09:39
A gdzie dofinansowanie na kolektory słoneczne takie jak w sąsiednich gminach.Za 3 tys zł można mieć a w mieście 5 tys. i mało. co za polityka. Trzeba pomyśleć na tym panowie i panie
@com29.12.2016, 09:26
Zastanów się czy w Twojej rodzinie czy wśród znajomych i sąsiadów ,
a może Ty sam - nie choruje KTOŚ na raka czy choroby dróg oddechowych?
Dalej bądź na to obojętny i truj .
I kpij z Tych którym nie jest to obojętne.
Przecież jest WYSOKA KARA za ucieczkę z miejsca wypadku
I NIE UDZIELENIE POMOCY.
Tu przez takich jak ty są zabijani ludzie SMOGIEM.
A MIEJSCEM PRZESTĘPSTWA JEST NOWY TARG.
nowotarżanin z krwi i kości29.12.2016, 09:13
wprowadzili SPP, płacić abonamenty, skąd niby mają teraz mieć na piece, to jest problem miasta nie mieszkańców..
maria29.12.2016, 09:00
tere fere a ja wszystko dopelnilam a gazu dalej nie mam przez opieszalosc przez inspektoriat nadzoru budowlanego
abc29.12.2016, 08:59
"...Padła propozycja bezwzględnego zakazu palenia węglem, szukania autorytetów dla wsparcia kampanii społecznej (proboszczów, lekarzy, nauczycieli) - bo jak tłumaczono "kampania społeczna musi być skrojona na miarę. Trzeba znaleźć pomysł, który trafi do mieszkańców",..."
no i popłynęli?!
nie tędy droga!!!
POZYTYWNY29.12.2016, 08:50
Czyli, co? Mieszkańcy mają wziąć sprawy w swoje ręce? Urzędnicy na urlopy!
kwk29.12.2016, 08:42
Piec to my sami sobie kupimy, chodzi o to by opał był tani, obojętne czy gaz, czy olej. Czy myślicie, że ludzie z upodobania chcą być palaczami c.o. Każdy chciałby mieć w kotłowni czyściutko, ale nie każdego stać na inny opał niż węgiel.
qwertyt29.12.2016, 08:37
trzeba pierwsze zmienić myślenie ludzi , potem promować górne spalanie w piecach tzw . kopciuchach bo tego jest najwiecej .
obiektwyny29.12.2016, 08:27
nawet jak zrefundują piece to nikt nie dołoży do opalania dużo droższą metoda spalenia smutne i prawdziwe. Kasa kasa kasa. Dostane piec a potem nie wyrobie na opał .... ja np dużo spalam bukowego drzewa z węglem. I nikt mi nie powie że to nie zdecydowanie najtańszy opał. Poza tym wystarczy palić lepszej jakości węgiel. Ale do nas ze Sląska na składy jedzie największy syf... Raz kupiłem bezpośrednio z kopalni... inne palenie inny dym! Cena z transportem porównywalna.
bolesne29.12.2016, 08:11
chyba nikt nie wierzy, że coś się zmieni na lepsze... stąd te tłumy
niestraznik29.12.2016, 07:56
a może byli n sali przeciwnicy Strazy Miejskiej ? może się tak zdarzyć ze walka ze smogiem będzie więcej kosztowac iż utrzymanie Strazy Miejskiej która pilnowala min tego kto czym pali albo syfi w piecu ! wiec niech ci co im tak strasznie Straz przeszkadzala bo robila tyle na ile miała uprawnien sami chodza , sprawdzają i fiansuja walke ze smogiem bo to oni sa min temu winni !!!!
aż tyle29.12.2016, 07:48
tyle , ty naprawdę myślisz że to palenie węglem jest problemem??? Hahaha...dobre:D
.29.12.2016, 07:41
Żadnych dopłat i refundacji, po co państwo ma brać nasze pieniądze, przejeść i oddać ochłapy. Zlikwidować podatki na gaz i olej opałowy - będzie spokój.
nie każdego stać29.12.2016, 07:19
Refundacja , jasne jak dołożą mi do pieca to nie widzę problemu .Takie piece kosztują od 5000 do 10 000 zł , niestety nie stać mnie na takie koszty . Węgiel kosztuje praktycznie tyle samo co ekogroszek, więc nie ma problemu ze zmianą opału ,około 3.500zł za cztery tony
Obserwator29.12.2016, 07:08
To prawda, że to stare miasto i domki wokół, generuje smród. Miescony palą czym się da i jak ktoś zauważył śmieci dzielą się na te palone w nocy i te w dzień. Dobrze,że szkło się nie pali.
Kleofas29.12.2016, 06:44
Ludzi nie trudno przekonać do zmian tylko ludzi nie stać na zmiany jesteśmy biednym społeczeństwem a ceny za gaz chyba z kosmosu w stosunku do zarobków że urzędas zarabia kilka tysięcy to nie znaczy że każdy tyle zarabia
MF29.12.2016, 06:33
Dlaczego Miasto nie polozy niki gazowej od szkoly wkierunku Prewentorium tyle lat czekaja mieszkancy a Radni olewaja i szukaja czystego POWIETRZA kpina
Mieszkanka29.12.2016, 06:31
Palcami wytykać tych palących śmieci i inne odpady. Nie są to tylko ubogie osoby. A i wśród tych ubogich ile jest domów gdzie przepala się duże pieniądze papierosami? Kogoś stać na papierosy a oszczędzic na wymianę potęgę bądź zakup opału nie może.
jaga229.12.2016, 06:30
Ludzie nie chodzą na takie zebrania, bo się nie chcą dostosować do zmian. Musi być wszystko na przekór ,bo ja nie, bo nie "
Nie pucz kiedy odjade29.12.2016, 06:29
Co z dziurą ozonową ,bo jakoś ten temat ucichł?
P.S Nie używam żelazka to dziura mniejsza.
Za co_fany29.12.2016, 06:24
He,he,he to te tłumy z facezbuka,tyle są warte te całe lajki.
Zarty29.12.2016, 04:05
Dobrze byłoby, gdyby też "władze" włączyły się czynnie w tą akcje.
Czy pomysł tworzenia ronda na zakopiance to poprawa czystości powietrza?
Wręcz przeciwnie, w czasie długich weekendów korek będzie od Niwy aż po nowe rondo, a spaliny z aut stojących w korku na całej długości miasta pozostaną w Nowym Targu.
hary29.12.2016, 02:20
Ludzie palą takim paliwem na jakie ich stać . Powinni się wszyscy zieloni i nie tylko przejechać do WAWY i wymusić żeby olej opałowy lub gaz był tańszy . Każdy by wolał taki piec a nie na węgiel czyli praktycznie bezobsługowy ,czysto i wygodnie .Dużo ludzi pozakładało w dawnych latach piece olejowe bo się opłacało i w miare ceny za olej były , a teraz u nich piec ten grzeje w lecie na ciepłą wodą a zima dołożony na węgiel . Żeby tak olej był po złotówce eh.
tyle29.12.2016, 01:07
Wystarczy zrobić jedną rzecz i opalanie węglem zniknie. Refundacja pieców + dopłaty do ekologicznego opału.
Jeśli palenie węglem przestanie być opłacalne problem sam zniknie.
com29.12.2016, 00:24
ale tłumy... śmiechu warte :D
Zobacz pełną wersję podhale24.pl