30.12.2016, 19:00 | czytano: 3763

Opozycja krytykuje burmistrza za pół miliona na projekt Centrum Sportów Lodowych w Nowym Targu. "Nie wyrzucamy pieniędzy w błoto" - zapewnia Grzegorz Watycha

Fot. Robert Miśkowiec
- Wydanie przez miasto takiej sumy na przygotowanie wstępnego projektu, w sytuacji, gdy nie wiadomo, gdzie stanie obiekt oraz kto za niego zapłaci, bo miasto na budowę centrum nie stać, jest marnotrawstwem - uważają radni klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Podhalańska Wspólnota Samorządowa w Radzie Miasta Nowego Targu.
Dyskusja na ten temat zdominowała wczorajsze obrady sesji Rady Miasta w Nowym Targu. Zaczęła radna Danuta Wojdyła. - Czy mamy teren pod tę inwestycję - pytała, gdy skarbnik Łukasz Dłubacz poinformował o zabezpieczeniu na projekt Centrum Sportów Lodowych kwoty 500 tys. zł w budżecie miasta na 2017 rok. - Bo projektowanie centrum bez posiadania terenu na którym mogłoby powstać, to wyrzucanie pieniędzy w błoto - przestrzegała.
Do tego, iż ma to sens, próbował przekonać ją burmistrz Grzegorz Watycha. - Dokumentacja projektowa nie została jeszcze zlecona, bo musimy wskazać lokalizację - przyznał. - Teren, który obraliśmy, to teren miejskiej hali Gorce.

Burmistrz poinformował, że miastu brakuje jeszcze jednej działki, która znajduje się w obrębie hali Gorce, do tego, by mieć wystarczająco dużo terenu pod przyszłą inwestycję. Magistrat rozpoczął już negocjację z jej właścicielem, ale do porozumienia jeszcze nie doszło. - Dajemy sobie na to czas do końca stycznia. Mamy potwierdzenie finansowania inwestycji z ministerstwa i zakładamy, że w 2017 roku zaczniemy centrum projektować - dodała.

Radny Paweł Liszka pytał, skąd miasto weźmie ponad 100 mln zł na budowę centrum, bo na około tyle szacowana jest jego budowa. - Będą to głównie środki z zewnątrz, głównie prywatne - potwierdził skarbnik. - Na wydanie 100 mln zł z budżetu oczywiście nas nie stać.

- W tej sytuacji wydawanie pół miliona złotych na projekt, który wyląduje na półce, to wyrzucanie pieniędzy w błoto, szczególnie w sytuacji, gdy nie stać nas na tę inwestycję, nie mamy jeszcze pewnej lokalizacji dla niej i nie ma montażu finansowego. Nie było rozmów z potencjalnymi inwestorami czy partnerami, którzy by zadeklarowali finansowanie inwestycji. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na spłatę zadłużenia miasta niż na projekt - stwierdził radny Liszka.

- Tego typu przedsięwzięcia udaje się przeprowadzać z powodzeniem w wielu miastach w Polsce - bronił pomysłu skarbnik. Nie powiedział jednak, jaki miasto ma pomysł na zdobycie części pieniędzy potrzebnych na budowę, poza tymi, które da ministerstwo, które będzie inwestycję współfinansować, ale nie w całości. Mówił ogólnie o kapitale prywatnym i partnerstwie publiczno-prywatnym. - Wydanie pół miliona na projekt, to jest jakieś ryzyko, ale jeśli go nie podejmiemy, to będziemy musieli zostać z tym, co mamy - dodał.

- Dziwię się takiemu podejściu, skoro mówimy o inwestycji prorozwojowej dla naszego miasta - komentował wystąpienie Pawła Liszki burmistrz Grzegorz Watycha. - To inwestycja, która zyskała uznanie w Ministerstwie Sportu i Turystyki i trzeba zrobić wszystko, żeby wykorzystać szansę, jaka w związku z tym się pojawiła - apelował i wyliczał, że Centrum Sportów Lodowych będzie kołem zamachowym w rozwoju Nowego Targu, stworzy nowe miejsca pracy, a stolica Podhala stanie się miejscem organizacji dużych imprez sportowych i obozów treningowych.
Radny Leszek Mikołajski zauważył jednak, że przy tak ogromnej inwestycji, szacowanej na 100 mln zł, kwota pół miliona złotych wydaje się być za mała, żeby można było zrobić za nią projekt centrum. Skarbnik przyznał mu rację. - To jest wstęp do realizacji - mówił. - To już kwestia budżetów lat przyszłych. Najważniejsze, żeby tę inwestycję zacząć - dodał przyznając, że koszt pełnego projektu wraz z analizami czy studium wykonalności, to koszt kilku milionów złotych.

- Nie zamierzamy żadnych środków wyrzucać w błoto - zapewniał burmistrz Watycha. - Gwarantuję przemyślane decyzje i konsultowanie ich z radnymi.

- A czy jesteśmy w stanie zrealizować tę inwestycję do 2019 roku, tak jak jest to zadeklarowane - dopytywali burmistrza radni Liszka i Andrzej Swałtek.

- Jeśli spełnią się warunki, które są do tego potrzebne, to tak - odpowiedział im burmistrz.

r/
zobacz także
komentarze
nowa wizja05.01.2017, 08:28
Przy każdym krzesełku w hali lodowej Grześka będzie zestaw tablet i maska gazowa.
majka02.01.2017, 18:30
Do kwk to dlaczego nie można odremontować hali Gorce i wrócić do świetności -zrobić parking koło baru sushi ,a co do hokeja to zostawić lodowisko tam gdzie jest -zmienić konstrukcję dachu no i dach nowy ,fajną fasadę i remont generalny zaplecza -na bank wyszłoby taniej .Poieram miki no ale kto wie cuda się zdarzają nawet u nas.
olo02.01.2017, 10:20
I znów j*** hokej. A smog coraz większy a my to wdychamy.
kierowca z miasta01.01.2017, 17:25
Ana ten cholerny smog ile przeznaczą pieniędzy?bardziej sie przyda niz sciezka nad Dunajcem
jeszcze powinni nam dopłacac za mieszkanie w tym "krematorium"
mieszczanin 12301.01.2017, 00:18
Droga Rado Miasta, proszę Was zmiencie status drogi obok szkoły kolo starostwa na ruch wewnętrzny, organizacje ruchu. To prośba od mamusiek żeby nie denerwować kierowców za mamuśkami :)
gh31.12.2016, 17:43
a skarbnik jakiez to ma wspaniałomyślne zdanie i duzo pieniędzy, a ile odwagi żeby taka inwestycje promować. kiedyś tak nie było.
tf31.12.2016, 17:41
A co tam...wszyscy bedziemy się zmagali z chorobami układu oddechowego, ale ..... lodowisko nowe bedzie.
Darek31.12.2016, 11:09
a co ma hala lodowa to poprawy powietrza? jest szansa to trzeba próbować i starać się ją wykorzystać. Zaległości z poprzednich lat nie jest się wstanie w ciągu roku nadrobić. Miasto wymienia piece i chwała im za to, tyle tylko ze efektów nie będzie widać bo wymieniają w całym mieście, tu pasowałoby skutecznie zadziałać i skupić się na starym mieście a później w innych częściach miasta.
@Olaf S.31.12.2016, 09:38
wyjdź czasem z piwnicy bo ci szkodzi , nie interesuje mnie Kraków latami stoję w wielo godzinnym korku na alejach od poniedziałku do piątku też mi argument ze w innych miastach jest gorzej , to ma by pretekst do nie robienie niczego?
ludzie mieszkający w centrum to cwaniaczki no ciekawe, każdy mieszkaniec długiej, ogrodowej czy innej ulicy to twoim zdaniem bogaty cwaniaczek który się szczypie z wydatkiem rzędu nie raz 15tyś , cwaniaczek bo nie uzbiera takiej kwoty a później będzie łaskawie czekał pół roku na zwrot cześć kwoty a w nagrodę będzie miał ogrzewanie przez 6 miesięcy 2xrazy droższe faktycznie najlepiej zlikwidować dopłaty i wprowadzić zakazy weź ty człowieku myśl choć trochę. jeszcze jakieś sugestie ze komentatator na p24 to jakis były urzędnik czy kij wie kto , no chyba cie grzeje żaden burmistrz nie wpadł by na tak genialny pomysł jak likwidacje dopłat i wprowadzenia zakazu jednocześnie, ludzie by go w tym samym miesiącu pozbawili stołka nie tedy droga
Hokeista31.12.2016, 09:30
najlepsza lokalizacja dla hali to teren miedzy KFc a Castoramą ale zobaczycie skończy sie tym ,że zaprojektują na miejscu starej
kwk31.12.2016, 08:13
Gerwazy durny jesteś jak but z lewej nogi.Jak nie wiesz o co chodzi, a nie lubisz hokeja to milcz. Ta hala ma być wielofunkcyjna, każdy sport tam będzie miał miejsce.Będą mogły się tam odbywać mecze unihokeja, siatkówki, koszykówki itd., oczywiście hokeja też. Jak będziemy mieć takie zaplecze, znów do nas będą przyjeżdżać na treningi reprezentacje różnych dyscyplin, gdyż tereny w okolicach Nowego Targu są idealne do treningów.Za czasów świetności hali Gorce właśnie tak było.
Bazyl31.12.2016, 08:00
@Olaf s - same złote myśli: jasne, zabroń niepełnosprawnemu, albo emerytce korzystania z pieca węglowego. Napewno za rencinę albo emeryturkę w kwocie 800 zł/mies. kupią nowy ekologiczny piec. To faktycznie są "cwaniaczki ze starego miasta".
Sęk w tym, że projekt nie jest "za free" i rozważenie celowości wydania takiej kwoty w sytuacji kiedy kolejnych niezbędnych 99,5 mln zł po prostu nie ma wydaje się mieć sens.
Zapraszam już w poniedziałek na Aleje- gwarantuję korek od ronda przy mleczarni do świateł przy Dekadzie. Przejedź Ludzmierską w dni targowe. Jeździłeś po mieście przed świętami? Może to nie są krakowskie korki, ale to są korki. Rozładować je może jedynie budowa równoległych dróg.
franek31.12.2016, 02:11
Lodowisko nie powinno powstać na Alei 1000- lecia, ponieważ korki będą takie, że pozdychamy ze smrodu spalin stojących tam aut. Czemu nie zrobić za te pieniądze coś dla ochrony nas przed smogiem?
narciarz30.12.2016, 23:42
miki ale masz bujną wyobraźnie
Olaf S.30.12.2016, 22:40
szok pier..... wystarczy zabronić używania nieekologicznych źródeł ciepła i karać za nie stosowanie się a nie dopłacać cwaniaczkom ze starego miasta .
Projekt może być i za free ale nieudaczniki z rady niedorośli "besnesmeny " nie mogą tego przeżyć że nie zarobią na tym lub ich pociotki .
Koleś przejedz się do Krakowa to zobaczysz korki a nie pieprz że teraz mam zakorkowany N.T w sobotę czy czwartek .Wiesz co miałeś 8 lat na zmiany i gó..... zrobiłeś i twoi kolesie a teraz chcesz cudów .Szok :)
stop smogowi30.12.2016, 22:33
@szok ma rację.
Żądamy czystego powietrza, zacznijcie podłączać prywatne domy do MPEC! Jeden komin z filtrem na całe miasto. Z tej hali żadnych pieniędzy nie będzie, a z turystyki owszem. Burmistrzu i Rado Miasta quo vadis?
miś30.12.2016, 22:20
lokalizacja na hali Gorce jest poronionym pomysłem, toż cale Aleje będą zakorkowane a po meczach cały tłum ruszy na bloki i będą burdy
Tt30.12.2016, 22:17
Jestem kibicem hokej jednak jestem przekonany że w obecnej sytuacji głównym problemem jest smog i z tym musimy się uporać. To przecież chodzi o nasze zdrowie .!!
miki30.12.2016, 22:13
baju,baju , nowa hala lodowa to melodia dalekiej przyszłości ,lepiej zmodernizować salę widowiskową w MOk-u lub zbudować kolejke na Turbacz
szok30.12.2016, 21:39
Zamiast tych bzdur proponuję przeznaczyć sukcesywnie do 2019 roku te 100 milionów na dopłaty dla mieszkańców przy wymianie instalacji i kotłów grzewczych, by miasto się nie udusiło od smogu. Od gadania sytuacja się w tym temacie nie poprawi, a w komorze gazowej trudno uprawiać sport, nawet w najnowocześniejszej hali. Apeluję do burmistrza o rozsądek i odpowiedzialność. Wypuszczanie kolorowych baloników proszę zostawić na Jarmark Podhalański. Następna w kolejce obwodnica, bez której Nowy Targ będzie zakorkowany na amen. Czy wy żyjecie w jakimś innym świecie? Tak mi się wydaje.
STAŚ30.12.2016, 21:04
No i dobrze. Od czegoś trzeba zacząć ! Najważniejsza lokalizacja, byle nie w centrum !
PasterzPPP30.12.2016, 21:03
Do 2019?
Tak tak, oczywiście, projekt będzie gotowy.
Gerwazy30.12.2016, 20:42
I zaś wszystko pod ten z......y hokej!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl